Az egy hónapja bekövetkezett világgazdasági tőkepiaci korrekció óta magukhoz tértek ugyan a tőzsdék, ám kilengések megfigyelhetők. Legutóbb Donald Trump bejelentése borzolta az invesztorok kedélyét: az amerikai elnök által közhírré tett importvámok miatt esésnek indultak a globális börzék, s a „folyamatból” a Budapesti Értéktőzsde sem tudott kimaradni. Dacára annak, hogy a BÉT-től azt az információt kaptuk: ütésállók a magyar részvények.
NYUGTALANSÁG A KÖBÖN
Mi is az, ami a piaci nyugtalanságot jelzi a fentiek mellett? – kérdezik egyre többen az invesztorok körében. A gazdasági növekedés stabil ugyan, a részvénypiaci korrekció is mérséklődött, a jegybanki szigorítások miatt azonban a befektetőknek mégis hozzá kell szokniuk az elmúlt évekhez képest nagyobb árfolyamkilengésekhez, ami a befektetések szempontjából is új megközelítést, rugalmas stratégiát követel – derül ki a K&H Bank elemzéséből.
Az összefoglaló szerint az egyik legfontosabb tőzsdei index, az S&P 500 várt ingadozását jelző – „félelemindexként” is ismert – VIX mutató kiugróan magas értéke egyértelmű jele annak, hogy az invesztorok igencsak érzékennyé váltak az elmúlt hetek árfolyam-ingadozásai hatására. Más szakértők is hangsúlyozzák, hogy a kilengés nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy 2016 eleje óta nem volt hasonló mértékű tőzsdei korrekció, amikor is a kínai lassulástól való félelem söpört végig a piacokon.
„Ha egyszerűen meg akarjuk fogalmazni, mi várható a folytatásban: hektikusság. A világgazdaság impozáns növekedése és az alacsony kamatkörnyezet alapvetően továbbra is kedvez a részvényeszközöknek. A gazdasági adatokra és ennek nyomán a jegybanki szigorítással kapcsolatos várakozások változására azonban érzékenyebben reagálhatnak a piacok, így kisebb-nagyobb korrekciókra is számítani kell. Azt is látni kell persze, hogy nem a mostani folyamat rendkívüli, sokkal inkább az elmúlt kétéves, gyakorlatilag megszakítás nélküli nyugalomban telt, látványosabb korrekcióktól mentes időszak volt egy mesterséges, védett állapot a részvénypiacok számára” – fejtette ki lapunknak Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő vezető portfóliómenedzsere.
SÉRTETLEN FUNDAMENTUMOK
A Raiffeisen Alapkezelő elemzéséből az derül ki, hogy a piaci fundamentumokban nem látható érdemi változás, a makrogazdasági adatok továbbra is erősek, a vállalati profitszámok jól alakulnak, így az esést inkább technikai tényezők okozhatták. Például a részvénypiac „túlvásárlottsága”, továbbá fontos faktor lehetett, hogy az amerikai tízéves kötvényhozamok a három százalékhoz közelítenek, ami jelentős kérdőjeleket állít a részvénypiaci értékeltségek alátámasztottsága mellé. „Stratégiailag továbbra sem vagyunk optimisták a kötvények tekintetében, azonban taktikailag érdemes lehet kismértékben növelni a kötvénysúlyt, amit a nyersanyagsúly csökkentésével érünk el” – derül ki az összefoglalóból.
TÚLÁRAZÁSOKBÓL MÍNUSZOK
Közben az amerikai MarketWatch megszólaltatott egy hedge fundos befektetési gurut. Paul Tudor Jones nyilatkozata szerint (is) az amerikai állampapírok most túlárazottak, s komoly kereslet- és árfolyameséssel számolhatunk az év végéig. (A szakember azzal vált ismertté, hogy megjósolta a harmincegy évvel ezelőtti pénz- és tőkepiaci összeomlást – a szerk.) Az amerikai közgazdász úgy véli, ebben az esetben a részvények sem nyújtanak majd menedéket: érdemes lesz inkább készpénzt és árupiaci eszközöket tartani. Egyébként nem Jones az egyetlen borúlátó befektetési szakember: Ray Dalio és Bill Gross – ugyancsak tengerentúli – vagyonkezelők is arra figyelmeztetnek, hogy kötvény-medvepiacra számíthatunk.
Szapáry György közgazdász, az MNB elnöki főtanácsadója szerint a világgazdaság továbbra is nehéz adóssághelyzetben van, amelyből növekedéssel vagy inflációval lehet kitörni. S jelenleg egyik sincs igazán. „Ha megnézzük a 2008-as globális válság előtti államadósságot, három olyan európai ország volt, ahol szignifikánsan meghaladta a 60 százalékos GDP-arányt, ami az uniós kulcsszint. Annak ellenére, hogy a költségvetési hiányokat csökkentették, tehát prociklikus büdzsépolitikát folytattak, 2016-ban már 16 ország államadóssága haladta meg jelentősen az említett szintet” – emelte ki a szakértő, megjegyezvén azt is: most olyan helyzetben van a világ, hogy sok ország nem tudja megengedni magának a költségvetési ösztönzést.
A SAXO BANK 2018-AS „FORGATÓKÖNYVE”
1. Az Egyesült Államokban a Fed elveszíti függetlenségét, a pénzügyminisztérium veszi át az irányítást
2. A japán központi bank arra kényszerül, hogy felhagyjon a hozamgörbe kézi vezérlésével
3. Kína bevezeti az olajjüant
4. Megugrik a piaci volatilitás a részvénypiacokon tapasztalt válságok nyomán
5. Az amerikai szavazók éles balos fordulatot vesznek a 2018-as választásokon
6. Az Osztrák–Magyar Monarchia utódállamai meghatározó szerephez jutnak az Európai Unióban
7. A bitcoin a kutyák martaléka lesz
8. Afrikai tavasz, Dél-Afrika előretörése
9. A Tencent átveszi az első helyet az Apple-től
10. Eljön a nők ideje