E.ON–RWE-fúzió

Pénz beszél
Ha a német és a magyar versenyfelügyelet is engedélyt ad rá, az E.ON tulajdonába kerül az Elmű-Émász. Az ügylet volumene ahhoz hasonlítható, mintha a Coca-Cola megszerezné a Pepsitől a kólagyártás jogát.

Az elképzelések szerint a jövő esztendő végére – egy németországi pénzügyi gigaügylet eredményeképpen – az E.ON fennhatósága alá tartozhat majd a jelenleg RWE-hátterű Elmű-Émász. A tranzakció értékét szakértők tízmilliárd euróra taksálják. A szóban forgó bejelentés a tőkepiacon is hatalmas meglepetést okozott.

Mi is az üzlet „lelke”? Tulajdonképpen az, hogy az E.ON és az RWE, mint két nagy energetikai vállalat, felosztja egymás között az iparágat. Így az utóbbi cég Európa vezető áramtermelője lesz, a másik társaság pedig az értékesítési és elosztási területre összpontosít majd.

A tranzakció nagyságrendjét iparági forrásunk úgy definiálta, mintha a Coca-Cola megszerezné a Pepsitől a kólagyártás jogát. Az ügylettel kapcsolatosan „csak” német nyilatkozat született. Az E.ON közleménye alapján az a forgatókönyv, hogy először átveszik az RWE Innogyban meglévő 76,8 százalékos részesedését, a fennmaradó hányadra pedig négymilliárd eurós – nyilvános – ajánlatot tesznek. Ezt követően az RWE másfél milliárd euróért 17 százalékos részt szerez az E.ON-ban, s megkapja annak, valamint az Innogynak a megújuló-üzletágát, azonkívül utóbbi néhány eszközét. Magyar szempontból kiemelendő, hogy hazánkban most már csak az RWE-nek vannak áramkereskedelmi és hálózati érdekeltségei. Miután azonban az új formában értékesítéssel nem akar foglalkozni, így az Elmű és az Émász 2,1 millió áramfogyasztója az E.ON-hoz kerülhet. Ennek kapcsán a düsseldorfi székhelyű holding szóvivője közölte: az az elképzelés, hogy minden Elmű-Émász-ügyfél, illetve a teljes hálózat az E.ON-hoz tartozik majd. A tranzakció lezárása 2019 közepére tehető. Ami a jövőbeli terveket illeti, az E.ON elárulta: várhatóan ötezer embert bocsát el az integráció során.

Iparági forrásunk úgy tartja, hogy a közeljövőben megvalósuló magyarországi fúzió „simán lezajlik”, aligha vet majd fel versenyaggályokat.

Az elmúlt napokban mind az E.ON, mind az RWE közzétette éves beszámolóját. Ezekből kiderült, hogy mindkét német közműszolgáltatónak érdemben növekedett a nyeresége tavaly. Ugyanakkor a vezetőségeik eltérő prognózisokat fogalmaztak meg 2018-cal kapcsolatban.

AZ RWE SZÁMOKBAN

A cég beszámolója szerint mintegy 45 milliárd eurós árbevételt ért el 2017-ben, ez 2,7 százalékos csökkenést jelent 2016-hoz képest. Az egyszeri tételektől megtisztított nyereség hatvan százalékkal, 1,23 milliárdosra nőtt éves alapon. A menedzsment 1,5 eurós részvényenkénti osztalék kifizetésére tesz majd javaslatot.

AZ E.ON SZÁMOKBAN

A társaság éves beszámolója szerint árbevétele mintegy 38 milliárd euró volt tavaly. Egyszeri tételektől megtisztított nyeresége 1,4 milliárdot tett ki, szemben az egy esztendővel korábbi 900 millióval. A növekedésben a társaságiadó-kulcs csökkenése is fontos szerepet játszott. Az egy részvényre jutó nyereség öt és tíz százalék között bővülhet éves szinten 2018–20-ban.

GLOBÁLIS ENERGIACÉGEK RANGSORA (árbevétel alapján)

    1.    Gazprom

    2.    E.ON

    3.    Reliance Industries

    4.    Korea Electric Power

    5.    China Petroleum

    6.    Lukoil

    7.    Indian Oil

    8.    Valero Energy

    9.    Exxon

    10.    Oil & Natural Gas

Forrás: Platts Top 250, 2017

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink