A baloldali pártok meggyőződése, hogy a budapesti 1-es választókerület, amely magában foglalja az V. és az I. kerületet, valamint Ferencváros és Józsefváros egy részét, az ő felségterületük. Igaz, hogy 2006 óta errefelé minden választást a Fidesz–KDNP nyert meg – a Várnegyedben 1990 óta sohasem győzött a baloldal –, de ez nem nagyon zavarja őket. Erről tett tanúbizonyságot még tavaly ősszel a családi perpatvara, volt élettársával való dulakodása miatt azóta megtépázott tekintélyű Együtt-társelnök, Juhász Péter. A politikus vérig sértődött, amikor megtudta, hogy a Momentum Fekete-Győr András elnököt indítja a körzetben, és rögtön arra szólította fel, hogy lépjen vissza a javára, hisz ő a népszerűbb. Fekete-Győr ezt eddig nem tette meg, és nem túl valószínű, hogy Juhász botránya után meg is teszi. Az Együtt-elnök már csak az MSZP–P indulójában, Váradiné Naszályi Mártában, az I. kerületi képviselőben bízhat. Azonban a szocialista pártszövetség jelöltjei sehol sem mehetnek biztosra az országban, hiszen a tízszázaléknyi bejutási küszöb megugrása a jelenlegi felmérések szerint igen nagy kihívást jelenthet számukra. Így a Párbeszéd elnökségi tagja sem lehet biztos a mandátumában, hiszen csak a 19. pozíciót kapta meg az országos listán, és ez akkor sem stabil befutó hely, ha a pártszövetség támogatása meghaladja a tíz százalékot. Az LMP a fővárosi képviselőjét, négy évvel ezelőtti főpolgármester-jelöltjét, Csárdi Antalt indítja, aki a párt budapesti, viszonylag nagy népszerűsége miatt bízik a jó eredményben. Az LMP már korábban kikötötte, hogy sehol sem kívánnak jelölteket visszaléptetni, ez a töredékszavazatok országos listára való áramlása miatt is fontos lehet. A Jobbik az V. kerületi önkormányzati képviselőjét, Losonczy Pált állítja rajtvonalhoz, aki Vona Gábor feltétlen támogatójának számít. A pártelnök legutóbbi kampányvideójában is feltűnt, ahol főnöke futballtudását és retorikai képességeit dicsérte. A cukisodott Jobbik azonban Budapesten gyenge pártnak számít, ezért Losonczynak semmi esélye a parlamentbe kerülésre.
Az ellenzék megosztott, de még a visszalépésekkel sem biztos, hogy meg lehet szorítani Rogán Antal Fidesz–KDNP-s utódjelöltjét, az országos médiában rendkívül sokat szereplő Hollik Istvánt.
Jobbik–MSZP-szimpátia?
Valamiért épp Siófok lett az a vidéki település, ahol a helyi „civilekre” hivatkozva remél szavazatokat a baloldal és a Jobbik jelöltje is. Az MSZP–P jelöltje az ügyvéd Magyar György lesz, aki büszkén vállalja „függetlenségét”. Az már más kérdés, hogy olyannyira civil, hogy nem civilként, hanem pártjelöltként vág neki a választásoknak. Abban bízik, hogy az ugyancsak „független”, ámde a városban egyértelműen jobbikosnak elkönyvelt polgármester, Lengyel Róbert mellett kiálló szavazók juttatják őt a parlamentbe. Tavaly ősszel még azt pletykálták, hogy mivel Simicska Lajos plakátügyeiben is eljár, ő lehet annak a Jobbiknak a jelöltje, amelyet öt éve még betiltott volna. Ebből aztán nem lett semmi, ők Potocskáné Kőrösi Anita főállású alpolgármestert indítják. Talán nem véletlen, hogy utóbbi önkormányzati bemutatkozásában a gazdasági területén kívül kiemeli, milyen jó kapcsolatot ápol a helyi civil szervezetekkel. 2014-ben nem került be a testületbe, a Jobbiknak csak egy listás képviselője van. A Fidesz – és egy független induló – minden körzetben nyerni tudott.
Magyar most mindenesetre már együttműködne Vonáékkal. Mint mondta, „befogott orral”, de nem kizárt, hogy ebben az elgondolásában a Simicska-közeliség is motiválhatja.
Izgalmas kérdés, hogy a „független” Jobbik-szimpatizáns polgármester ki mellé áll majd a kampányban, hiszen Magyar az ő „civil támogatóinak” az unszolására lett jelölt, míg a Jobbik indulója az ő bizalmasa. De az sem kizárt, hogy az alpolgármester nem veti bele magát keményen a küzdelembe, s Magyar „csendestársaként” meghúzódva kampányolgat majd. A Fidesz–KDNP Witzmann Mihályt indítja, aki 2014-ben nagy fölénnyel diadalmaskodott a 71 települést magában foglaló választókerületben.
Nem tettek csodát
Tavalyelőtt nemcsak Veszprém megyei időközi választásokat, hanem salgótarjáni időközi polgármester-választást is tartottak. Dóra Ottó, aki 2014-ben minimális előnnyel, de le tudta győzni a fideszes elődjét, elhunyt. A szavazást az MSZP-s Fekete Zsolt már nagy fölénnyel tudta megnyerni, az otthon maradó fideszes, valamint az akkor motivált baloldali és protestszavazóknak köszönhetően. A baloldali tárgyalások eredményeként azonban a körzetben való indulás jogát nagy meglepetésre nem az MSZP, hanem a városban sokkal gyengébb szervezet, a Demokratikus Koalíció jelöltje, Kovács Zsolt kapta meg. Ő a településen azonban a szocialista vezetőkhöz képest korántsem olyan ismert önkormányzati képviselő. Az viszont biztos, hogy a DK-s jelölt nem lép vissza a Pásztón 2014 óta polgármesterként dolgozó Dömsödi Gábor volt televíziós műsorvezető, most LMP-s induló javára. Azonban Dömsödi sem tervezi, hogy a Gyurcsány-pártot támogatja majd, így viszont az ellenzéki, baloldali szavazatok meg fognak oszlani a Salgótarjánt, Bátonyterenyét és Pásztót is magában foglaló nógrádi 1-es választókerületben. A Fidesz–KDNP a pásztói Becsó Károlyt, Becsó Zsolt eddigi országgyűlési képviselő öccsét indítja. Az idősebb Becsó egészségügyi problémái miatt nem vállalta a jelölést. A Momentum az 1990-es születésű kommunikációs szakembert, Nógrád Megye Önkormányzata volt főjegyzőjének a fiát, Barta Lászlót indítja a választáson. Ő a helyi politikai életben eddig nem vett részt. Nem úgy, mint a jobbikos, bátonyterenyei helyi képviselő, Cseresznyés István, akit a Vona-párt indít ebben a körzetben. Egyébként a baloldal egyedül Salgótarjánban népszerű, azonban a választókerület többi településén alig vannak jelen a szocialisták és a Gyurcsány-párt politikusai. Így korántsem biztos, hogy aki Salgótarjánt megnyeri, az egész körzetben örülhet majd április 8-án.
Borítófotó: Magyar György Siófokon indul. „Függetlenként” MSZP–P-s színekben méreti meg magát