Haldokló üzletek

Való Világ
Teknővájó, kalapkészítő, pákász, tutajos – csak néhány mesterség azok közül, amelyek mára szinte teljesen eltűntek. Ahogy múlik az idő, a halálra ítélt szakmák sora folyamatosan bővül. Összegyűjtöttünk néhány szektort, ahol a foglalkoztatottak száma a következő tíz évben drasztikusan csökkenhet.

PÉNZÜGYI TANÁCSADÁS

Az, hogy a robotika előretörése miatt a gyárak és az ipari munkahelyek veszélybe kerülnek, már aligha okoz meglepetést. A szemléltetésért nem kell messzire menni: a bócsai Poli-Farbe festék- és vakolatgyárban például automaták készítik a falfestéket. Jelenleg csak Magyarországon több mint 5400 ipari robot működik. Az viszont aligha köztudott, hogy az intelligens programok hamarosan a pénzügyi világban is felszámolhatják a munkahelyeket. Első körben az elemzők félhetnek. A Bank of Americánál úgy vélik: a jövőben az emberek jó része, ha befektetési tippeket akar, az öltönyös zsenik helyett a mesterséges intelligenciával felvértezett programokhoz fordul majd. Mindez a pénzintézet szerint a tanácsadói szektorban a következő években 25 millió állás megszűnéséhez vezet. A trendfordulóra, úgy tűnik, nem kell sokat várni: a holland ING már be is jelentette, hogy az értékpapír-kereskedőinek a létszámát mesterséges intelligenciával „megáldott” gépekkel bővíti majd. A K&H-nál pedig úgy tippelik, hogy 2030-ra jön el az a világ, ahol az ügyfelek a számlájukról és a banki szolgáltatásokról a virtuális asszisztensükkel egyeztetnek.

FOGTECHNIKA

Már az is kisebb riadalmat okozott a fogtechnikusok körében, amikor kiderült, hogy néhány 3D-s nyomtató nemcsak fogszabályzókat, de akár protéziseket is tud készíteni. Hiszen rögtön felmerült a kérdés: mi szükség van a méregdrága laboratóriumokra és a technikusokra, ha a hidat vagy a koronát akár pár gombnyomással is le lehet gyártani?

Azóta ráadásul kiderült, hogy a rendelőkben az emberi személyzet szinte teljesen leváltható: tavaly Kínában ugyanis egy olyan robotot mutattak be, amely az egyik páciens szájába két műfogat is be tudott ültetni. Az orvosra már csak a fúró kezelésénél volt szükség: neki kellett meggyőződnie arról, hogy a szár megfelelő pozícióban van, és nem bántja majd a beteget. A robotot részben épp azért fejlesztették ki, mert Kínában óriási hiány van a fogászokból. De hasonló megoldásokon már Amerikában is dolgoznak, sőt, az egyikük, a Yomi mostanra a forgalmazási engedélyt is megkapta az Egyesült Államokban.

SZEMÉLYSZÁLLÍTÁS

Ha az önvezető autókról van szó, a szkeptikusok szerint a robotsofőröktől tartani olyan, mintha a ballonok feltalálása idején az emberek attól féltek volna, hogy nem tudnak majd aludni a repülőktől. A friss kutatások viszont egyre merészebb előrejelzésekkel állnak elő: legutóbb a stockholmi Királyi Műszaki Egyetem közlekedéskutatója, Anna Pernestål Brenden szögezte le, hogy az adataik szerint az önvezető járművek pár éven belül megváltoztatják a világot. Az biztos, hogy a Google és a Tesla Motors mellett ma már a Toyota, a Volkswagen, a Bosch, a Mercedes, sőt a Samsung is csőstül önti a pénzt a robotautók fejlesztésébe. Utóbbi épp a múlt év végén jelentette be, hogy 300 millió dollárból nekiállnak egy saját modell tervezésének. Ha bejön a nagyvállalatok számítása, akkor a városi taxisok bizony komoly bajba kerülhetnek.

KÖNYVTÁR-ÜZEMELTETÉS

Bár az utóbbi években Magyarországon is bezártak pár intézményt, a tíz esztendővel ezelőtti állapotokhoz képest még így is körülbelül ötszázzal több könyvtár működik hazánkban. Ám ez csak ideiglenes állapot. Nyugat-Európában az e-bookok és az internet térnyerése miatt a bibliotékák sorra húzzák le a rolót. És ne legyenek kétségeink: ez a trend hozzánk is begyűrűzik majd. Nagy-Britanniában például hat éven belül háromszáznál is több helyre került lakat. Amikor az egyik megye, Northamptonshire bejelentette, hogy a kiadásaik csökkentése érdekében a 36-ból 28 intézményt teljesen felszámolnak, több helyi híresség, köztük a neves képregényíró, Alan Moore is kampányt indított a bezárások ellen. Egyelőre kevés sikerrel. Amerikában már olyan megyék is vannak, ahol egyetlen könyvtár sem működik. 

HAGYOMÁNYOS TEMETKEZÉS

A koporsókészítőknek újabban egyre kevesebb a dolguk. Az emberek az árérzékenység jegyében lassan maguk mögött hagyják a hagyományokat: Budapesten már az esetek több mint négyötödében hamvasztást kérnek a hozzátartozók. De országos szinten is a családok legalább fele urnában helyezi el az elhunytat.

A hagyományos temetkezés Európa-szerte kezd visszaszorulni. Csak néhány adat az öreg kontinensről: Svédországban 70, Nagy-Britanniában 75, Dániában pedig 76 százalékban választják a hamvasztást. Ha a jelenlegi trendek tovább erősödnek, a koporsókészítők munka nélkül maradnak.

IRODAI ESZKÖZÖK GYÁRTÁSA

Gemkapcsok, tűzőgépek, lyukasztók, hibajavítók és hegyezők – csak néhány azon irodaszerek közül, amelyeket a digitális forradalom szép lassan teljesen eltüntet a munkahelyekről. Szó se róla, még mindig milliárdos piaca van az irodai kellékek gyártásának. Csakhogy a szektort uraló vállalatok inkább egy óriási süllyedő hajóra emlékeztetnek. Az egyik legnagyobb amerikai forgalmazó, az Office Depot részvényárfolyama az utóbbi bő fél évben majdnem a felére esett, a Staples forgalma pedig öt esztendő alatt 25 milliárd dollárról 18-ra zuhant. A kérdéses cégek tíz éven belül a videotékaláncok sorsára juthatnak, és akár teljesen el is tűnhetnek az üzleti világból.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink