A recept szokásos: a haladó véleményvezérek, politikusok és hírességek szép szavakba csomagolják politikai akaratukat. Zuckerberg úgy fogalmazott, hogy az idei év legnagyobb kihívása számára az, hogy a közösséget (a felhasználókat) megvédje a hamis hírektől, fellépjen a gyűlöletbeszéd és a választások befolyásolása ellen.
Az egykori alapító aláhúzta: már felvették a kapcsolatot számos ország factchekerével, hogy működjenek együtt a Facebookkal. A factchekkerek feladata nem más, mint hogy ellenőrizzék a tartalmak valódiságát.
Érdekesség, hogy Zuckerberg nem nevezte meg a tényvizsgálók személyét, s azt sem fedte fel a nyilvánosság számára, hogy milyen rendszer szerint válogatták ki az újdonsült cenzorokat.
Mert abban bizonyosokat lehetünk, főleg a Facebook múltját megnézve, hogy a jobboldali, nemzeti, keresztény és konzervatív tartalmak lesznek gyűlöletbeszédnek vagy fake newsnak minősítve.
Zuckerberg fontos mondata volt még az is, hogy a terrorizmussal kapcsolatos tartalmakat is szeretné visszaszorítani és korlátozni. A sorok között olvasva nem nehéz kitalálni, hogy az intézkedés nem fog másról szólni, mint a politikai korrektség fojtogatásáról és a problémák elkendőzéséről.
Borítfotó: PuzzlePix / Dreamstime