Korábban hazánk a makrogazdasági mutatók terén versenyképesebbnek számított, mint az Európai Unió átlaga. Miután azonban változott a Világgazdasági Fórum (WEF) módszertana, a friss felmérésben ezt az előnyünket elvesztettük, mivel immár nagyobb hangsúlyt fektetnek az államadósság szintjére, amely – a csökkenő pálya ellenére – még mindig magas a többi tagállaméhoz képest, ami hátrány akkor is, ha egyébként globálisan nem kiemelkedő. Viszont tény, hogy Magyarország hatalmasat javított a pozícióján: mostanra a negyvennyolcadikok vagyunk globális összevetésben. A 2016-os listán még csak a 69. helyezést értük el a vizsgált 140 ország körében.
A módszertani változás hatását kiszűrve hazánk versenyképessége abszolút értékben erősödött. A megújult WEF-metódus szerint górcső alá vett tizenkét fő tényező közül tizenegy esetében javítottunk az elmúlt évhez viszonyítva. Magyarország az infrastruktúra (28. hely), az innovációs képességek (39.) és a makrogazdasági stabilitás (43.) terén szerepel a legjobban. Az összesen 98 vizsgált indikátor felében növekedett abszolút értékben a teljesítményünk. Mindez visszaigazolja a hazai gazdaságpolitika azon törekvését, hogy a makrogazdasági stabilitás fenntartása mellett tovább javuljanak a gazdasági bővülés minőségi, versenyképességi feltételei.
A kormány e célból hozta létre a Nemzeti Versenyképességi Tanácsot, amely a rövid távú, gyorsan végrehajtható kezdeményezések mellett a magyar gazdaság tartós versenyképessége szempontjából meghatározó, stratégiai tényezők átfogó javítására is javaslatokat tesz.
Ugyanakkor Magyarország számára a legnagyobb versenyképességi problémát továbbra is az intézményrendszer jelenti. Emellett komoly gondok vannak a vállalati dinamikával és az ehhez szorosan kapcsolódó innovációs rendszerrel. Romániát, Bulgáriát, Horvátországot és Görögországot „előzzük” az uniós tagállamok közül, a többiek előttünk járnak. Infrastrukturálisan az ország versenyképessége hasonló az uniós átlaghoz, csakúgy, mint az információs és kommunikációs technológia terén. Lemaradás mutatkozik azonban az intézményi háttér, az innováció és az üzleti dinamika esetében. S erőteljesen javítani kell a versenypolitika vonatkozásában is.