Valóságos védelem virtuális térben

Mátrix
Folyamatban van a kiberhadsereg létrehozása, a varsói védelmi minisztérium immár prioritásként kezeli a két éve tervezett egység felállítását. Már nem kell két esztendő, hogy hadrendbe állítsák.

A számítógépeken tárolt információk megszerzésének, illetve a komputerhálózatokon folyó kommunikáció elleni támadások, fenyegetések elhárításával most is intenzíven foglalkozik a védelmi minisztériumban egy szervezeti egység. Erről a múlt év végén beszélt a tárcavezető, Mariusz Błaszczak, amikor a szejm nemzetvédelmi bizottsága megvitatta a hadsereg jelenlegi kibertéri képességeit. „Azon dolgozunk, hogy csapatokat alakítsunk ki a virtuális tér óvása érdekében. Március óta intenzíven dolgozik egy csoport, melynek feladata, hogy alapos elemzések után ajánlásokat fogalmazzon meg a védelmi minisztérium informatikai és kriptográfiai kiberbiztonság területén végzett tevékenységével kapcsolatban” – mondta a tárcavezető.

A kibertámadások egyre gyakrabban váltják ki a hagyományos hadviselés formáit. Varsóban erre a tavaly nyári példát hozzák fel, amikor Ukrajnában megbénultak bankok, erőművek és állami intézmények informatikai rendszerei. Az elmúlt években Lengyelországban is fokozódott a kiberbiztonsági tudatosság, növelték az informatikai védelemre fordított kiadásokat mind a magán-, mind pedig a közszférában. A 2016-ban Varsóban tartott NATO-csúcstalálkozón már hangsúlyosan szerepelt a virtuális hadviselés témája. 

Az új lengyel katonai egység létrehozása tulajdonképpen válasz azon államok akcióira, amelyek évek óta fejlesztik potenciáljukat ezen a téren – hangsúlyozzák Varsóban, anélkül, hogy nevesítenék a szóban forgó országokat. S mivel az első ilyen típusú egységeket a Lengyelország stratégiai partnerének számító Egyesült Államokban hozták létre először a hadseregben és a különleges szolgálatoknál, a leendő lengyel kiberhadsereg felépítése természetesen a közvélemény kíváncsiságát is felkeltette. A védelmi minisztérium által megosztott információk alapján annyi tudható, hogy két részből áll majd. Az első a Cyber Ops, amelynek képesnek kell lennie arra, hogy védelmet nyújtson a kibertérben indított támadások esetén. Ideértendő az aktív védekezés is, amelyet a lengyel nemzetbiztonsági hivatal a veszélyforrások elleni küzdelemként (szétzüllesztés, megzavarás és megsemmisítés) határoz meg. 

A második komponens az Info Ops, amely a virtuális térben végrehajtott információs műveletekkel (félretájékoztatás, pszichológiai befolyásolás) szembeni védelemért felelne. A lengyel kiberhaderőbe a tervek szerint nemcsak katonákat vonnak be, hanem a gazdasági, kereskedelmi szférában tevékenykedő polgári szakértőket is. Az új struktúra megszervezése körülbelül két évet vesz igénybe, ezerfősre tervezik, létrehozására egyelőre kétmilliárd złotyt (mintegy 150 milliárd forintot) szán a lengyel kormány.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink