Momentum-manőver

Mátrix
A csökkenő támogatottság, az apadó tagság és az ebből fakadó frusztráció vezethette a vadliberális Guy Verhofstadt csapatába, az európai liberálisok pártcsaládjába az egyre radikalizálódó Momentumot.  

„Az ellenzéki éleslátás olyan vívmánya, amelyet csak egy vak, süketnéma giliszta szónoklata tudna meghaladni” – vont mérleget Fekete-Győr András múlt pénteki beszédével kapcsolatban az ugyancsak kormányellenes Merce.hu szerzője, Jámbor András. A heveny baráti tűz azért meglepő, mert a Momentum vezére a CEU védelmében szólalt fel a sokadik hasonló tüntetésen. Ugyanakkor egy a törvényhozásba be nem jutó párt nevében buzdította úgymond önfeláldozásra a jelen lévő néhány száz főt, sőt, szinte megfenyegette „a rendszerrel megalkuvó”, azaz csendben maradó rektorokat és egyetemi vezetőket.

A saját oldaláról egyre több kritikát kapó, Fegyőrként is emlegetett fiatal aktivista-politikus előzőleg Bécsből Felcsútig, majd a demonstráció helyszínéig vezette a volt belga kormányfő, Guy Ver-hof-stadt uniós gyűjtőpártja, a liberális ALDE (magyarul: Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért) plakátbuszát, melyen Orbán Viktort támadó üzenetet helyeztek el.

A továbbra is messze a parlamenti küszöb alatti támogatottságú, új generációs formáció ugyanis oda jutott, hogy kvázi feladja előszeretettel hangoztatott „középen állását”, és csatlakozott a régi EU-s establishment egyik főszereplőjéhez, a negyedik legnagyobb brüsszeli frakciójú ALDE-hoz. Mindez komoly változást, egyúttal betagozódást jelez a budapesti olimpia elleni helyi népszavazás nyomán felbukkanó, ám hasonló tematizációs eszközre azóta sem bukkanó csapat részéről. A Momentum ugyanis eddig azzal kérkedett, hogy szimpatizánsai meghaladják a berögzült ideológiai narratívákat. „Nekünk pont az a legnagyobb erőnk, hogy sokféle vélemény jelenik meg a pártban” – mondta még az év elején a majdnem megpuccsolt pártelnök.

Most a hangnem is érzékelhetően radikalizálódott. Fekete-Győr szinte már gyurcsányi mélységekbe süllyedt, amikor egyenesen „takonygerincű gazembernek” nevezte a kormányfőt. A nagyotmondás hátterében a tábor apadása miatti feszültség is állhat, ami kiegészül a meghatározó arcok folyamatos távozásával. Legutóbb a pártocska egyik emblematikus figurája, Orosz Anna lépett le, s lett inkább a Political Capital elemzője.

A távozási széria amúgy már tavaly nyáron elkezdődött. Akkor hagyta ott a mozgalomként induló csapatot két elnökségi tag, Kádár Barnabás és Pottyondy Edina, továbbá Szauer Tamás pénztárnok, Borbély Endre kabinetfőnök és Kovács András párttitkár. Szintén 2017-ben, október közepén dobta be a törülközőt az immár Puzsér Róbert főpolgármesteri kampányának a vezetőjeként dolgozó Zaránd Péter. Túry Márton és Papp Gergő nem sokkal az áprilisi választás előtt döntött úgy, hogy dobbant a Momentumból. Szintén többször felmerült a HÖK-ös botrányba is belekeveredett Soproni Tamás alelnök elégedetlensége is a vezetéssel szemben, ám nyílt kenyértörésre nem került sor. Egyelőre. Egy korábban kiszivárgott belső levelezés szerint ugyanis „Tomi fő politikai célja, hogy legyőzze Andrist”.

Mindebből kiviláglik: a többi ellenzéki pártot még „huszonegyedik századi” alapon elutasító formáció komoly válságba került, s bár itthon szinte presztízst csinál az önállóságból, nemzetközi szinten a régi liberális erőkkel való összebútorozáson dolgozik, egyfajta menekülő útvonalként. Fekete-Győr egyenesen Emmanuel Macron francia elnök és Verhofstadt szövetségeseként aposztrofálja önmagát, s rendre úgy nyilatkozik: velük együtt győzi majd le a bevándorlásellenes Orbán Viktort a jövő májusi EP-választáson. Magyarországon ez a Fidesz és a Momentum harca lesz – „fenyegetőzik” a törpepárt elnöke.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink