BREXIT
A brit konzervatívok keményvonalasaitól függ Theresa May miniszterelnök jövője. A csoport azt szeretné, ha Brüsszel Nagy-Britannia feletti befolyása minden tekintetben megszűnne. A kormányfő a múlt héten tette közzé javaslatait a szigetország EU-ból történő távozásáról. Erre két miniszter – Dave Davis, a kilépési tárgyalásokért felelős tárcavezető és Boris Johnson külügyminiszter – kilépett a kabinetből. A törvényhozás már akár e héten is tárgyalhatja a brexit szempontjából kulcsfontosságú törvényjavaslatokat. A konzervatívok keményvonalasai módosító indítványokat terjesztenek be, szeretnék megváltoztatni May elképzeléseit. Ezeket a változtatásokat valószínűleg nem szavazza meg a parlament, arra azonban jók, hogy a kormányfő ellenében erősebb belső ellenzéket kovácsoljanak össze.
ROSSZ SZCENÁRIÓK
További nagy horderejű törvények beterjesztése októberben várható. Elképzelhető, hogy a konzervatív kemény mag összefog az ellenzéki Munkáspárttal annak érdekében, hogy ezeket is leszavazzák – így May nagyon nehéz helyzetbe kerülhet. Jelenlegi parlamenti többségét egy néhány fős északír unionista párt biztosítja hat emberrel. A Jacob Rees-Mogg által vezetett brexitkonzervatívok a miniszterelnök lemondását szeretnék elérni. Újabb csapás lehet Maynek, ha Brüsszelben sem fogadják el a javaslatait – ha erre további, az EU-nak tett engedményekkel válaszol, még nagyobb lesz a belső ellenzéke.
A kormányfő számára a forgatókönyvek meglehetősen gyatrák. Ha a brit törvényhozás elutasítja az indítványait, előfordulhat az is, hogy az unió 2019 márciusában mindenféle megállapodás nélkül egyszerűen kiteszi a szigetországot a közösségből – ez az üzleti szféra számára katasztrófa lenne. Valószínűbb szcenárió, hogy egyezség híján meghosszabbítják a kilépési határidőt.
MAY TÁVOZHAT
Ezt azonban a politikus asszony nem biztos, hogy megéri miniszterelnökként. Bizalmatlansági indítványt nyújthatnak be ellene, amelyet az ellenzéki szavazatokkal meg is nyernének.
A képviselőházban a konzervatívoknak 316 helyük van, 48 képviselő támogatása kell a bizalmatlansági indítványhoz. Ez már akkor is sikeres lehet, ha a párttársak egyszerű többsége megszavazza. A párton belül ezt követően több körben voksolnak a jelöltekről, míg ketten nem maradnak. A nyertest ezután egyszerű többséggel választják meg, belőle automatikusan kormányfő lehet – így elkerülhető lenne egy a toryk számára erősen kockázatos előre hozott választás. May azonban eddig igencsak ügyesen lavírozott a brit belpolitika ingoványában. Elképzelhető az is, hogy ő meg az előre hozott választásokkal zsarolja majd a háttérben belső ellenzékét, arra játszva, hogy a konzervatívok tartanak a Munkáspárt győzelmétől.
TRUMP KÖZBESZÓL
A kormányfőt Washingtonból is erős nyomás éri, hogy acélosabb brexitet valósítson meg. Donald Trump a múlt héten tárgyalt Londonban. Az amerikai elnök „kemény”, sőt „brutális” tárgyalási stratégiát szorgalmazott Brüsszellel szemben. May később egy interjúban elmondta, hogy Trump arra akarta rávenni: perelje be az EU-t.
Borítófotó: Donald Trump az európai NATO- csúcson. „Brutális” stratégiát sürget Brüsszellel szemben az amerikai elnök