Trump lenyomta Davost

Mátrix
Az amerikai elnök, rácáfolva a várakozásokra, higgadtan és logikusan érvelt gazdaságpolitikája mellett.

VILÁGGAZDASÁGI FÓRUM

Helikopterrajjal érkezett a többméteres hóval küzdő svájci üdülővároskába, Davosba Donald Trump amerikai elnök. A síparadicsomban minden évben megrendezett csúcstalálkozón ott vannak a világ legbefolyásosabb politikusai és üzletemberei, no meg a szokásos celebslepp.

Sokan Trump látogatását a három tényező egybeesésének tekintették. Az USA elnöke azonban rácáfolt ezekre a várakozásokra. Beszédében pontosan azt az üzenetet közvetítette, amelyet gazdasági tanácsadó stábja kért tőle – hűvösen, összefogottan érvelt. Magánbeszélgetésein azonban hozta a formáját. 

 

BOLDOG SZÉP NAPOK

Az America first, vagyis Amerika az első (Trump választási jelmondata) nem jelenti azt, hogy az Egyesült Államok egyedül dominálna – ez volt a fő üzenet. Az amerikai adócsökkentés jót tesz az USA-nak és a világgazdaságnak is – folytatta az elnök. Ezzel mindegyik üzletember egyet is értett a teremben. Hangsúlyozta továbbá, hogy minden szabadkereskedelmi egyezményt elfogad, mindaddig, míg azok a kölcsönösségen alapulnak. 

Az amerikai munkanélküliség mélyponton van, a gazdaság pörög, a tőzsdék hetente ostromolnak újabb csúcsokat. A világgazdaság szintén jó passzban van. India 7, Kína 6,9 százalékkal növelte a GDP-jét. (A kínai statisztikák megbízhatóságáról lásd cikkünket a 28. oldalon.) Nagy kérdés persze, hogy ez meddig tartható fenn. William White, az OECD vezetője szerint „a piaci indikátorok jelenleg nagyon úgy néznek ki, mint a 2008-as pénzügyi válság kitörése előtt, ám ezt valahogy mindenki hajlamos elfelejteni”.

 

„EDDIG MŰKÖDIK A DOLOG”

A Davosban jelen lévő vállalatvezetők mintha Trump valóságshow-jának a szereplőválogatásán lettek volna. Közös ebédjükön mintha egy király kegyét keresték volna. Joe Kaeser, a német Siemens vezérigazgatója eldicsekedett azzal, hogy cégének 56 ezer munkavállalója van az Egyesült Államokban. „Az adócsökkentés bevezetése kapcsán döntöttünk úgy, hogy a következő generációs gázturbináinkat az USA-ban gyártjuk” – hízelkedett az elnöknek. Nagyjából hasonló hangnemben beszéltek a Nestlé, a Nokia, a Volvo (amelyik egyébként kínai tulajdonban van) és az Adidas vezetői is. Werner Baumann, a német Bayer gyógyszer- és vegyipari konszern vezérigazgatója az amerikai vetőmaggyár, a Monsanto felvásárlását próbálta meg lenyeletni Trumppal, aki válaszul csak annyit közölt, hogy napi egy aszpirint ő is szokott szedni. „Eddig működik a dolog” – tette hozzá. 

Kevésbé volt barátságos az elnök az EU-val szemben. Keményen kritizálta az unió kereskedelempolitikáját – „nagyon nem fairnek” nevezte azt az Egyesült Államokkal szemben. Az elnöki dorgálást annak tükrében célszerű komolyan venni, hogy Trump nemrég döntött az importált napelemek és azok alkatrészei, valamint a mosógépek különösen nagy mértékű büntetővámjáról.

 

HIÁNYSZÁMOK

Az USA 2016-ban 93 milliárd dollárral nagyobb értékű árut és szolgáltatást importált az EU-ból, mint amennyit exportált oda. A hiány több mint kétharmadát a német–amerikai kereskedelem adja. Kínával szemben a deficit 310 milliárd dollár, a japán viszonylat hiánya 57, a mexikóié 63 milliárd dollár.

Borítófotó: Donald Trump amerikai elnök és Klaus Schwab, a davosi fórum alapítója. Az amerikai elnök nekiment az EU kereskedelempolitikájának

Ezek is érdekelhetnek

További híreink