Alig pár hónapja a Richterről szóló hírek még mind a fényes jövőről szóltak. Tavaly például bejelentették, hogy az amerikai Prima-Temp Inc.-kel kizárólagos licenc- és értékesítési szerződést kötöttek. Ennek értelmében Észak-Amerikán kívül a magyar vállalat minden piacon kizárólagos értékesítési jogot szerzett a nőgyógyászatban népszerű PriyaRing nevű orvostechnikai eszközre.
S a jó hírek itt nem értek véget: elvégre a skizofrénia kezelésére szolgáló új gyógyszerük, a Cariprazine is zöld utat kapott az egész EU-ban, a pénzügyi mutatóik pedig mind arról árulkodtak, hogy a cégnél minden a lehető legnagyobb rendben van. Épp ezért a szakma most februárban döbbenten fogadta a hírt, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (European Medicines Agency – EMA) egyik kockázatelemző bizottsága az Esmya nevű termékük kapcsán átmeneti intézkedéseket rendelt el. A készítményt ugyan nem vonták ki a forgalomból, viszont a szervezet állítása szerint előfordulhat, hogy a használata májkárosodást idéz elő. A folyamatban lévő kezeléseket – rendszeres vizsgálatok mellett – még be lehet fejezni, de újak indítását már nem ajánlják.
A vállalatot láthatóan sokként érte a lépés. A méhben kialakuló jóindulatú daganatok kezelésére kitalált Esmya a Richter egyik legígéretesebb saját fejlesztése volt: a 2012-ben megjelent gyógyszer két éve 69 millió, tavaly pedig 93 millió eurós bevételt hozott a társaságnak (ez a teljes forgalmuk 6 százaléka). Az idén viszont a részleges tiltás miatt a készítmény forgalma akár 50 százalékkal is visszaeshet. A hír kipattanása után a Richter-részvények árfolyama mindössze négy nap leforgása alatt 6525 forintról 5500-ra esett. Bár lapzártánk előtt a cég teljesítménye már elkezdett javulni, az elemzők szerint az EMA lépése akár hónapokig hatással lehet a Richter tőzsdei szereplésére.
Az sem túl biztató, hogy Orbán Gábor vezérigazgató az új fejlemények miatt a Nyugat-Európára vonatkozó idei árbevételi várakozásaikat sem tette közzé. Az ilyesmi a börzén mindig bizonytalanságot szül. A téma kapcsán több gyógyszeriparban járatos szakembert is megkerestünk. A nevüket nem vállalták, de abban egyetértettek, hogy első látásra a vizsgálat több tényező miatt is problémásnak tűnik. Először is meglepő, hogy az EMA Farmakovigilanciai Kockázatelemző Bizottsága (PRAC) egy olyan gyógyszer kapcsán indított átmeneti intézkedéseket, amelynél közel hétszázezer páciens közül négynek betegedett meg a mája, szervátültetésre pedig három esetben volt szükség. Amikor az arányok ennyire picik, mindig felmerül, hogy a páciensek állapota esetleg vírusfertőzés vagy más készítmények egyidejű használata miatt romlott le. Egyelőre nem láttak napvilágot olyan információk, amelyek ezeket a forgatókönyveket kizárnák. Az, hogy a gyógyszer káros hatásai kapcsán nincs megalapozott gyanú, az is jelzi, hogy a folyamatban lévő kezeléseket nem tiltották le. Sőt, van olyan orvosság a piacon, amelyben pont az a hatóanyag található, mint az Esmyában, az európai szervezet azonban ezt nem bántotta: ők kifejezetten a Richter termékét sújtották az intézkedéseikkel. Probléma lehet, hogy a vállalatnak nincs olyan erős érdekérvényesítő ereje a nemzetközi szervezeteknél, mint néhány versenytársának. Volt olyan szakmabeli, aki már egy összeesküvés-elmélettel is előállt: mint felhívta rá a figyelmet, a Richter épp mostanában készül piacra lépni az Esmyával az Egyesült Államokban. A gyógyszerkutatásokban járatos forrásuk szerint előfordulhat, hogy valamelyik konkurense győzte meg a hatóságokat az intézkedések elrendeléséről. Persze, mint hozzáteszi, ez rengeteg kellemetlen kérdést felvet. Hiszen ha ez igaz, akkor ez azt jelenti, hogy az EMA munkájára akár a piaci szereplők is hatást tudnak gyakorolni. Lapunk megkereste a Richtert is. A cégnél a folyamatban lévő vizsgálatról nem akartak nyilatkozni. Mint korábban leszögezték: az Esmyánál a bevezetés előtt lefolytatott klinikai vizsgálatok során 7100 páciens kapott a hatóanyagból, valamint 1972 beteg részesült megismételt kezelésben. A hatóanyag fejlesztése során semmilyen májkárosodásra utaló jel nem volt megfigyelhető. Az EMA május végén hoz végső döntést a vizsgálat kapcsán.
RICHTER-TÖRTÉNELEM
Richter Gedeon még 1901-ben vásárolta meg a budapesti Üllői úton lévő Arany Sas patikát. Laboratóriumában gyógyszerfejlesztésbe fogott, és 1902-ben már egy saját készítményt hozott forgalomba. A bevételeiből gyárat alapított Kőbányán: itt készült először a cég híres láz- és gyulladáscsillapítója, a Kalmopyrin is. Részvénytársasággá 1923-ban alakultak. A fejlődésüknek a történelem parancsolt megálljt: az alapítót először kitiltották a saját gyárából, majd 1944-ben nyilasok végeztek vele. Az államosítások után a Richtert több kisebb magyar üzemmel is összevonták. A rendszerváltás óta az üzleti világban övék az egyik legnagyobb magyar sikertörténet: az árbevételük az 1994-es tőzsdei bevezetés óta több mint a tizenhétszeresére nőtt, 2017-ben a forgalmuk elérte a 444 milliárd forintot. A cég Magyarországon kívül a világ több mint száz országába szállít hatóanyagokat és késztermékeket.