Bár a magyar államadósság besorolása mindhárom nagy hitelminősítőnél – Standard & Poor’s, Moody’s Investors Service, Fitch Ratings – a befektetésre ajánlott kategóriában van, annak csak az alsó részében. Vagyis van még mozgástér a topligában is. Az adósságbesoroló intézetek az előzetesen megjelölt időpontokban négy dolgot tehetnek: fel- vagy leminősítik az országot, megváltoztathatják az ezzel kapcsolatos kilátásokat, változatlan feltételek mellett elemzésben indokolhatják, miért nem módosítottak, vagy még elemzést sem adnak ki, csak egy mondatban bejelentik, hogy nem foglalkoztak az adott országgal.
Legutóbb, július elején nem frissítette magyar adósbesorolását látogatásakor a Moody’s hitelminősítő, így az továbbra is Baa3 stabil kilátás mellett. Az említettek közül a negyedik eset fordult elő. Piaci szakértők szerint várható volt, hogy a cég nem változtat a magyar osztályzaton, legfeljebb azt lehetett elképzelni, hogy a stabil kilátást pozitívra javítják, de már az is nagyon jó üzenet lett volna. A Moody’s egyébként tavaly novemberben minősített fel minket a jelenlegi szintre, a három nagy intézet közül utolsóként, ezt követően, ez év márciusában a mostanihoz hasonlóan nem foglalkoztak a magyar besorolással. A menetrend szerint legközelebb augusztus 25-én az S&P vizsgálhatja felül a magyar besorolást, majd október 20-án, az idén utoljára megint a Moody’s következik, november 10-én pedig a Fitch zárja az évet. A szakértők többsége az idén nem számít egyik nagy cégtől sem fel- vagy leminősítésre.
Eközben az Európai Értékpapír-piaci Hatóság azt kérte a napokban a nemzetközi hitelminősítőktől, hogy a döntéseiket csak péntek este, londoni idő szerint 9 és 11 óra között tegyék közzé – tudta meg a Reuters. A kérés indoka, hogy ezzel azonos kereskedési lehetőségeket biztosítsanak az európai bankoknak, mert az eddigi gyakorlattal hátrányba kerültek.
JÖHET A PANDAKÖTVÉNY
Magyarország felkérte a Bank of China és a HSBC pénzintézetet jüanban denominált államkötvények kibocsátásának a levezénylésére a kínai bankközi piacon – tudatta a Reuters piaci forrásaira hivatkozva. A magyar államnak AAA osztályzata van a China Lianhe hitelminősítőnél, s ezzel olyan országokkal került egy csoportba, mint Portugália és Dél-Korea, amelyek korábban értékesítettek pandakötvényt. A papír kibocsátása a kínai piacon nem érheti derült égből villámcsapásként a szereplőket, a magyar kormány képviselői már több mint egy éve lebegtetik ennek a lehetőségét. A pandakötvény az onshore piacon külföldi szereplő által onshore renminbiben (CNY) kibocsátott papírok elnevezése, míg a hongkongi offshore piacon külföldi szereplők által kibocsátott offshore renminbiben (CNH) denominált kötvények neve dim sum. Tehát nem minden onshore kötvény pandakötvény, de minden pandakötvény kínai onshore piaci papír. 2015 végén Dél-Korea hajtotta végre az első szuverén pandakötvény-emissziót.