Rendeződött a roma tehetségek gondozásának ügye

Mátrix
Miután az Emberi Erőforrások Minisztériuma jogi és anyagi segítséget is biztosított, megmenekült a Snétberger Zenei Tehetség Központ – értesült a Figyelő.

Még augusztusban robbant a hír: megszűnhet a világhírű roma származású gitárművész által életre hívott Snétberger Zenei Tehetség Központ. A Felsőörsön a Norvég Alap és a magyar állam támogatásával kialakított létesítményben a szegénysorból érkező, zömmel cigány tehetségek felkutatása, majd képzése kezdődött meg 2011 környékén. Az egyébként Berlinben élő alapító lelkiismeretessége és renoméja szinte garantálta a sikert, évente hatvan-hatvanöt fiatal számára biztosítanak azóta is zenei képzést és tehetséggondozást. Snétberger annyira komolyan gondolta a vállalkozást, hogy személyesen járta az országot, kiválasztva a legelhivatottabb jelentkezőket.

Visszatérve az anyagi problémákhoz: a finanszírozás egészen addig megoldott volt, amíg az egyik kirúgott menedzser, illetve annak cége nem küldött az iskolának egy 142 millió forintos fizetési meghagyást. Ennek egy része kártérítési követelés, az összeg Tromposch Julianna szerint az egyoldalú szerződésbontás miatt jár neki. A balliberális 24.hu-nak nyilatkozó sértett fél azt állította: korántsem akarta a központ bezárását, ellehetetlenítését, de ő már annyit tett ezért az intézményért, hogy nem mondhatott le a jogi eljárásról. Márpedig ennek eredménye az lett, hogy végrehajtók kopogtattak Felsőörsön, a hírek szerint még értékes – és persze nélkülözhetetlen – hangszereket is lefoglaltak.

A távirati irodának Snétberger Ferenc akkor arról beszélt, hogy mérhetetlenül igazságtalannak érzi a történteket. Ebben a projektben rengetegen segítettek nekik, akár magánemberek is, melléjük állt az Európai Unió, a kormány, több civil szervezet, „s akkor ennyi áldozat mellett van, aki nyerészkedni akar olyan vagyonon és pénzen, ami nem az enyém, hanem csak és kizárólag a gyerekeké, a gyerekek miatt jött létre”. A Figyelő információi szerint az iskola ügyében mindig is elkötelezett Emberi Erőforrások Minisztériuma közbelépése révén mostanra megoldódott a helyzet. Legalábbis egyelőre.

Egy biztos: a Snétberger Alapítvány és a zenei programot saját „szellemi gyerekének” tartó Tromposch között született egy megegyezés, melynek nyomán a rendkívül értékes hangszerállomány legalább az alapítvány tulajdonába került. Ami a programot illeti, gondot jelentett, hogy Snétbergerék nem védették le, így az elbocsátott vezető megpróbálhatta azt – a humántárca szerint – ellopni.

Korábban egyébként Balog Zoltán, az Emmi vezetője arról beszélt, hogy az intézmény helyzetét mindenképp megoldják, mivel pótolhatatlan munkát végez a tehetséges roma gyerekek felfedezésében az egész Kárpát-medencében. A félelem és a bizonytalanság nem tesz jót a pedagógiai munkának, noha a központ végeredményben folyamatosan zökkenőmentesen működik – érvelt. Felvetette azt is: nem kizárt, hogy feljelentik a Balog szerint is csak nyerészkedni akaró volt igazgatót, ám erre tudomásunk szerint egyelőre nem került sor.

Bár az interneten lévő elérhetőségeken nem sikerült kapcsolatba lépnünk az intézménnyel, a Facebook-profiljuk alapján sikerrel zárult az őszi képzés. Több koncerten is bemutatkoztak a növendékek, s néhányuk külön támogatáshoz is jutott a Nemzeti Tehetség Program keretében.

Ráadásul bővítési tervek is szerepelnek a minisztérium tarsolyában: egy új stúdiót építhetnek a központban, ebben egy jótékony dán cég közreműködésére számíthatnak. Szintén örömteli, hogy a már végzettekből több olyan formáció is verbuválódott az elmúlt években, amely nemzetközi kulturális sikereket tud felmutatni. És talán ez a legfontosabb.

Borítófotó: Az egyik jelentkező, Balázs Enrico gitározik a Snétberger Zenei Tehetség Központban. A kormányzat is fontosnak tartja a roma tehetséggondozást (Mohai Balázs, MTI)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink