„Kici áru, kici péz” – idézi a hazánkba szakadva azért szép üzletet bonyolító egyszeri kínai árust lapunknak a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének (KDFSZ) az elnöke. Bubenkó Csaba felhívja a figyelmet arra, hogy bár a kiskereskedelmi szektorban óriási a munkaerőhiány – ez az idei béremeléseken is meglátszik –, a KDFSZ-hez szép számmal érkeznek bejelentések kínai üzletekre vonatkozóan, ahol nincsenek bejelentve a dolgozók, vagy ha igen, mindenki a minimálbérre. A ki nem fizetett túlórák miatti panaszokról pedig még nem is beszéltünk. A magyar tulajdonú láncok már emelnek bért, de azoknál is akadnak olyan üzletek, ahol a franchise-működés miatt néha abba a csapdahelyzetbe kerülnek, hogy „borítékban” kell fizetniük. A multikkal más gondok vannak: növelik ugyan a keresetet, de nemegyszer előfordul, hogy egyéb járandósággal ők is adósok maradnak – hívja fel a figyelmet a szakszervezeti vezető.
A Tesco-Global Áruházak Zrt. az érdekképviseletekkel kötött megállapodás értelmében további 2,8 milliárd forintot fordít a kiskereskedelmi dolgozók fizetésének emelésére. Az áruházláncnál januártól bruttó 197 ezer forintra nőnek a legalacsonyabb bérek a legalább fél éve teljes munkaidőben ott dolgozók esetében, ami a szakképzettek bérminimumánál 16,5 ezer forinttal nagyobb összeg. Ez vonatkozik a szakképzettséget nem igénylő munkakört betöltőkre is. Az emelésben közel négyezer nem szakképzett dolgozó is részesül. A jövedelembővülés így összesen 14 100 főt érint, a keresetek pedig átlagosan 10 százalékkal nőnek a vállalatnál. Az idei legalacsonyabb bér pótlékkal, cafeteriával és egyéb juttatásokkal, túlórákkal a bruttó 227 700 forintot is elérheti. A Tesco a 2018-as emeléssel 2017 januárja óta 11,1 milliárdot fordított a fizetések növelésére. „A KDFSZ és a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ) úgy gondolja, hogy mindent megtettek, amit tudtak, s egy eredményes tárgyalássorozatnak értek a végére” – mondta a megállapodás után Bubenkó Csaba és Karsai Zoltán, a KASZ elnöke.
Sikeres volt az idei szakszervezeti bértárgyalás a közel 13 ezer munkavállalót foglalkoztató Sparnál is: valamennyi dolgozó több fizetést kap ettől az évtől. A legnagyobb létszámú áruházi munkakörökben a kezdő bér minimum havi bruttó 200 ezer forint lesz. A Spar Magyarország tehát a garantált bérminimum, illetve minimálbér jogszabályban rögzített növelésén túl is emel, s ezt kiegészíti egy hűségprogram bevezetésével. Ennek keretében a dolgozók továbbra is megkapják az évi 100 ezer forintnyi készpénzes juttatást, azok pedig, akik több mint egy esztendeje vannak a cégnél, az eltöltött időtől függően 40–100 ezer forint béren kívüli összegben is részesülnek éves szinten. Megmarad a 13. havi juttatás is, ami egyedülálló a hazai élelmiszer-kiskereskedelmi szektorban. „A Spar 2017-ben 10 milliárd forint értékű bérfejlesztést hajtott végre. Ez az idén eléri a 9 milliárdot, amit a járulékcsökkentés közel egymilliárd forint értékben fedez. Ez két év alatt a bérek közel 40 százalékos növekedését jelenti a vállalatnál” – hangsúlyozza Maczelka Márk. Létszámuk tovább nő az idén, elsősorban új beruházásaiknak köszönhetően – teszi hozzá a kommunikációs vezető.
Az Aldi és a Lidl sokáig majdhogynem ugyanazt a kategóriát jelentette a kiskereskedelmi piacon, az Aldi azonban az utóbbi időben több jó lapot húzott. Ez a bérekre is vonatkozik, hiszen egy árufeltöltő bruttó 228 ezer forintot már tavaly is hazavihetett tőlük némi juttatással kiegészítve, az idén azonban igazán nagyot gurítottak. Akkorát, hogy az elszólt egészen Bécsig. Ugyanis jelenleg kezdő fizetésként minden élelmiszer-kiskereskedőnél többet, nem kevesebb mint 272 ezer forint bruttót kínálnak az eladóknak. Ami pedig a rutinos dolgozók megfizetését illeti, őket a – szintén nyilvános – hirdetések alapján tízéves munkaviszony után már 352 ezerrel honorálja a cég, ami, még ha ugyanúgy bruttó is, a cafeteriával együtt közelít a 400 ezerhez. Ez már nem annyira rossz summa, a mutatványukat pedig nem is nagyon csinálják utánuk. A Lidl budapesti bruttó 230 ezer forintja a kezdő bolti dolgozók esetében jelentősen kisebb összeg az Aldi biztosította keresetnél, de az álláshirdetések szerint az Auchan
is csak 234 ezret fizet az új eladóknak. A Coopnál – a vidék áruházláncánál – 160-170 ezres bruttó eladói fizetéseket találni, a CBA-nál ennél egy kicsivel többet, 180-190 ezer forintot kínálnak a bolti eladóknak. A Reál üzletekben is utóbbi a bérszint, ám természetesen mindhárom láncnál találhatók olyan pozíciók, amelyek ennél jóval több pénzzel kecsegtetnek.
Borítófotó: Tesco-dolgozók, a menj ma mackóban melózni mozgalom napján. A jövedelembővülés a láncnál 14 100 főt érint