Szorosabb katonai összefogás az EU-ban

Mátrix
Az eddigi hangzatos nyilatkozatok után végre történik is valami az uniós defenzív együttműködésben.

Új szakaszba lépett az EU-s biztonsági és katonai összefogás a Pesco (Permanent Structured Cooperation – Állandó Strukturált Együttműködés) szervezet megalakításának közös bejelentésével. Ennek a korábbiaknál szorosabb kooperációt biztosító szervezetnek a létrejöttét két tényező gyorsította fel. Egyrészt Donald Trump amerikai elnök külpolitikája az európai országokat nagyobb önállóságra, az USA védernyője alóli bátrabb kibújásra készteti. A másik ok a NATO keleti szárnyának megerősítése. Ez ráébresztette az európai hadseregeket a hiányosságokra, elsősorban a tagállamok fegyveres erői felszerelésének sokféleségére és az ebből adódó logisztikai problémákra. 

SZÁMONKÉRHETŐ

Az aláíró államok egyben megerősítették vállalásukat, hogy rendszeresen növelik a védelmi kiadásaikat. Mint a korábbi uniós katonai, biztonságpolitikai lépések, a régebben felállított testületek esetében, egyelőre bizonytalan az új struktúrának a NATO kereteiben már működő hasonló szervezetekhez való viszonya. Fennáll a párhuzamosság veszélye is, ez nagymértékben rontaná a hatékonyságot. 

A Pesco-dokumentumot öt tagállam (Dánia, Nagy-Britannia, Írország, Portugália, Málta) kivételével valamennyi EU-ország, így hazánk is aláírta. Állandó kooperációs szervezet megalakításáról van szó, amelyet az unió miniszteri tanácsának kell minősített többséggel megerősítenie. Ez várhatóan decemberben megtörténik.  

A legfontosabb különbség a korábbi, jelentős mértékben a deklarációk szintjén megrekedt védelmi és biztonsági együttműködési tervekkel összehasonlítva a számonkérhetőség, a tagok vállalásait jogilag kötelező jelleggel érvényesítő, átfogó és állandó együttműködési szerkezet. Ez nagy súlyt helyez a védelmi ipari összefogásra, lehetőséget kínálva az ez idő szerint nem jelentős magyar szektor fejlesztésére is. A Pesco-vállalkozások résztvevői a projektek teljesítésére szerződést írnak alá, vállalva az ezzel járó kötelezettségeket.

A MAGYAR SZEREP

Milyen lehetőségek kínálkoznak az európai méretekben szerény hazai védelmi ipar számára? Alapvetően másod-, harmadsorú beszállítói szerep vállalása és pozícióink megerősítése az egyik legfontosabb területen, a katonai-polgári informatikában, a kiberbiztonságban. Ez a hírszerzéstől-elemzéstől a repterek biztonsági rendszeréig terjedő felismerő-feldolgozó számítástechnikát (CC – cognitive computing) is jelenti. Ötvözi a mesterséges intelligenciát az adatfeldolgozással az arcfelismerő programoktól az utcai videokamerák felvételein át a biometrikus jellemzőkig, a nyelvtanulásig, a specifikus kulcsszavak, kifejezések felismeréséig a naponta trilliónyi információmorzsát szállító nagy rendszerekben. 

A Pesco kereteiben vélhetőleg a nyugat-európai multik viszik majd a prímet. A napirenden lévő német–francia többcélú vadászgép kifejlesztése lehet a meghatározó projekt. Ennek kapcsán mondja Dirk Hoke, az egyik legnagyobb európai hadiipari vállalat, a 40 ezer embert foglalkoztató Airbus Defence and Space vezetője, hogy a multinacionális védelmi ipari projektek sikerének kulcstényezője a határokon átnyúló közvetlen és önös nemzeti érdekek által nem fékezett kooperáció.

Borítófotó: Yves Herman/REUTERS

Ezek is érdekelhetnek

További híreink