MALUSRENDSZER TERVE
Berlin nem is siet a migrációs válság megoldásával, mivel azt mindenképpen európai problémaként akarja láttatni és kezelni. Az egyik gond az elutasított menedékkérők és a bűnelkövető migránsok hazatoloncolása.
TEKINTÉLY NÉLKÜL
A német és a brüsszeli politikusok nem akarnak olyan képeket a tv-ben, amelyeken repülőszámra küldik haza a bevándorlókat, az csak elbizonytalanítaná az Európa felé igyekvőket. Berlin szerint a legaktívabbak és legerősebbek kelnek útra, akiknek nem szabad elvenni a kedvét. Most még Afrika, Ázsia és a Közel-Kelet embercsempészei joggal kecsegtetik a jobb életre vágyó tíz- és százezreket azzal, hogy csak be kell jutniuk valahogy az EU-ba, és akkor már senki sem tudja hazaküldeni őket.
Amennyiben az elutasított migránsokat és bűnelkövetőket – mint mostantól Dániában – kitoloncolási központokba zárnák, őriznék és postafordultával hazaküldenék, nos, akkor kevesebben indulnának el. Olaszországban már a baloldali kormányok alatt is az afrikaiaknak csak a 3-8 százaléka kapott menekültstátuszt, s az arány az új kabinet eddigi működése során tovább csökkent. Ha tömegessé válna a kitoloncolás, azt a hírt vinnék haza, hogy „megpróbáltuk, de nem sikerült, és ugyanott tartunk, mint azelőtt”.
A német rendőrség tehetetlen a jövevényekkel szemben. A fegyverropogáshoz, a nyers erőszakhoz és a mindennapos halálhoz szokott migránsok szemében a rosszul fizetett és a politikai korrektség béklyójában vergődő egyenruhásoknak nincs tekintélye. Különösen a rendőrnőket nézik le.
PONTRENDSZER
Májusban Ellwangenben egyetlen kenyai migráns letartóztatásához csapaterővel kellett kivonulnia a rendőrségnek, egyébként is csak minden második kitoloncolás sikeres. A német Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) ezért egy pontrendszert dolgozott ki, amelytől nagyobb fegyelmet várnak.
Az egésznek persze semmi értelme, mivel háromszázezer bevándorló már 2015-ben eltűnt a hatóságok látóköréből. A többieknél örülnek, ha egyáltalán sikerül azonosítani a személyüket és a hollétüket. A pontrendszernél egy lopásért egy pont jár, az egy év börtönnel „honorálandó” bűncselekményekért pedig tíz. Egy gyilkosság hetven pontot „érne”.
Azt a migránst, akinek összegyűlik hatvan pontja, elméletileg kitoloncolnák. Azért csak elméletileg, mert sok országba nem lehet bevándorlókat hazaküldeni. Szíriát még legalább fél évig nem tekintik biztonságosnak, akkor sem, ha sok migráns hazajár oda nyaralni.
KÉTSÉGBEESETT KÍSÉRLET
Afganisztánba már több embert küldenek vissza, de eljárási hibák miatt volt, hogy kitoloncolt bűnözőt kellett visszahozni Németországba. Az „érzékenyített” bíróságok még Oszáma bin Láden egykori testőrét is visszahozatnák Marokkóból. A pontrendszer ezért a rendőrség kétségbeesett kísérlete egy olyan probléma megoldására, amelyet a politika igazából nem akar megoldani.
Borítófotó: Német rendőrök könnygázt használnak egy demonstráción. A tüntetőket verik, de a migránsoktól félnek