Remek hírünk van azoknak, akik a fővárosban, lakótelepen élnek, s onnan szeretnének továbblépni: lakásaik ára az elmúlt hónapokban is tovább emelkedett. Fontos, hogy eközben a házak és a téglaépítésű lakások szintén drágultak, de már kisebb ütemben, azaz jelenleg éppen csökken az árkülönbség a panelek és nem panelek közt. Semmi kétség, ezek a 30-40 éves épületek újra a reneszánszukat élik – vonhatjuk le a következtetést a legfrissebb tendenciákból. A főváros hatalmas, külvárosi panellakótelepei otthonainak átlagos négyzetméterenkénti ára is az egeket verdesi. Néhány jobb környéken már a 400 ezer forintot is meghaladta. Ez pedig a gyakorlatban annyit tesz, hogy nem elit budai vagy nem is kifejezetten kiemelt pesti környékeken is jóval 14 millió forint felett indul egy panelgarzon kínálati ellenértéke.
Ha valaki külön hálóhelyiséget szeretne, akkor jobb, ha tudja: egy másfél szobás lakás még a legendásan olcsó Dél-Pesten és Csepelen is 15 millió felett startol, a népszerűbb újpesti, újpalotai verziók pedig csak 16 milliótól érhetők el, pedig itt olyan otthonokról van szó, melyekben 35-36 négyzetméteren oldották meg a másfél szobát az egykori tervezők. Zuglóban és Angyalföldön, azaz a felkapott pesti lakótelepeken pedig egy 45 négyzetméter körüli, tágasabb másfél szobás panel 17 millió alatt még akkor sincsen, ha éppen 2-3 millióba kerülő, teljes felújítást igényel. Aki pedig nagyobb otthonra vágyik, annak alaposan ki kell nyitnia a pénztárcáját: két egész szoba és éppen 50 négyzetméteres méret esetén a legolcsóbb zuglói, távfűtéses panelmegoldás már közel 19 milliónál jár.
Fontos tudni, hogy a piac látványos megélénkülésével a bankok, a végrehajtók és az ilyen értékesítésre szakosodott kis cégek is rákapcsoltak, s pár millióval olcsóbban tucatszám lepték el a hirdetési oldalakat a problémás panelek. Itt azonban fél-egy évig is elhúzódhat a birtokba kerülés, arról nem is szólva, hogy a rezsielmaradások jellemzően nincsenek benne a feltüntetett, kedvezőnek tűnő árban – azaz e megoldások csak a kitartó, türelmes és jogi procedúrákra felkészült vevőknek ajánlhatók. Aki picit jobban elmerül a hirdetésekben, hamar felismeri ezeket az ajánlatokat például a reklám szövegéről vagy arról, hogy csak Google-utcaképet közöl a hirdető. A fentiek okán az árveréses lakások olcsó kínálatát az összehasonlításnál most nem vettük figyelembe.
Ami a friss tendenciákat illeti, ezeket a hivatalos adatok is megerősítik. A Duna House elemzése szerint például a XIII. kerületi Vizafogón és a XI. kerületi Gazdagréten 2016-ban még átlagosan 376 000, illetve 357 000 forint volt a lakótelepi lakások négyzetméterára, 2017-ben azonban ezek az átlagárak már elérték a 417 000, illetve a 411 000 forintot is.
Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője szerint a legnagyobb drágulás a káposztásmegyeri paneleknél történt, ahol egy év alatt több mint 80 ezer forinttal nőtt az átlagos négyzetméterár. A cég kutatása is egyértelművé teszi: tavaly az egész fővárosban még tovább nőttek a lakótelepek lakásárai, és egyelőre nincsenek jelei a drágulás mérséklődésének.
Érdekesség, hogy a sokba kerülő és az olcsó telepek árai közelítenek egymáshoz, azaz zárul az olló: a legolcsóbb (Havanna lakótelep) és a legdrágább (Vizafogó) telepek közötti árkülönbség 2017-ben 50 százalékra mérséklődött, míg egy évvel korábban még 65 százalékos volt. Ennek persze részben az a magyarázata, hogy a toplakótelepek ellenértékei már igen-igen magasak, a felzárkózást később kezdték meg a kevéssé népszerű lakótömbök kínálati árai.
A Duna House által rendszeresen publikált, az egész piac trendjeit tükröző Budapesti Panel Árindex értéke a legfrissebb adatok alapján tehát tovább nőtt. Jelenleg nominálisan 175 százalékponton áll, de reálértéken is bőven meghaladta a 2008-as számokat. (Pedig ez például a Budapesti Tégla Árindexnek épphogy sikerült.)
Jó lenne azt mondani, hogy a magas panelárak mellett van helye az alkunak is, de ez csak részben igaz. A gazdasági bővülés miatt ugyanis továbbra is erős a vidékről a fővárosba történő munkaerő-beáramlás. Így, bár sokat drágult, a ma is talán a legolcsóbb és legélhetőbb megoldás a panel. Ha valaki a vizesedő régi házakat nézi, illetve közös udvaros, földszinti, napfényt alig kapó „csodákat”, és ezeknél minőségibb alternatívát keres, akkor annak a panellakótelepeknél aligha van jobb választás. Különösen, hogy rengeteg a szigetelt és egyedi fűtésmérővel ellátott ilyen otthon, amely már modern nyílászárókkal is fel van szerelve.
Most már ott tartunk, hogy a panel szinte hiánycikk lett. Persze az sem mellékes, hogy az új építésű lakótömbök ellenértéke sem csekély, és egyre nő. Ugyanakkor ezek többsége még átadásra vár, így akinek sürgős a még elérhető saját lakás, az sokszor a panelt választja. Igaz, az árkülönbség egyre csökken: a fővárosban egy újnak számító takaros lakhely már jobb helyen is kifogható 18-20 millió körül, ami azért mégiscsak más nívót képvisel, mint egy az előző érában, 1989 előtt épült tömbházi lakás.
Borítófotó: paneltelep nyáron. Idén is napos oldalon lesznek a lakók