Üzentek Berlinnek

Mátrix
A vasárnapi tartományi voksolás zárta a 2017-es hosszú német választási évet. Berlinben és Brüsszelben is élénken figyelik a hannoveri eredményeket.  

A három héttel a Bundestag-választás után tartott voksolás meglepő eredményt hozott, most a szocdemek nyertek. Tartományi szinten persze mások a témák, mint a szövetségin, így a szavazók most leginkább a helyi CDU-t büntették, amiért az egy korábbi „zöld” képviselőnő „átfordításával” kikényszerítette a hannoveri parlament önfeloszlatását és ezzel az előre hozott választást.

BELSŐ VITÁK

Egyéb helyi téma is volt bőven, itt van ugyanis Wolfsburg, a dízelbotrány epicentrumában lévő Volkswagen konszern központja. Rengeteg munkahely függ az autógyártástól, és a német autókonszernek vezetői prémiummárkáik sikerén elkényelmesedve átaludták az elektromos gépkocsik forradalmát.

A szavazók azt megbocsátották, hogy az autós cégnél írták a miniszterelnök beszédeit, hiszen ez évtizedes hagyomány. A Zöldeket viszont azért büntették, mert például a szintén autógyártó tartománynak számító Baden-Württembergben lévő párttársaikkal ellentétben nem tettek hitet a robbanómotor mellett és a dízel-autók kitiltása ellen.

A hataloméhes és ügyeskedő tartományi CDU-nak az sem jött jól, hogy szövetségi belügyminisztere szerint el kell gondolkodni legalább egy muszlim ünnep hivatalossá tételén, s látványos belső vita zajlik a követendő irányról és Merkel szerepéről.

A Soros-terv németországi megvalósítása, azaz évi 200 ezer migráns és családtagjaik befogadása a berlini koalíciós találgatások árnyékában nem kapott kellő figyelmet. Így a bevándorlásellenes AfD nem az egy számjegyű eredményét teszi a kirakatba, hanem azt, hogy sorozatban a 14. tartományi parlamentbe jutott be. A Balpárt nem volt ilyen szerencsés, az általuk felhozott szociális téma most nem volt elég a bejutásra.

KOALÍCIÓS KÉRDŐJELEK

A szocdemek jó eredményüket pont nem Martin Schulznak köszönhetik, akit jó taktikai érzékkel rejtegettek a kampány alatt. A pártnak több lehetősége van; talán maradhat az SPD–Zöldek-koalíció, vagy harmadiknak bevehetik a Liberálisokat is. Ha ezek a lehetőségek kiesnek, akkor még mindig jöhet a nagykoalíció. A helyi ellentétek nem kedveznek a Jamaica-modellnek, vagyis a CDU kiesik a lehetséges partnerek közül.

Berlinben élénken figyelik a hannoveri kormányalakítást, hiszen legközelebb jövő szeptemberben lesz tartományi választás (Bajorországban), így már „szabadabban” tárgyalhatnak szövetségi szinten a kényesebb témákról. Ezekre a tárgyalásokra a szocdemek és a Liberálisok megerősödve, a CDU és a Zöldek meggyengülve érkeznek.

Az eredmény által nem lett egyszerűbb a berlini képlet, egyre többen beszélnek elhúzódó kormányalakításról. A kezdetben lelkesedéssel fogadott Jamaica-koalíciónak eközben gyorsan fogynak a hívei. A CDU nagy öregje, Wolfgang Schäuble már üzent is. Szerinte hiba lenne átengedni a pénzügyminisztériumot, és változtatni kellene a migránspolitikában. Az eredmény – érdemtelenül – erősítette Martin Schulz pártelnöki helyzetét, aki ellenzékbe vinné az SPD-t. A labda most Berlinben pattog tovább.

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink