A budapesti amerikai ideiglenes ügyvivő, David Kostelancik olyan hévvel áll ki a Soros György által is támogatott Transparency International (TI) mellett, mintha még mindig a demokraták kormányoznának az Egyesült Államokban. Nemrég, a korrupcióellenes világnapon, a TI rendezvényén azt mondta: tisztelettel adóznak a szervezet munkájának. Újra csak megerősítette: ha akár Magyarországon, akár másutt negatív folyamatokat tapasztalnak a sajtószabadsággal, az átláthatósággal vagy a civil csoportokkal való bánásmóddal kapcsolatban, akkor cselekvésre szólítanak fel. Korábban egyértelműsítette, hogy az általuk fontosnak vélt értékek védelmében olyan szervezetekre támaszkodnak, mint a TI.
Nem csoda, hogy az éppen a Stop Soros törvénycsomag parlamenti elfogadtatására készülő magyar kormány nagyon várja az új nagykövetet, aki a remények szerint már a republikánus Donald Trump elnök fémjelezte irányvonal mentén végzi majd a munkáját. Vagyis nem tartja meg az Obama-adminisztráció kioktató és számonkérő ideológiai hangsúlyait.
Bár a Magyar Idők korábban megszellőztette, hogy David Cornstein lesz a nagykövet, a CNN legújabb értesülései szerint egyelőre nem született meg a döntés, és elképzelhető, hogy az április 8-i választásig nem is fog. Nemrég Washingtonban járt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, s találkozott az Egyesült Államok külügyének régiónkért felelős helyettes államtitkárával, Wes Mitchell-lel, aki kifejezetten helyteleníti a Magyarországgal szembeni eddigi washingtoni politikai hozzáállást. Nem tetszik neki a magyar vidéki média amerikai pénzügyi támogatása sem, melyet a szaktárcánál működő úgynevezett demokrácia és emberi jogok hivatala kezdeményezett. A szervezet honlapján már nem érhető el a felhívás, ám ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy visszavonták volna, hiszen a jelentkezési határidő január 19. volt. Megkeresésünkre a hivatal egy vezető tisztségviselője annyit közölt, még nem született semmiféle döntés, jelenleg a pályázatok értékelése zajlik, a nyertes projekt megvalósításának kezdete pedig május és július között lehetséges.
A magyar kormány a szuverenitásunkat érintő, barátságtalan lépésnek tartja a kezdeményezést, amely hivatalosan Az objektív média támogatása Magyarországon nevet kapta, és összességében csaknem kétszázmillió forinttal dobná meg a Budapesten kívüli nyilvánosságot. A projektnek javítania kell a hozzáférést „a megbízható, elfogulatlan hírekhez, arra kell törekednie, hogy demokratikus reformokhoz vezessen” – írták a hivatal részéről korábban. Egy nyertes lehet, aki a teljes összeget elviheti, de majd csak májusban. Már ha előbb nem vonják vissza az egészet, miután Andy Harris republikánus kongresszusi képviselő levelet küldött e célból a kollégáinak, mondván: a Trumpot támogató Orbán Viktor Soros által pénzelt ellenzékét segítené az akció, beavatkozva egy szövetséges belpolitikai életébe.
A szintén a spekuláns által pénzelt Átlátszó.hu eközben külsős újságírókat keres, olyan vidéki kollégákat, akik azokat a témákat is szívesen feldolgoznák, amelyeket „az önkormányzati újság vagy a megyei napilap elhallgat”.
PÉLDÁTLAN PÁLYÁZAT
Bár az amerikai külügyminisztérium érintett hivatala, valamint a különböző hasonló szervezetek temérdek ösztöndíjat, támogatási programot és egyéb kezdeményezést hirdetnek meg folyamatosan, konkrétan ilyen sajtópályázatnak más országok megnevezésével még a nyomát sem találtuk. Már ami az Európai Uniót illeti. Moldovában ugyanis finanszíroznak a médiaszabadságot érintő programot amerikai alapból, akárcsak Törökországban, azonkívül elérhető a külügy honlapjáról több, akár a gendersemlegességet támogató médiaprojekt is. Ami a magyar pályázatot kiíró hivatalt illeti: oldalukon találtunk felhívást az objektív információhoz való civil hozzáférés növeléséről Jordániában, a demokrácia, az emberi jogok és az információszabadság erősítéséről Irakban és Észak-Koreában, valamint a gendererőszak elleni küzdelemről Marokkóban.