Patthelyzet Ljubljanában

Mátrix
Már a június eleji szlovéniai parlamenti választások láttán bizonyos volt, hogy a relatív győztes, a Janez Janša által vezetett Szlovén Demokrata Párt (SDS), de még a szétaprózódott baloldal is csak nehezen tud majd kormányt alakítani, a többséghez át kell lépni a bal/jobb politikai választóvonalat.

Mindeddig ez nem történt meg, Borut Pahor államfőnek pedig legkésőbb július 23-ig, az új parlament megalakulása után egy hónappal kell megneveznie a kormányfőjelöltet. Pahor eddig arra hajlott, hogy a választások relatív győztesét, Janšát jelöli a posztra, hacsak az eddig igencsak aktívan koalíciós partnereket kereső Marjan Šarec új pártja nem tud felmutatni parlamenti többséget. Ehhez legalább 46 képviselő kell a kilencvenfős törvényhozásban.  Janša a napokban az államelnökkel tárgyalva koalícióalkotási levelet, felhívást küldött a parlamenti pártoknak, de ezt vissza is vonta, mivel olyan hírek kezdtek terjedni, hogy a túloldalon alakul a kormánytöbbség. 

Šarec egy hatpárti koalíciót gründol, s ebben számít a kisebbik jobboldali formációra, a kereszténydemokrata Új Szlovéniára (NSi), amelynek elnökét, Matej Tonint június 22-én a parlament megszavazta házelnöknek. Tehát elvi esély van egy a jobboldalról elszipkázott kis párttal kormányozni. Ha viszont július 23-ig ez nem áll össze, akkor befejeződik a miniszterelnök-jelölés első köre, s következik a második, már csak kéthetes időszak, amely alatt az államfő és a parlamenti frakciók, vagy akár képviselők tízfős csoportjai is javasolhatnak kormányfőaspiránst. Ha ebben a második körben sem szavazza meg a parlament a miniszterelnököt, a köztársasági elnök kötelezően új választásokat ír ki. De még ez is megelőzhető, ha a sikertelen voksolást követő 48 órán belül az ülésteremben tartózkodó képviselők többsége megszavazza valamelyik jelöltet – persze ez egy abszolút törékeny, bármikor megbuktatható kormányt eredményezne. De ne fussunk annyira előre, mert jelenleg még első körben vergődnek a szlovén pártok. Elemzők szerint valószínűleg marad a patthelyzet, és ebből következően újra voksolni hívják a polgárokat. 

Ez esetben – legalábbis a közvélemény-kutatók szerint – Janša és az SDS tovább erősödhet, s akár az abszolút győzelmet is megszerezheti, hiszen népszerűsége egyre növekszik, immár 28 százalékon áll. Az esetleges új parlamenti választások időpontja könnyen egybeeshet az egyébként hivatalosan is november 18-ra kiírt szlovéniai helyhatósági választásokkal. 

 

Borítófotó: Lea Sirk énekli a köszönöm, nem című dalát. „Ne add el magad ígéretekért” – Ez a baloldal által megkeresett jobboldali NSI-nek is jó tanács lehet

Ezek is érdekelhetnek

További híreink