Vitairat a tőzsde jövőjéről

Pénz beszél
Miközben a Budapesti Értéktőzsde vitairatot készített a börze jövőjével kapcsolatban, azt is kihirdették: vissza nem térítendő támogatás jár a kis- és közepes vállalkozásoknak ahhoz, hogy a parkettre lépjenek.

A BÉT igazgatósága 2016 márciusában hagyta jóvá a tőzsde 2016–20 között megvalósítandó piacfejlesztési stratégiáját, amelynek része többek között a piaci rendszer átalakítása, a nemzetközi gyakorlathoz való „legjobb igazítás”. A lényeg, hogy megmaradjanak a mostani tőzsdei szereplők, valamint új kibocsátók is megjelenjenek. Ezen túlmenően a BÉT célja, hogy növelje a kibocsátói kör minőségét.

A börze vezetése úgy gondolja, hogy a célok eléréséhez felül kell vizsgálni a Budapesti Értéktőzsde jelenlegi szabályozott piaci struktúráját, kategória-rendszerét. Ráadásul a versenyképesség megőrzése miatt is szükséges lehet a változás. 

De azért is fontos lehet a módosítás, mert gyakran felvetődik általános kritikaként, hogy a magyar piac méretéhez képest indokolatlanul sok a három szabályozott piaci kategória (Prémium, Standard, T), túlságosan elaprózza azt, az egyes kategóriák nem elég hatékonyan mutatják a kibocsátók közti minőségbeli különbségeket. 

A piaci szereplők az ezekkel kapcsolatos szabályokat indokolatlanul bonyolultnak, helyenként átláthatatlannak találják. Itt példaként gyakran felmerül a nyilvános tranzakciók tekintetében a legalább 100 millió forintos összérték előírása, valamint az, hogy a parkett csak a Prémium kategóriában engedélyezi az egyéves türelmi időt. 

A tőzsde vezetése szerint időszerű, hogy felülvizsgálják a BÉT szabályozott piacán a részvényekre jelenleg alkalmazott szabályokat. Közben arról is tájékoztattak minket a börze részéről, hogy támogatási szerződést írtak alá a Nemzetgazdasági Minisztériummal (NGM) a hazai kis- és középvállalati szektor hatékonyságának növelése érdekében. A magyarországi kkv-k olyan vissza nem térítendő támogatást vehetnek igénybe a BÉT-től, amely a tőkepiaci finanszírozáshoz szükséges tudás megszerzésére, továbbá a parketten való megjelenés költségeinek finanszírozására fordítható. 

 

A MEGHATÁROZÓ TŐZSDEI KIBOCSÁTÓK LISTÁJA

ÁKK
Alteo Nyrt.
Appeninn Nyrt.
BNP Paribas SA
Budapesti Ingatlan Nyrt.
CIB Bank Zrt.
CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt.
Diákhitel Zrt.
Duna House Holding Nyrt.
Elmű Nyrt.
Émász Nyrt.
Erste AG
Erste Bank Hungary Zrt.
Erste Jelzálogbank Zrt.
Est Media Nyrt.
Eximbank Zrt.
FHB Nyrt.
Graphisoft Park SE
Kartonpack Nyrt.
K&H Alapkezelő Zrt.
Konzum Nyrt.
Magyar Telekom Nyrt.
Masterplast Nyrt.
MFB Zrt.
Opus Global Nyrt.
OTP Bank Nyrt.
Rába Nyrt.
Richter Gedeon Nyrt.
UniCredit Zrt.
Waberer’s Nyrt.
Wingholding Zrt.

 

RÉSZVÉNYEK, KATEGÓRIÁK 

A BÉT-en a részvényeket három különböző kategóriába lehet bevezetni. A Prémium csoportban a tőzsde a bevezetendő sorozat nagyságához, tulajdonosi köréhez, valamint a társaság működési időtartamához kapcsolódó követelményeket is felállított, továbbá a felsorolt feltételek mellett kötelezően előírja bevezetéskor a bevezetendő értékpapírokra vonatkozóan nyilvános tranzakció végrehajtását. A Standard kategóriánál a fentinél egyszerűbb módon kívánják biztosítani a tőzsdei bevezetés lehetőségét az olyan közepes és kis kapitalizációjú cégek számára is, amelyek a szabályozott piacra lépés első lépcsőfokának tekinthető kategóriát át kívánják ugrani. T csoport: a parkett lehetőséget biztosít azon közepes és kis kapitalizációjú cégek számára is, amelyek a bevezetéskor nem hajtanak végre nyilvános tranzakciót, azaz technikai bevezetéssel lépnek a piacra. 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink