Új szakterület lesz a gyermeksürgősségi

Mátrix
Gőzerővel zajlik a tavaly bejelentett gyermekgyógyászati fejlesztés az országban: szeptember közepén nyithat meg a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház sürgősségi osztálya. A terület korszerűsítése a kormány egyik elszánt vállalása, amelyet hivatalba lépésekor Kásler Miklós, a humántárca új vezetője is megerősített.

Az ország első gyermeksürgősségi osztályát a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban alakítják ki. A Kisalföld korábban részletesen írt a projektről, amelynek alapján a kivitelező tavasz végén vette át a területet, az emberek pedig jelenleg is dolgoznak a mintegy négyszáz négyzetmétert elfoglaló helyiségeken. Jelen állás szerint szeptember 15-től működik majd a külön sürgősségi betegellátó osztály (SBO). 

Fontos tudni, hogy a kormány tavaly szeptemberben tűzte ki célul, hogy a gyermekgyógyászati szakma kivételes összefogásával Európában az elsők között alakítsák ki hazánkban az egységes elvek mentén felépített gyermeksürgősségi és -baleseti ellátórendszert. Balog Zoltán, az előző ciklus humánerőforrás-minisztere akkor azt mondta, egyedülálló módon két új szakma is létrejön: a gyermeksürgősségi és a gyermektraumatológia. Közölte, szeretnék, ha 2020-ra már kialakítanák az ehhez társuló ellátóhelyeket, valamint azok országos rendszerét, amelyhez a teljes képzési szisztémát is megújítanák. Az egész elképzelés célja, hogy minden balesetet szenvedett gyermek a lehető leghamarabb a legmagasabb szintű kezelést kapja meg az ország bármely pontján. A programban öt vidéki város vesz részt, a már említett Győr mellett Debrecen, Miskolc, Szeged és Pécs. 

Az akkori célkitűzést megerősítendő a kormány által benyújtott 2019-es költségvetési javaslat szerint az egészségügy egészére ehhez az évhez képest százegymilliárd forinttal több jut majd. Ennek része lesz a gyermekgyógyászat fejlesztése, azon belül is a sürgősségi rendszer kialakítása. A szándék komolyságát alátámasztja, hogy Kásler Miklós jelenlegi emberierőforrás-miniszter is ennek a megteremtését említette a ciklus legfontosabb egészségügyi feladatai között. 

Magyarországon a nulla–tizennyolc éves korcsoport szempontjából jelentős kockázat a baleseti sérülés. Évente félmillió ellátást igénylő gyermekbaleset történik, amelynek hatékony kezelése a jelenleginél fejlettebb feltételrendszert igényel a kicsik gyógyulási esélyének jelentős növelése érdekében.

Az unió támogatását is élvező hazai projekt gyermeksürgősségi és -traumatológiai csúcsintézménye Budapesten, a Heim Pál Gyermekkórházban épül fel, az öt regionális alcentrum mellett. A jelentős infrastruktúra-fejlesztésen túl betegség-, sérülés- és műtéttípusokra lebontva meghatározzák majd, hogy milyen esetben melyik intézménynek mi a feladata. Mindez a mentőszolgálattal összehangoltan fog működni a betegirányítás gyorsasága érdekében. 

Ha feláll a végleges struktúra, az ország bármely pontjáról egy rendkívül súlyosan sérült gyermek kilencven percen belül hozzájuthat az állapota szerint szükséges lehető legjobb ellátáshoz. A sürgősségi és traumatológiai szakterület képzési rendszerének a kialakítása pedig lehetővé teszi majd, hogy minden fejlesztési helyszínen magasan képzett orvosi és szakápolói csapat lássa el a rászorulókat.

A győri kórházban őszre lezáruló beruházásra végül 325 millió forintot kapott az intézmény, amelyből elkülönített gyermekvárót, recepciót, három vizsgálót és kisműtőt alakítanak ki. Eszközbeszerzésre is jutott forrás: ultrahangos készüléket, altató- és lélegeztetőgépet, speciális eszközöket – például légúti idegen test eltávolítására szolgálót – tudnak beszerezni nemcsak a kisalföldi megyeszékhelyen, hanem a többi öt központban is. A győri kórházban egyébként a gyermeksürgősségi a felnőttsürgősségi közvetlen szomszédságában lesz.

A koncepció egyébként az, hogy a hat kijelölt centrum mindegyikében hasonló eszközparkkal azonos elveken alapuló gyermekgyógyászati és -traumatológiai sürgősségi ellátást tudjanak biztosítani, magyarán azonos betegség esetén ugyanazt a legmagasabb szintű kezelést kapja minden gyermek, kerüljön az ország bármely részén a sürgősségi központba. Elvárás, hogy a kicsik ellátására másfél órán belül sor kerüljön. 

Évente százezer kisgyereket látnak el baleseti sérülésekkel vagy sürgős beavatkozást igénylő betegségekkel, hetven különböző kórházban. A győri SBO-ra naponta átlagban harminc-negyven kiskorú érkezik, ebből négy-öt kórházi kezelésre is szorul, tehát felveszik valamelyik osztályra.

A munkálatok azonban nem csupán Győrben zajlanak. Ez év márciusában helyezték el a budapesti Bethesda Gyermekkórház új épületszárnyának alapkövét. A tervek szerint a nyolcemeletes épületrész hat és fél milliárd forintból legkésőbb 2021 végére készül el, s helyet kap benne egy szülészeti, gyermeksürgősségi és gyermekpszichiátriai osztály, továbbá infrastrukturális fejlesztéseket is végrehajtanak. Az új részlegen lesz MRI-laboratórium és hospice ellátás is, a nyolcemeletes – szintenként ezerkétszáz négyzetméteres – épületszárny pedig Dizseri Tamás újraalapító főigazgató nevét veszi majd fel.

 

Borítófotó: Életkép a Bethesda Gyermekkórházból. A gyermekek szempontjából ma jelentős kockázat a baleseti sérülés, évente félmillió kiskorút érintő baleset történik

Ezek is érdekelhetnek

További híreink