DEUTSCHE BANK
Z terv. Így nevezi a nemzetközi sajtó a Deutsche Bank (DB) megmentésére tett legújabb kísérletet. Az intézmény, amelynek egy másik nagy német pénzintézettel, a Commerzbankkal való fúziója kudarcba fulladt a tőkehiány miatt, most – egyelőre nem megerősített hírek szerint – azt tervezi, hogy kétes kinnlevőségeit, toxikus eszközeit egy külön, „rossz” bankba szervezi ki. A Financial Times (FT) értesülései alapján összesen ötvenmilliárd euró értékű állományról lenne szó.
A „ROSSZ” BANK
Christian Sewing, a DB vezérigazgatója eközben folytatja a szervezet átalakítását. Ennek során a befektetési banki tevékenységet visszavágnák, főleg a külföldi részvények kereskedelmében. Ezen a piacon a német nagybank egyre nehezebben veszi fel a versenyt amerikai szektortársaival. Ugyanakkor a tranzakciós területeken és a vagyonkezelésben erősítenének. Különösen nagy probléma, hogy a DB-nek irdatlan nagy, becslések szerint 43,5 ezer milliárd eurós a kitettsége a határidős piacokon. Az FT úgy tudja, hogy a rossz bank felállítását július végén jelentik be. A baj nagyságát jelzi, hogy az ötvenmilliárd eurós „rossz” eszközállomány négyszer nagyobb, mint a pénzintézet piaci értéke, megközelíti mérlegének a tizenöt százalékát.
Tavaly áprilisban John Cryan, a DB korábbi vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy az összesen nagyjából hatvanmilliárd eurós rossz állomány évi ötszázmillióba kerül a DB-nek. Arról is szólt, hogy ezek a kötelezettségek hosszú távúak, van köztük olyan is, amelyik 2030-ban jár le.
A derivatívák persze csak kis – bár költséges – részét teszik ki a matekleckének. Nagyobb gond az, hogy a befektetési banki üzletág veszteséget termelt az elmúlt két negyedévben. Ez a pénzintézet piaci megítélésében is tükröződik: a részvények árfolyama a cég 149 éves történetében a legalacsonyabb szintre zuhant. A kilátásokat még tovább rontotta, hogy, mint fentebb jeleztük, kútba esett a Commerzbankkal tervezett frigy.
A DB az elmúlt évek alatt többször is végrehajtott portfóliótisztításokat. 2012 és 2016 között 125 milliárd euró értékben különböző kockázatú eszközöktől szabadultak meg. Ilyen volt például egy Las Vegas-i kaszinó is (4,3 milliárd dollár), amelyet a fejlesztő csődjéből vásároltak ki. A befektetés végül négy év alatt 14,6 milliárd euró deficitet hozott.
JÖHET AZ ÁLLAMI MANKÓ
A veszteséges tevékenységektől való megszabadulás mellett erősen koncentrálnának a jól menő üzletágakra. Ilyen például a kötvénykereskedelem, amelyet egy iparági szervezet (Coalition) globálisan az öt legjobb szegmens közé sorol. Hasonló üzletág a devizakereskedelem, amely a második lett a Euromoney című szaklap tavalyi összesítésében.
Hogy ezek az erőfeszítések segítenek-e a pénzintézeten, az a jövő nagy kérdése. A JPMorgan befektetési bank becslései szerint a DB amerikai tevékenysége során minden egyes dolláron 25 centet veszít. A globális részvénykereskedelmi üzletág például önmagában évi 600 millió dollár veszteséget hoz össze.
Van azonban egy még súlyosabb probléma is. 2016 nyarán, amikor – az akkori – történelmi mélypontra süllyedt a bank részvényeinek az árfolyama, Angela Merkel kancellár azon gondolkodott, hogy államosítani kényszerül a DB-t annak megmentése érdekében. Akkor jelent meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) egy jelentésében, hogy „a Deutsche Bank jelenti a legnagyobb veszélyt a globális pénzügyi rendszer stabilitására”. Azóta a DB mérlegében csökkent ugyan a legnagyobb kockázatot jelentő derivatívák súlya, viszont ezzel párhuzamosan a piaci kapitalizációja is esett. Vagyis egy válság esetén az a puffer, amely képes lenne kezelni a veszteségeket, igen csekély, mindössze 12,5 milliárd euró értékű. Így, ha a dolgok rosszra fordulnak, szinte biztosra vehető, hogy a német adófizetőknek kell a zsebükbe nyúlniuk, hogy megmentsék a bankot, elkerülendő egy pénzügyi krízis kialakulását-tovaterjedését.
LEMINŐSÍTVE
A DB-vel szembeni bizalmatlanságot jól tükrözi, hogy a Fitch Ratings hitelminősítő ügynökség a közelmúltban leminősítette a bank hosszú lejáratú adósságát. Az indok: alacsony profitabilitás és erős kétségek az üzleti modellel kapcsolatban. Az új besorolást a „kialakulóban lévő” jelzővel látták el, ami a jövővel kapcsolatos bizonytalanságot mutatja: nagy kérdés, hogy a befektetési banki üzletág karcsúsítása mennyire segít a pénzintézet helyzetén. A Fitch BBB minősítést adott a DB adósságára, ez csak két osztályzattal jobb a bóvli kategóriánál. Az ügynökség ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a leminősítésben nem volt szerepük a tőkehelyzettel és a likviditással kapcsolatos aggodalmaknak. A DB tavaly szerény nyereséget könyvelhetett el, első ízben 2014 óta.
Borítófotó: Antiglobalista tüntetők a Deutsche Bank közgyűlése előtt. Az IMF szerint a DB globális kockázat