Globális tendencia, hogy a tehetős, egyre nagyobb jólétben élő polgárok óriási összegeket költenek az egészségügyi szolgáltatásokra. Ez nálunk sincs másképp. A világ legnagyobb, pontosabban a legnagyobb nyereségrátával működtethető üzletéről van szó. Az állami egészségügyi alapszolgáltatás azonban még a legrégebbi jóléti országokban sem tökéletes. Aki nem hiszi, járjon utána, hogy például a svéd állami egészségügyben milyen hosszú a várakozási idő. Ez persze nem vigasztalja azokat, akik az ágazat hazánkban előforduló rossz szervezettségével találkoznak. Miközben a vidéki kórházaink számos kapcsolódó egészségügyi intézménnyel együtt alaposan megújultak az elmúlt években, a fővárosban és környékén uniós pénzek nemigen álltak rendelkezésre. S mivel a központi régióban él a legtöbb ember az országban, így a várólisták is itt a leghosszabbak. Minden bizonnyal javul majd a helyzet, de a tehetősebbek addig is láthatóan szívesebben választják a magánrendelést, a kisebb-közepes beavatkozásokat pedig az egyre terjedő privát egészségbiztosítások révén, esetleg az egészségpénztári számlájukkal fedezik. Különösen az olyanokat, mint például a fogorvosi, a nőgyógyászati vagy a bőrgyógyászati ellátások, amelyeknél évtizedek óta bevett gyakorlat a magánút.
Az utóbbi években – az ellátórendszeri anomáliák és talán a gazdasági növekedés hatására is – látványosan megnőtt a magánegészségügyet választók száma. Ez részben az erősödő vállalati szektornak köszönhető, ahol már a kis-közepes cégek is szerződéseket kötnek az egészségcentrumokkal, és nem csupán a törvényileg kötelező üzemorvosi ellátásokra vonatkozó, hanem komplexebb dolgozói csomagokat is vesznek, például a rendszeres szűrővizsgálatok elvégzésére.
Ebben a helyzetben nem is meglepő, hogy egyre többen látnak hatalmas üzleti lehetőséget a magánegészségügyben. Tavaly nyáron az OTP Bank tőkealapja vette meg a Budai Egészségközpontot (erről később még szó lesz), s az elmúlt napokban is történt egy fontos esemény, amely arra utal, hogy nagy a mozgolódás a szektorban.
Ezúttal egy óriási, magyar gyökerű privát egészségügyi cég erősítette meg a pozícióit: az Affidea Diagnosztika Kft. lényegében a képalkotó orvosi diagnosztikára koncentrált, ám a napokban megvette a Főnix-Med Zrt.-t. Szakértői becslések szerint a „bevásárlás” értéke hárommilliárd forint körül lehetett, hiszen a zrt. tavalyi üzemi eredménye 324 millió forint felett volt, és egy ilyen üzlet általában a jellemző évi nyereségszint nyolc-tízszereséért cserél gazdát.
KÉPALKOTÁS ÉS BEVÁSÁRLÁS
Nézzük, mivel is foglalkozik a Főnix-Med: háziorvosi ügyeleti ellátással, üzemorvosi szolgáltatással (hivatalos nevén: foglalkozás-egészségügyi ellátással), de betegszállítás és mentőszolgálat is szerepel a tevékenységi körök közt. A tavalyelőtti vállalati beszámoló tanúsága szerint az „üzemorvosi” tevékenység bevételei közel harmadával nőttek. Olyan partnercégekkel szerződtek efféle szolgáltatásokra, mint a Magyar Telekom Nyrt., a Bosch, a Schnei-der Electric vagy a Nemzeti Közlekedési Hatóság. A cég teljes forgalma 2,13 milliárd forint volt.
