Tőkepiaci nyugtató

Pénz beszél
A feltörekvő kötvény- és részvénypiacokon zajló tőkekivonás miatt az elmúlt években rendre két számjegyű hozamot elérő hazai részvénypiac – átmenetileg – elvesztette lendületét.

A törökországi helyzet fokozódásával az elkerülő befektetői hangulat is folytatódhat rövid távon, három hónapon túl nézve azonban a gazdaság bővülése és a vállalati szektor kedvező kilátásai ismét felfelé húzhatják a jelenleg olcsónak tekinthető magyar tőzsdét – jelezte a K&H Bank.

Érdemes azonban emlékezni arra is, hogy az elmúlt három esztendő nagyon jól sikerült a hazai parkett szempontjából, hiszen a 2015-ös 43,8, majd a 2016-os 33,8 és a tavalyi több mint 20 százalékos árfolyam-növekedés egyaránt a legjobban teljesítő befektetési eszközzé tette a magyar részvénypiacot. Ennek megfelelően a befektetők is magas szintre emelték a várakozásokat. Az idén azonban jócskán megtört a lendület, hiszen az év eleje óta közel tíz százalékot esett a BUX, alulteljesítve ezzel más feltörekvő részvénypiacokat is.

„Jelenleg egyértelműen az elkerülő befektetői hangulat és a tőkekivonás jellemző a feltörekvő kötvény- és részvénypiacokra, amit tovább erősítenek a Törökországgal kapcsolatos problémák. Ezen túlmenően azonban hazai szinten komoly, fundamentális okát nem látni az árfolyamcsökkenésnek, hiszen az első negyedéves bővülési adatok is kedvezők voltak, és az eddig látott vállalati gyorsjelentések szintén a várakozások közelében alakultak – tájékoztatott Hajósi Péter, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

„A június 24-i választások közeledtével a török helyzet várhatóan tovább romlik, ami magával ránthatja a többi feltörekvő piacot, így a hazai eszközöket is, ezért rövid távon a jelenlegi negatív befektetői hangulat folytatódása lehet a meghatározó. Három hónapon túlra tekintve azonban már erősebb hatást fejthetnek ki a cégek fundamentumai, miközben a magyar gazdaság a második negyedévben is jó teljesítményt érhet el, így a BUX újra felfelé veheti az irányt. Az alacsony árfolyamokat látva hamar visszatérhetnek a beruházók és ezzel az árfolyam-emelkedés is – részletezte a várható forgatókönyvet a befektetési szakember.

 

A KÉK ÁRNYALATAI

Mol: a magas olajár pozitív irányba tolhatja a részvényárakat.

OTP: a hitelbővülés és az akvizíciós tervek kedvezően hatnak a bank papírjaira.

Richter: jelenleg a leggyengébb láncszem, a kedvezőtlen híreket azonban már beárazták a befektetők, így előretekintve bármilyen jó hír felfelé húzhatja az árfolyamot.

Telekom: a telekommunikációs piacra egyre erősödő versenyhelyzet jellemző, ami a következő időszakban is kockázatot jelent.

Ezek is érdekelhetnek

További anyagaink