Összefüggés lehet a női hormonok és az ízületi gyulladás között?

PR PR tartalom
Napjainkban sajnos egyre gyakoribb jelenség az ízületi gyulladás, ami sok esetben a fiatalabb korosztályt is célba veszi az idősebbek mellett. Ez a betegség megkeserítheti a mindennapokat, hiszen a legegyszerűbb mozgásformák is nehézkessé, fájdalmassá válnak általa. Habár az ízületi gyulladás nemtől és kortól függetlenül mindenkit utolérhet, a legfrissebb tanulmányok szerint a női hormonoknak is lehet köze a kialakulásához.

Az ízületi gyulladás és lehetséges okai

Ízületi gyulladás esetén a gyulladt terület bedagad és kipirosodik, érintésre és mozgatásra is erőteljes fájdalommal reagál, az adott testrész folyamatos használata pedig szinte lehetetlenné válik. Kialakulását számos tényező okozhatja, leggyakrabban köszvény, túlterhelés vagy rheumatoid arthritis a kiváltó ok, de fertőzéshez vagy bizonyos autoimmun betegségekhez is köthető a jelenléte. Emellett a nagymértékű súlyfelesleg vagy a természetes öregedés során jelentkező porckopás is ízületi gyulladáshoz vezethet.

Ha az ízületi gyulladás túlterhelés miatt alakul ki, az azt jelenti, hogy valamilyen folyamatos munkavégzés vagy sporttevékenység során hajszoltuk túl magunkat, melynek következtében az érintett rész bedagad, kipirosodik és fáj.

A porcok elkopása során az ízületeket borító felület fokozatosan elvékonyodik és idővel akár fel is szívódik. Ha ezt még ízületi gyulladás is kíséri, akkor a mozgás szinte teljesen merevvé és nehézkessé válik. Porckopás leggyakrabban a térdekben alakul ki, kezelésére rendszerint különböző gyógyszereket, gyógytornákat és reumatológiai kezeléseket alkalmaznak. Azonban ha ezek eredménytelennek bizonyulnak, akkor a térdprotézis a végső megoldás.

Az ízületi gyulladás és a női hormonok kapcsolata

Ahogy korábban említettük, a legfrissebb tanulmányok szerint a női hormonok és az ízületi gyulladások kialakulása kapcsolatban állhatnak egymással. Nézzük meg, mégis hogyan!

Az ösztrogén, ami az elsődleges női hormon, több különböző tevékenysége mellett védelmi szerepet lát el az ízületek esetében, valamint csökkenti a gyulladások kialakulásának esélyét is. Ennek a hormonnak a szintje azonban a természetes öregedés során csökken a nők szervezetében számos kellemetlen tünetet okozva.

A menopauza mellékhatásai

A változókor közel a világ népességének felét érinti és számos kellemetlen mellékhatását ismerjük már. Ilyenek például a hangulatingadozások, a hőhullámok és a folyamatos fáradtság. Emellett azonban a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy akár az ízületi gyulladás is felkerülhet erre a listára.

Mivel a fájó, duzzadt ízületek gyakran a természetes öregedéssel járnak, és mivel a menopauza a változókorban lévő nőket érinti, eddig nem kerestek különösebb összefüggést a két jelenség között. Mostanra viszont egyértelművé vált: az ösztrogénszint ízületekre és csontokra gyakorolt hatása jelentős, így a menopauza során történő csökkenésével nő a csontritkulás, valamint az ízületi porcok kopásának és gyulladásának esélye.

A változókorral járó csontritkulás amellett, hogy törékennyé és gyengévé teszi a csontokat, az osteoarthritis kialakulásában is szerepet vállalhat, melyet duzzadt és fájdalmas ízületek jellemeznek.

Hogyan ismerhető fel a menopauzális ízületi gyulladás?

A menopauza során fellépő ízületi fájdalom általában reggelente rosszabb, ilyenkor a hosszú pihentetés után ugyanis megmerevednek az ízületek és csak fokozatos bejáratás után enyhül a fájdalom. A menopauzális ízületi gyulladás leggyakrabban a nyak, az állkapocs, a vállak, a csukló és a könyök ízületeit érinti, de ezek mellett természetesen más területet is célba vehet.

A gyulladások által kialakuló kellemetlen érzést gyakran úgy írják le az érintettek, hogy merevnek vagy duzzadtnak érzik tagjaikat, de többen tartják nyilalló fájdalomnak vagy égető érzésnek is. Amennyiben ilyet tapasztalunk, mindenképp érdemes orvoshoz fordulnunk, hogy elvégezhesse a szükséges vizsgálatokat.

Milyen módszerekkel előzhetjük meg az ízületi gyulladást?

Számtalan kutatás bebizonyította már, hogy az ízületi fájdalmakat folyamatos testmozgással jelentősen csökkenthetjük. Habár ez ellentmondásosnak hangzik, bizonyított tény, hogy a rendszeres sportolás hatására erősebbé válhatnak csontjaink, valamint kevésbé lesznek merevek az ízületeink. Az egészséges táplálkozás is kiemelt fontosságú, hiszen egyrészt el kell kerülnünk a súlynövekedést, ami még jobban megterhelné az ízületeinket. Másrészt ezzel számos olyan tápanyagot pótolhatunk, melyek jó hatással vannak az ízületekre. Ilyen például az Omega-3, a polifenol, a kollagén vagy a különböző vitaminok.

Emellett számos gyógykészítmény, gyógynövény és kezelés közül is választhatunk, melyek segíthetnek a hosszú távú javulásban. Vannak azonban olyan esetek is, amikor ezek a lehetőségek már nem olyan eredményesek, mint korábban, így csak egy térdprotézis vagy csípőprotézis behelyezése segíthet abban, hogy teljes életet éljünk.

Az ízületi gyulladások tehát kortól és nemtől függetlenül bárkit utolérhetnek, azonban az idősödő nők még inkább érintettek lehetnek ebben az ösztrogénszint csökkenésének hatásai miatt. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy számos kezelési lehetőséggel találkozhatunk, melyek segítenek abban, hogy életünket fájdalommentesen élvezzük tovább!

 

Fotó: 123rf.com

Ezek is érdekelhetnek

További híreink