A lényeg, hogy a Főnix-Med megvételével az Affidea lesz az egyik legnagyobb hazai magánegészségügyi szereplő. Ez utóbbi árbevétele nyolcmilliárd feletti, adózott nyeresége pedig egymilliárd forint volt: a két cég együtt tehát évi tízmilliárdos bevételt hozhat össze. De ami még lényegesebb: az eddig főként képi diagnosztikából élő Affidea ezentúl jóval szélesebb betegellátási spektrumban lesz érdekelt, sőt, még szorosabbra vonhatja együttműködését a Főnix-Meddel.
Mint már jeleztük, eredendően magyar érdekeltségről van szó, és a fenti bevétel csak a hazai egységé. Az Affidea-csoport nemzetközivé nőtt. Mára Európa legnagyobb diagnosztikai képalkotó és rákbetegek ellátását segítő szolgáltatója, hiszen 16 országban 235 diagnosztikai központja van. (A vállalat 27 éve, Budapesten indult Nemzetközi Egészségügyi Központ néven, az akkori MÁV- [ma Honvéd-] kórház területén.)
A csoport magyar leányvállalata, az Affidea Diagnosztika Kft. jelenleg 12 hazai telephelyen több mint ötszáz munkavállalót foglalkoztat, köztük az itthoni radiológus orvosok mintegy hatodát. Centrumaiban több mint egymillió vizsgálatot végeznek el évente.
A két piaci szereplő egyébként már tavaly júniusban kezdett együttműködni: megnyílt a közös egységük, a Váci Greens Egészségközpont. Az 1,2 milliárd forintos beruházással létrejött klinika szolgáltatásai között szerepel többek között a belgyógyászat, az ortopédia, a kardiológia, a bőr-, a nő-gyógyászat, az urológia, a szívultrahang, a szemészet, az orr-fül-gégészet, de a szakrendelések mellett szűrőközpontként is működik. Az új csoport a korszerű képalkotó diagnosztikai vizsgálatok mellett mintegy harminc szakorvosi területen járóbeteg-szakellátást és országos lefedettségű vállalat-egészségügyi szolgáltatásokat egyaránt kínál.
A bejelentés kapcsán Leitner György, az Affidea Diagnosztika Kft. ügyvezető igazgatója (aki a továbbiakban a Főnix-Med Zrt. vezérigazgatói feladatait is ellátja) aláhúzta, hogy szerinte a meglévő és az új szolgáltatások szinergiájából Magyarország vezető, komplex privát egészségügyi cége született meg. Hozzátette: a Főnix-Med megvásárlása az Affidea első olyan hazai befektetése, amelyik kívül esik a képalkotó diagnosztika területén, egyben pedig az eddigi legnagyobb szakmai befektető által végrehajtott akvizíció a magyar magánegészségügyi piacon. A Főnix-Med fő célcsoportja a vállalat-egészségügy: rengeteg közepes és nagy cég foglalkozás- és vállalat-egészségügyi szolgáltatói partnereként hatszáz munkatársával országszerte mintegy száz telephelyen évente több mint százezer munkavállaló ellátását biztosítja.
CSÁNYI IS BEVÁSÁROLT
A másik fontos történés tavaly nyáron esett meg: ekkor a Csányi Sándor OTP-vezér birodalmába tartozó Bonitás tőkealap-kezelő vásárolta meg a Budai Egészségközpontot, amely a világhírű gerincgyógyász és ortopéd orvos, Varga Péter Pál érdekeltsége. Első ránézésre az új Affidea–Főnix-Med páros lehet most a nagy konkurense a BHC-nek. Ez utóbbi centrumban viszont jelenleg félszáz (!) szakterület érhető el, lényegében a járóbeteg-orvoslás csaknem teljes spektrumát lefedve.
Ugyanakkor a hírek szerint a Budai Egészségközpont nem is feltétlenül direkt konkurense a Váci Greensnek. Az előbbi különlegessége egy világhírű sporttudományi, illetve sportegészségügyi centrum lehet, amely a BHC-alapító Varga Péter Pál szakértelmén alapul. A sportegészségügy pedig nem kis üzlet: becslések szerint az évi ötmilliárd forintot is elérheti csak a hivatásos sportban.