Porszívó – Tisztaság percek alatt

PR Hirdetés

Napjainkban minden háztartás elengedhetetlen eszköze a porszívó. Szőnyeget, kemény padlót, kárpitot egyaránt tisztítunk vele. Elmondható, hogy rendszeresen használjuk ezt az eszközt, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy milyen típusút választunk. Nem egyforma a padlónk, a szőnyegünk, a lakásunk nagysága, a szennyeződés mennyisége és milyensége sem, amit a gépnek fel kell szívnia. Éppen ezért sokféle porszívó áll rendelkezésünkre. De miket kell figyelembe venni választáskor? Mik a legfontosabb szempontok? És milyen típusok léteznek?

A porszívó adatlapján viszonylag sok adat megtalálható, például a zajszint, a porkibocsátás, az energiahatékonyság, az energiafogyasztás, valamint a keménypadlón és a szőnyegpadlón mért szívóhatékonyság. Ezek a címkén A-G csoportok valamelyikébe vannak általában besorolva, de utánajárhatunk pontosabb adatoknak is, ha alaposak szeretnénk lenni.

Először is, a porszívó legfontosabb adata, a teljesítménye, vagyis a szívóerő. Az határozza meg, hogy mennyire hatékony valójában egy gép. Azonban fontos megjegyeznünk, hogy a porszívó esetében két féle teljesítményről beszélünk, ezért két féle Watt mértékegységet találhatunk. Az elektromos teljesítmény, vagyis a motor teljesítménye az egyik, ez lesz a nagyobb szám (2017 óta maximum 900 Watt), a másik pedig a porszívófejnél mért szívóerő, ami 200-500 Watt körül mozog. Jó tudni, hogy ez a két teljesítmény egymással nem feltétlenül arányos.

A porszívó megfelelő teljesítményéhez azonban nem csak a Watt értéke járul hozzá. Fontos, hogy milyen technológiát használ, milyen a szűrőrendszere, ugyanis, ha nem elég sűrű az szűrő, az eszköz visszafújja a levegőt, így sok por kerül vissza a szobába a nagy szívóerő ellenére is. Egyes modelleknél, gyors fordulatszámmal pörgő kefe növeli hatékonyságot, ezeknél a teljesítmény szerinti összehasonlítás szintén tévútra vezet.

Porszívó vásárlásnál ki kell választanunk, hogy porzsákkal rendelkező, vagy porzsák nélküli típust szeretnénk. Itt nem csak a kényelem számít, allergia esetén szempont lehet, hogy minél kevésbé kelljen kapcsolatba kerülni a szennyeződésekkel, illetve az sem mindegy, hogy milyen jellegű porral kell megbirkózni.

Porzsákos verzióból is van több fajta, attól függően, hogy milyen anyagból készült a porzsák. A régimódi textil porzsákokat nehézkes kitakarítani, ráadásul, ha valaki allergiában szenved, tisztításkor belélegezheti a kiszívott port. Ha viszont eldobható papírzsákosat vásárlunk, folyamatosan gondolkodni kell az utánpótlásról, bár ez egyszerűbb, és akár hónapokig is takaríthatunk velük. Allergiásoknak ajánlott a HEPA szűrővel ellátott modell, valamint a szintetikus anyagból készült porzsák.

A porzsák nélküli porszívók egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Amire ezeknél a modelleknél figyelni kell, hogy a szűrőket, miután kitisztítottuk, ki kell szárítani használat után.

A vizes tartályos porszívó szintén ajánlott allergiások esetében, mivel itt a víz megköti a szennyeződést, így az nem kerül vissza a levegőbe. Ennél a típusnál fontos, hogy mindig ki legyen tisztítva a tartály, máskülönben penészedik, nagyobb vízmennyiség esetén beposhad. Használat előtt töltsük fel vízzel!

A nedves és száraz porszívók minden típusú szennyeződésekre ajánlottak, kifejezetten jó szolgálatot tesznek kisgyermekes háztartások esetén. A behordott sarat, a kiömlött kakaóstejet, a szétdobált apró dolgokat egyaránt felszívja.

Választhatunk akkumulátoros kézi modellt, melyet könnyedén mozgatunk, hordozhatunk, semmilyen zsinórt, vagy bármi nagyobb testet nem cipelünk magunkkal, így rendkívül praktikus, könnyedén megy vele a takarítás.

Profi megoldás a robot porszívó, amely képes kitakarítani helyettünk, majd felteszi magát a töltőre.

(Borítókép: Pixabay)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink