A játék bűvöletében

Való Világ
A magyarok közel fele szerint csak egy rossz szokás, pedig a szerencsejáték-függőség nem csupán a beteg, hanem a környezete egzisztenciáját is tönkreteheti.

„Egy kaszinó éttermében dolgoztam, amikor összeismerkedtem egy anyával és a lányával, akik a forgalmas helyet hetente legalább kétszer keresték fel, hogy próbára tegyék a szerencséjüket. Ha betértek, órákat játszottak a félkarú rablókkal. Volt egy alkalom, amikor 15 ezer dollárt (3,8 millió forintot) nyertek. Annyira boldogok voltak, hogy sírtak az örömtől”ˮ – meséli az amerikai Bill Wray a Reddit nevű közösségi oldalon. A történet azonban itt nem ér véget. „A következő héten minden egyes nap visszatértek, és addig dobálták az érméket az automatákba, míg végül odalett az egész nyereményük. Néhány héttel később kitiltották őket a kaszinóból, mivel más vendégektől próbáltak pénzt kérni a játékhoz.”

Az ehhez hasonló esetekből sajnos itthon is akad jó néhány. Egyes felmérések szerint a szerencsejáték-függők száma Magyarországon eléri a 110 ezret (ez az adat nagyjából megfelel az uniós átlagnak: az EU-ban a lakosság 1-3 százaléka érintett a kérdésben). Mivel, mint minden betegségnek, ennek is sok fokozata létezik, a „függőség” helyett a szakma szívesebben használja az árnyaltabb „szerencsejáték-használati zavar” kifejezést. Mindenesetre ha ön esetleg már évek óta minden héten vásárol egy lottószelvényt, még ne ijedjen meg. Önmagában a rendszeres szerencsejáték nem jelent problémát. A gondok ott kezdődnek, amikor az iránta való vágy elkezd minden más hobbit a háttérbe szorítani. Ha nyaralás vagy a hétvégi szieszta közben is kényszeresen csak a játékon jár a feje, az már baj. 

Sajnos ez az addikció odáig vezethet, hogy a beteg végül a saját és környezete egzisztenciáját is tönkreteszi. Miután a szerencse próbára tétele kényszerré válik, a függő már nemcsak azért teszi fel a pénzét, hogy nyerjen, hanem hogy visszakapja az elvesztett anyagiakat. A kezelés épp ezért olyan problémás: még ha sikerül is kigyógyítani a pácienst, a felhalmozott tartozások rendezését egy kúra nem tudja megoldani. 

„Amim volt, eljátszottam. Ha nekem volt, akkor azt, ha az apámnak, akkor azt, ha a csajomnak, akkor azt. Csak játsszak. Ha pedig éppen nem volt senkinek, valamit eladtam. Amikor úgy éreztem, hogy még kettőt kell pörgetni, mert nyerni fogok, akkor otthagytam a gépet, eladtam a mobilomat és visszamentem. Loptam, csaltam, sikkasztottam, hogy legyen pénz a játékra” – ír a saját tapasztalatairól Béla az egyik online portálon. 

Mindezek ellenére a magyarok mintegy fele csupán rossz szokásként tekint a szerencsejáték-függőségre. Pedig, ahogy a fentiekből is látszik, egy olyan szenvedélyről van szó, amelynek komoly következményei vannak.

Na de adja magát a kérdés: mely játékok a legveszélyesebbek? Figeczki Tamás, az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársa lapunknak azt mondta: függőséget azok a játékok alakítanak ki a legkönnyebben, amelyeknél a résztvevők gyors visszaigazolást kapnak. Vagyis ha rögtön kiderül, hogy nyertünk-e valamit. Épp ezért van az, hogy a lottó – amelynél sokszor napokat kell várni az eredményre – nem veszélyes. Annál könnyebben alakul ki addikció a pénznyerő automaták vagy a kártyajátékok esetében. De mind közül a netes szerencsejátékok a legveszélyesebbek. Ennek több oka is van. Először is, szemben egy kaszinóval, a világhálós oldalakon nincs nyitvatartási idő: napközben éppúgy fel lehet őket keresni, mint az éjszaka közepén. Nem kell furikázni hozzá. Ha egy kis online pókerre vágyunk, csak elő kell vennünk a mobilunkat, és máris indulhat a játék. Az internetes site-okat különösen veszélyessé teszi a fiatalok számára, hogy az üzemeltetők nem tudják – és valószínűleg nem is akarják – ellenőrizni az életkort, miközben itthon 18 év alatt tiltott a szerencsejáték. Ráadásul egyes online helyeken az induláskor direkt be is etetik a regisztrálókat: van, ahol a kezdésnél adnak egy kis ingyenzsetont, amellyel ki lehet próbálni a játékokat, ha pedig nyerünk, rögtön át is utalják a pénzt. „Erős a gyanú, hogy néhány oldalon direkt úgy állítják be a rendszert, hogy az elején könnyű legyen nyerni. A felhasználók így motiváltabbá válnak a folytatásra a gyors pénzhez jutás reményében” – mondja Figeczki Tamás.

Hogy a bajban lévőknek segítő jobbot nyújtsanak, az Ökumenikus Segélyszervezet intézményrendszerére alapozva hét információs pont működik hazánkban, ahol támogatják az érintetteket és hozzátartozóikat a szakszerű segítséghez jutásban. Az információs pontokhoz névtelenül lehet fordulni.

 

ORRSPRAY-VEL A FÜGGŐSÉG ELLEN

Finn kutatók kifejlesztettek egy speciális orrspray-t, amely a szervezetben blokkolja a függőségek kialakulásában szerepet játszó dopamin termelését. A szer a tesztelési fázisba lépett: önkéntesek bevonásával januárban indultak meg az emberkísérletek.

 

PERESKEDÉS

Az Unibet után a Sporting Odds nevű online szerencsejáték-szervező is nyert a NAV ellen az Európai Bíróságon. A luxembourgi székhelyű uniós törvényszék ítéletében azt mondta ki, hogy a magyarországi szabályozás hátrányosan megkülönböztető módon akadályozza a más tagállamban bejegyzett szerencsejáték-szervezők hozzáférését a magyar piachoz. Az Igazságügyi Minisztérium hangsúlyozta: a hazai szabályozást megtámadó Sporting Odds Limited Magyarországon sem telephellyel, sem pedig szerencsejáték-szervezési engedéllyel nem rendelkezik, így – annak ellenére, hogy hazánkban is szolgáltatást nyújt – az ezen tevékenységével összefüggésben keletkezett profitja után a magyar költségvetésbe adót, egyéb közterheket nem fizet.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink