Természetszerűleg egy hosszú futamidejű nyugdíj-előtakarékossági célú kötvényről van szó, amelynek a lejárati ideje személyenként eltérő lesz, hiszen a nyugdíjkorhatár elérésével lehet majd felvenni a kifizetést, egy összegben vagy havi járadékként. Az októberben már felröppent hír egyes részleteit nemrég osztotta meg a pénzügyminiszter.
Varga Mihály szerint a konstrukció hasonló lesz a Babakötvényhez, amely jelenleg a piac legerősebb versenyzője, hiszen háromszázalékos kamatprémiumot fizet az infláción felül – ez nem keveset, most évi 5,4 százalékot jelent.
A nyugdíjkötvény esetében az infláció feletti prémium mértéke életkoronként eltérő lesz – a pontos részleteket viszont még nem tudni, ezért is érdemes megvárni, amíg nyilvánosságra kerülnek a konkrét tervek. Szakértők szerint a prémiumot úgy alakíthatják majd ki, hogy a minél korábban takarékoskodni kezdőket jutalmazza, az kapna tehát nagyobb hozamot, aki hamarabb kezd el félretenni. Így akár kisebb összeggel, havi öt-tízezer forinttal is fenntartható lehet ez a megtakarítási forma. Az már biztos, hogy az új nyugdíjkötvényt csak a lakosság vásárolhatja meg, az intézményi szereplők, bankok, biztosítók nem. Viszont a természetes személyek számára a többi állampapírnál megszokott módon ingyenes lesz a számlavezetés a Magyar Államkincstárnál, kedvezményesen utalhatunk rájuk vagy értékesíthetjük a kötvényeket.
Jelenleg három fő nyugdíj-előtakarékossági megoldás közül választhatunk, és mindegyiket támogatja az állam adókedvezmény formájában, ami a pénzügyminiszter szerint továbbra is megmarad – befizetésarányosan évi húsz százalékot lehet visszaigényelni, de legfeljebb 280 ezer forintot. Tehát az új nyugdíjkötvénynek a már bizonyított nyugdíjbiztosítások, az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások és a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) mellé kell elég vonzó ajánlattal negyediknek felsorakoznia. Több százezer ember járhat jól azzal, hogy ez a konstrukció várhatóan nem kötődik a befizetett adó mértékéhez. Így a személyi jövedelemadót nem fizető kisadózók – katázók – vagy éppen a nagycsaládosok számára is megérheti, akik a családi adókedvezménnyel már „optimalizálták”, azaz csökkentették a befizetendő adó mértékét.
Nem kiváltja tehát, hanem kiegészíti a mostani nyugdíjcélú öngondoskodási megoldásokat a nyugdíjkötvény: Varga Mihály szerint ezek mellett ugyanis lehetőségnek kellene lennie arra is, hogy az ilyen típusú előtakarékosság az államadósság-kezelés részévé váljon. Máshol is működnek hasonló rendszerek, például Írországban és az Egyesült Államokban van hosszabb múltjuk a nyugdíjkötvényeknek.