Megszoktuk, hogy a kenyér olyan hétköznapi dolog, amit megtalálunk minden élelmiszerüzlet kínálatában, köztük a Penny akciós újság lapozható formájában is. Az egyes akciók keretein belül pedig számos kenyérfajta közül választhatunk kedvezményes áron. Azonban gyakran megfeledkezünk a kenyér szervezetre gyakorolt fontosságáról és főleg az elkészítési módjáról. A következő sorokban a házi kenyér világába pillantunk be, és mutatunk egy egyszerű receptet is, ami a régi kenyér ízére, zamatára emlékeztethet bennünket.
A kenyér, mint mindennapi alapélelmiszerünk
A történelmi fejlődés elvezetett minket ahhoz, hogy milyennek kell lennie az ideális kenyérnek: fehérnek, nagyon puhának és szeletelhetőnek. A modern tudomány azonban felfedezte a teljes kiőrlésű gabonafélék táplálkozási előnyeit, és egyre többen részesítjük előnyben a házi kenyér tömörebb állagát és egészségesebb formaváltozatát. A házi kenyér receptjei ezért egyre keresettebbek, és egyre többen kezdenek lemondani az iparilag elkészített kenyér vásárlásáról, és visszatérnek a hagyományos házi kenyér receptekhez. Nem szabad félnünk attól, hogy otthon készítsünk kenyeret. A történelemből kiderül, hogy az emberek jóval azelőtt készítettek házi kenyeret, hogy számítógépet vagy kerékpárt felfedezték volna. A kenyér az ember által tervezett és készített legrégebbi élelmiszer. Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy ma már gond nélkül elkészíthetjük a házi kenyeret egy speciális házi kenyérsütőgép segítségével, ami gyakorlatilag megkímél minket a tészta, az egységes sütés és a felügyelet miatti gondoktól. Több funkciós kenyérsütő gépeket találni a bajai akciós újságok hasábjain is.
A fő összetevők, amelyekből hagyományos házi kenyér sülhet
Lássuk azonban, mik az alapvető hozzávalók a házi kenyér egyszerű és könnyű elkészítéséhez. Amire a kelesztés folyamán szükségünk lesz az 100 g rozsliszt, 100 g víz és egy evőkanál élesztő. A sütés előtti este elkészítjük a kovászt. A lisztet egy tálban elkeverjük a vízzel és az élesztővel, majd lefedve szobahőmérsékleten körülbelül 9 órán keresztül kelesztjük. 2 órával a tészta elkészítése előtt keverjünk össze 600 g búzakenyérlisztet 430g vízzel, és hagyjuk állni szobahőmérsékleten lefedett tálban. A víz aktiválja a lisztben lévő enzimeket. Az állás során a glutén fejlődik, és a tészta ezáltal tömörebb lesz. Két óra elteltével elkezdjük dagasztani a tésztát. Ha robotgépet használunk, kis sebességgel dagasszuk körülbelül 4 percig. Ezután adjuk hozzá a kovászt, és dolgozzuk vele tovább. Csak ezután sózzuk, kb. 20 g sóval, és addig dagasszuk a tésztát, amíg el nem válik a tál falától. Körülbelül 3 percet vesz ez igénybe. Ha nincs robotgépe és kézzel dagasztja, kicsit tovább tart majd, de csak a kellően kidolgozott, fejlett glutént tartalmazó tészta garantálja az angyali eredményt. Az átgyúrt tésztát lefedett tálban kb 2 órán keresztül kell keleszteni. Ez alatt a két óra alatt legalább háromszor hajtogatjuk. Rugalmasságot és hajlékonyságot kölcsönzünk így a tésztának.
Kenyérsütés
Az utolsó fordítás után kb. 20 percig pihentetjük még. A munkafelületet finoman meghintjük liszttel, és a tésztát a felületre emeljük. Henger formájúra alakítjuk és egy tepsire helyezzük. A sütőbe való behelyezés után a tepsi alá teszünk egy másik tepsit is, amibe vizet öntünk. 10 perc sütés után szellőztessük ki a sütőt, vegyük ki a vízzel telt tepsit és vegyük le a hőfokot 190 fokra és süssük még 20 percig a kenyeret. Figyelje a sütőt, mert mindegyik másképp süt. A megsült kenyeret rácson hagyjuk kihűlni.
Nincs is finomabb, mint az otthon sütött házi kenyér íze és zamata. Mellé pedig egy igazi finom bajai halászlé illik. Jó étvágyat hozzá!
Képek forrása: Getty Images