A Warner Music és az ismert tőzsdecápa alap, a KKR hátterű BMG az eddigi legesélyesebb vevők a Pink Floyd katalógusára – szivárgott ki a tárgyalásokról. A brit rockzenekar is beszállt az életművüket eladó hírességek körébe, például Bruce Springsteen és Bob Dylan is több száz millió dollárt kaszált dalaik jogainak eladásával. Springsteen jogait a Sony Music vette meg, nem hivatalos információk szerint rekordnak számító 550 millió dollárt fizetett érte. David Bowie örökösei 250 millió dollárért adták el a rocksztár katalógusát a Warnernek.
Sting a Universallal szerződött, 300 millió dollárt kasszírozott.
Az elmúlt években a rekordalacsony kamatkörnyezet és a streaming ipar fellendülése miatt a kockázati tőketársaságok egész sora szállt be a zeneiparba. A legnagyobb összegeket a Blackstone, a KKR és az Apollo költötte el, összesen több mint 3 milliárd dollár értékben vettek zenei jogokat. Egy zeneszámnak kétféle joga van, a szerzői, illetve a felvételhez kötődő. A Pink Floyd most mindkettőt áruba bocsátja, ami igencsak felértékeli az eladásra kínált portfóliót.
A Recording Industry Association of America statisztikái szerint a zenekar 75 millió albumot adott el az USA-ban, a legyőzve a hazai pályán versenyző, 65,5 milliós eladási adatokat hozó Bruce Springsteent. Iparági szakértők ugyanakkor figyelmeztetnek arra, hogy Springsteen tavaly decemberi tranzakciója teljesen más gazdasági környezetben következett be. Az elmúlt hónapokban a jogdíjak ára mérséklődött, a globális gazdaság lassulása és a kamatszint emelkedése következtében.
Borító: Bernd Thissen / DPA / AFP