CSOK kisokos: mire kell figyelni 2021-ben?

PR szponzorált tartalom

A CSOK, vagyis a Családi Otthonteremtési Kedvezmény eddig sem volt egy „életlen kés”, de most 2021-ben az állami támogatások éllovasává vált, hiszen egymást érik azok a kedvezmények, amiket a CSOK által kaphatnak az igénylők ingatlancéljaik megvalósítására. A cikkben csokorba szedtük a legfontosabb tudnivalókat a CSOK-ról, amikre mindenképpen figyelni kell a felvétel előtt.

1. Mire használható fel a CSOK?

A kedvezmény gyermekek után igényelhető vissza nem térítendő állami támogatás, amiket ingatlancéljaid megvalósításához használhatsz fel. Ezek a célok építés, új ingatlan vásárlás, használt ingatlan vásárlás, bővítés lehetnek. Nem kell elkeseredni akkor sem, ha a már meglévő ingatlant szeretnél korszerűsíteni, hiszen az is megvalósítható a Falusi CSOK keretein belül.

Ebben az évben újdonságot jelent, hogy már többgenerációs családi otthon is finanszírozható a CSOK-ból, így a régen halogatott tetőtér beépítés is elkezdhető. A tetőtér beépítésre akkor kérhető a maximális, 10 millió forintos támogatás, ha a kialakításra kerülő lakrész önálló bejárattal rendelkezik, van saját konyhája, fürdőszobája és mellékhelyisége is.

2. Ki jogosult a CSOK-ra és ki után vehető igénybe?

Meglévő gyerek(ek)nél szinte bárki jogosult erre az állami támogatásra legyenek akár élettársi kapcsolatban, egyedülálló szülők, vagy házaspárok életkori előírás nélkül. 12 hetes magzati kortól egészen 25 éves életkorú gyermek(ek)re vehető fel. Fontos enyhítő körülmény, hogy amennyiben nagykorú a gyermek elég, ha 25 év alatt van, nem kötelező felsőoktatási intézménybe járnia.

Vállalt gyerek(ek) esetén, azok a fiatal házaspárok jogosultak a támogatásra, ahol a házaspár legalább egyik tagja (a férj vagy a feleség) 40 éves életkor alatt van, legalább a kérelem beadásának időpontjában. Olyan tervezett gyermekre vagy gyermekekre vehető fel a támogatás, akinek az érkezésére határidőt vállalnak a szülők. Amennyiben teljesen új lakásra szeretnék fordítani a támogatást, úgy maximum 3, használt lakás esetén maximum 2 gyermek vállalható.

3. Mekkora összegek kaphatók a CSOK támogatással?

Használt lakás vásárlására, bővítésére:

  • 1 gyermeknél: 600 000 forint
  • 2 gyermeknél: 1 430 000 forint
  • 3 gyermeknél: 2 200 000 forint
  • 4 vagy több gyermeknél: 2 750 000 forint

Újépítésű ingatlan vásárlására, építésre, tetőtér-beépítésre:

  • 1 gyermeknél: 600 000 forint
  • 2 gyermeknél: 2 600 000 forint
  • 3 vagy több gyermeknél: 10 000 000 forint

Fotó: Szendi Péter / Vas Népe

4. Milyen feltételeknek kell megfelelni?

TB jogviszony

A CSOK támogatás igénylésének egyik feltétele a szükséges TB jogviszony, amely 180 nap, kivéve akkor, ha valaki 10 millió forint támogatást szeretne igénybe venni, mert akkor 2 év folyamatos jogviszony szükséges. Folyamatosnak akkor tekinthető, ha abban maximum 30 nap megszakítás volt.

Büntetlen előélet és köztartozásmentesség

Az évek során jelentősen egyszerűbb és rövidebb lett a CSOK igényléshez szükséges dokumentumok listája. A legtöbb feltétel igazolására elfogadják azt is, ha az igénylő teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan büntetőjogi felelősség vállalásával nyilatkozatot tesz, tehát nem szükséges mindenről hivatalos dokumentumot bemutatni. Ilyen feltételek a büntetlen előélet és a köztartozásmentesség is, ahol elegendő a nyilatkozat. A nyilatkozatok valóságosságát minden esetben hatósági ellenőrzés keretében vizsgálják.

5. Milliós előny a CSOK-kal: visszaigényelhető az 5 százalékos áfa!

Újépítésű ingatlan esetében a 27 százalékról 5 százalékra módosított áfa is visszaigényelhető 2021. január elsejétől, ha valaki CSOK-ot is igényel. Fontos, hogy az ingatlan értékére és az áfa felső határára sincs összeg korlátozás. Ez újabb milliókat jelent azoknak, akik új ingatlanban gondolkodnak. A fenti kedvezményt csak abban az esetben alkalmazhatják, ha az új építésű lakás 150 négyzetméter alatti, illetve, ha családi ház, akkor az maximum 300 négyzetméter alapterületű.

Nézzünk számszerűsítve, hogy ez mennyit is jelent pontosan:

40 millió forint a vételára az ingatlannak. Ez 5 százalékos ÁFÁ-val számolva bruttó 33 millió forint vételárra csökkenti az ingatlan árat, tehát azonnal 7 millió forintos megtakarítás jelent 2021-ben, mivel az új építésű lakások áfáját 2021-ben 27 százalékról 5 százalékra csökkentették.

Ezt fejeli meg, hogy ennek a 33 millió forintos 2021-es vételárnak az 5 százalékos áfa tartalmát, tehát újabb 1,57 millió forintot vissza is lehet igényelni. Tehát 2020-hoz képest egyszer nyerünk 7 millió forintot a csökkenő áfával és további 1,57 milliót a csökkentett áfa visszaigénylésével. Azaz összesen 8,57 millió forint marad a családok zsebében.

Az 5 százalékos adócsökkentés az új építésű ingatlanvásárlásra 2022. év végéig lesz érvényben. Türelmi időszak is bevezetésre kerül, így a 2023. január-2026. december 31. közé eső pénzügyi teljesítések után még érvényesíthető az 5 százalékos csökkentett áfa, abban az esetben, ha a kivitelező megkapja a végleges építési engedélyt 2022. december 31.-ig.

6. Illetékmentesség

Új és használt ingatlant vásárlók számára nyújt nagy segítséget ez a támogatás, mivel akik 2021-től CSOK támogatással vásárolják meg otthonukat illetékmentességet kapnak. Az illeték egy megvásárolt ingatlan esetében a vételár 4 százaléka, ami egy 80 nm alapterületű fővárosi lakás esetében, 700 ezer forintos négyzetméter árral számolva 2 240 000 forint. Ez alól az összeg alól mentesülhetnek a CSOK-os vásárlók.

Annak érdekében, hogy a legjobbat tudd kihozni pénzügyeidből javasolt konzultálni egy bankfüggetlen hitelszakértővel, hiszen a bankok eljárásrendje, folyamatai és kezdeti költségei, illetve a konstrukciók kínálta lehetőségek is sokban különböznek egymástól, amit nehéz átlátni és megtalálni közöttük a legjobbat.

Életed pénzügyi döntéseit ne bízd a véletlenre, keress fel bátran egy tapasztalt hitelszakértőt, aki pontos és precíz választ tud adni a helyzetedre!

Ezek is érdekelhetnek

További híreink