Kopogtatnak „a válság apostolai”

Pénz beszél
Nem pusztán Orbán Viktor magyar miniszterelnök tart újbóli világgazdasági válságtól, hanem globális piaci szereplők és szakértők is – derül ki nemzetközi összeállításunkból.

A 2008–09-es globális krízis hatalmas recesszióhoz vezetett, és emberek milliói veszítették el a munkájukat világszerte. Az akkori, Gyurcsány Ferenc vezette kormány 2009-re háromszázalékos gazdasági növekedést „lőtt be”, amelyből egy mintegy hétszázalékos esés jött össze. Ha esetleg valaki nem emlékezne rá, Gyurcsány Ferenc 2008. október 6-án azt is bejelentette, hogy hazánkat nem érinti a globális pénzügyi krízis, és a válság apostolainak nevezte az ellenzékben lévő Fidesz vezetőit.

A szóban forgó recesszió ősszel „ünnepli” tízéves évfordulóját. Bánfi Tamás, a Corvinus Egyetem tanára szerint válság volt és lesz is, erre készülni kell, ugyanakkor nem tudni, hogy pontosan mikor következik be és mekkora lesz a kiterjedése. Mindenesetre több jel utal arra, hogy nem kell farkasért kiáltani, jön az magától is.

Több mint figyelmeztető, hogy a 2008-as „adósságválsághoz” képest nem javult a helyzet, sőt 2018 első negyedévében újabb rekordmagasságba, 247 000 milliárd dollárra szökött a világ adóssága, ez a globális GDP több mint háromszorosának felel meg. Mindez az Institute of International Finance (IIF) elemzéséből derül ki. A jelentés szerint az összes tartozás a GDP 318 százalékára nőtt, ami egyben azt is jelenti, hogy két év után először nemcsak a nominális, hanem a globális össztermék arányában számított adósság is bővült. A rekordméretű összeg nem meglepő annak fényében, hogy sok országban soha nem látott szinten áll a háztartások és a vállalatok eladósodottsága.

Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György jegybankelnök az elmúlt hetekben utalt rá, hogy nemzetközi krízis fenyeget, és hazánknak fel kell készülni a kockázatokra. A kormány egyebek mellett több mint 360 milliárd forintot tartalékol a költségvetésben az esetleges pénzügyi viharok elkerülésére. A kormányfő szerint egyszerre szükséges tartanunk az adóssághelyzettől, az olcsó pénz korszakának a végétől és a kereskedelmi háborútól.

Csak Orbán Viktor és Matolcsy György tart az újabb válságtól? Nem teljesen: például Bill Gates, a Microsoft alapítója szerint is fel kell készülnünk egy ahhoz hasonló krízisre, mint amilyen tíz éve kitört. A világ egyik leggazdagabb embere egy amerikai talkshow-ban erről így nyilatkozott: „Igen, lesz válság. Nehéz megmondani, hogy mikor, de teljesen biztosan megtörténik.”

Ugyanakkor a rendkívül nagy tar-to-zás-ha-lom ténye kezd különösen aggasztóvá válni most, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed folyamatos kamatemelése, valamint a világ jegybankjainak a szigorítás irányába történő elmozdulása az emelkedő kamatokon keresztül folyamatosan növeli az adósságtörlesztés terheit.

Joseph LaVorgna, a Natixis egyik vezető közgazdásza úgy fogalmazott: a vállalatok hozzászoktak ahhoz a helyzethez, hogy nagyon olcsón tudtak finanszírozási forráshoz jutni hitelek formájában, ezért jelentősen növelték a tartozásukat, amelyből azonban sok esetben nem produktív beruházásokat valósítottak meg, hanem saját részvényeket vásároltak vissza. Tony Robbins, az Unshakeable című könyv szerzője is azon a véleményen van, hogy fel kell készülnünk, mert érkezik az újabb gazdasági válság.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői is úgy tartják: a gazdasági növekedést fenyegető egyik legnagyobb kockázatot az eladósodottság jelenti, a Nemzetközi Fizetések Bankja (Bank for International Settlements) pedig néhány hete közzétett éves jelentésében szintén aggasztó képet festett a jelenlegi helyzetről.

Az Amundi Asset Managementnél tizenöt százalékos esélyt adnak egy újabb világgazdasági krachnak. A pénzügyi szolgáltató elemzéséből kiderül: a közgazdászaik nem látják túl valószínűnek, hogy az idén „megérkezik” a következő nagy válság, de lehetnek olyan eltolódások, irányváltások a világban, amelyek ide vezetnek. Az alacsony kamatok és alacsony infláció korszakának már látszik a vége, s az olyan, a tőzsdék számára nagyon kedvező környezet, mint tavaly volt, nem valószínű, hogy megismétlődik.

 

HÉT JELE EGY ÚJABB KRÍZISNEK

Soares-Szász Lorand erdélyi tréner, üzletember hét pontban szedte össze a válság bekövetkeztének a valószínűségét

1.
Statisztikailag számítva eljött az ideje egy új válságnak

2.
A világ nagy üzleti képviselői már készülnek egy újabb krízisre

3.
A tőzsdén egyik rekord a másikat éri

4.
Növekednek az adósságok

5.
Politikai vonalon egyre nagyobb a bizonytalanság

6.
Mind többen fektetnek be az ingatlanpiacba

7.
A bankok olyan ajánlatokkal jönnek, amelyek egy válság esetén hasznot hoznak

Ezek is érdekelhetnek

További híreink