Telefonon hívta a múlt hét végén Donald Trump amerikai elnök Orbán Viktor kormányfőt. A két politikus arról beszélt, hogy az az ország, amelyik nem tudja megvédeni a saját határait, nem ország többé. Az USA első embere emellett arra is biztatta a magyar miniszterelnököt, hogy a jövőben is védje erősen a déli határt. A hívás apropója pedig nem más volt, mint hogy a héten érkezik Budapestre a következő amerikai nagykövet, David B. Cornstein. De mit kell tudni az új magyarországi konzulról?
1938. augusztus 17-én született New Yorkban, a Cornstein család egyetlen gyermekeként. Édesapja, az orosz felmenőkkel rendelkező Irwin a szőnyegiparban dolgozott, magyar származású édesanyja tanár volt. Első diplomáját 1960-ban szerezte a Lafayette College-ben, mesterdiplomáját pedig a New York-i Egyetemen abszolválta. Családi támogatással indult el az üzleti életben, szülei húszezer dolláros megtakarításából lett dollármilliomos. Persze kemény munkával.
A fiatal vállalkozó első nagy sikert arató biznisze a kvarcórákhoz köthető. Nem sokkal az órák amerikai piacon való megjelenése után Cornstein az amerikai plázák folyosóján nyitott üzletláncot, amely csupán azzal foglalkozott, hogy kicserélje a lemerült elemet az időmérőkben. Amikor ez az üzlet kevéssé volt már nyereséges, Cornstein megtartotta a hálózatát, csupán az árut cserélte ki, és gyémánttal, ékszerekkel kezdett kereskedni. Egy idő után már nemcsak a saját standjain árulta a drágaságokat, hanem szép lassan a konkurencia cégeit is elkezdte felvásárolni.
Az üzlet mellett a politikai terep sem ismeretlen a számára. 2002-ben New York számvevői pozíciójáért indult. Jó barátja, a híres kampánytanácsadó Arthur
Finkelstein is segítette, aki itthon a Fidesz kampánystratégája volt egészen 2017-es haláláig. Cornstein „hadjáratát” még Donald Trump is támogatta, jelképes összeggel, ezer dollárral. De nemcsak őt pártfogolták, hanem ő is beszállt támogatóként az amerikai politikai életbe. Segítette a magyar származású republikánus kormányzót, George Patakit, a magyar kormány lobbistájaként ismert Connie Macket, de tagja volt a Stop Her Now elnevezésű mozgalom támogatóinak is, amelyet Hillary Clinton ellenében szerveztek. Finkelstein barátsága egyébként új szerepében is segítheti Cornsteint, ugyanis egyik, neve elhallgatását kérő forrásunk szerint a stratéga nagyon sokat mesélt a magyar származású üzletembernek hazánkról és az itteni politikai helyzetről.
A Figyelő által megkérdezett, a magyar és amerikai kormányzati kapcsolatokra rálátó források úgy vélik, a rendszerváltás óta először lesz nálunk olyan amerikai nagykövet, aki nem csupán politikai kinevezett, hanem kötődik is Magyarországhoz. Cornstein személyében nem egy karrierdiplomatával állunk szemben, így jó esély van arra, hogy támogatóbban fordul a budapesti kormányhoz és a magyar–amerikai kapcsolatok javításához, mint elődei. Egyik informátorunk szerint az új nagykövet munkáját és megérkezését hazánkkal szembeni előítéletek sem nehezítik, hiszen konzervatív értékrendje és világlátása garancia lehet arra, hogy nyitottabban áll Magyarországhoz, mint demokrata kötődésű elődei.
Borítófotó: David B. Cornstein feleségével. 28 éve az első amerikai nagykövet, akinek van magyar kötődése