Lehet más Werber?

Mátrix
Az LMP tanácsadójaként térhet vissza a magyar politikába a 2002-es szocialista győzelem állítólagos kovácsa, Ron Werber izraeli kampánytanácsadó. Megpróbáljuk bemutatni a nyilvánosságot kerülő szakembert, akiről annyit biztosan lehet tudni: nem különösebben rajong egykori megbízóiért.

A gyűlölet karmestere – talán ez a legtöbbet használt kifejezés Ron Werber izraeli kampányguru kapcsán, természetesen csak a jobboldalon, hiszen az MSZP sok mindent köszönhet neki. A titokzatos tanácsadó most az LMP környékén tűnt fel, ám információink szerint a pártban nem övezi osztatlan elégedettség a kifejezetten a baloldalhoz kötődő szakembert. A Schiffer András fémjelezte „középre tartás”, mármint a 2010 előtti és utáni korszak kvázi egyenlő mértékű kritizálása ugyanis Werber hatására könnyen nettó kormányellenes, az MSZP-vel pedig akár elnézőbb politikát is eredményezhet. Bár ez utóbbi korántsem biztos, de erre még visszatérünk.

Az új stílusnak mindenesetre már vannak jelei. Például Hadházy Ákos társelnök egy ATV-s műsorban nemrég – a többi vendég rosszallását is kiváltva – Orbán Viktor megfelelő mentális állapotát vonta kétségbe, amit utoljára, állítólag éppen Werber karaktergyilkos javaslatára, a szocialisták dobtak be a közbeszédbe, egyfajta suttogó propagandaként.

Hogy mire jutnak a Szél Bernadett személyében immár miniszterelnök-jelöltet is állító LMP-sek a mindenképp szokatlan választással, miközben a hírek szerint éppen a szocialistákkal készülnek valamiféle megállapodást kötni, egyelőre kétséges. De ki is ez a Magyarországon eléggé ismert, amúgy rendkívül visszahúzódó, a nyilvánosságot – akárcsak egyik példaképe, a nemrég elhunyt Arthur J. Finkelstein – kifejezetten kerülő tanácsadó?

A „CINIKUS NEM HÍVŐ”

A „karmesterről” keveset tudni, Face-book-oldala szerint mindeneset-re Honvéd-drukker, szereti a Cream zenekart. Édesapja, akinek a szülei magyar származásúak voltak, holokauszttúlélőként vándorolt ki Izraelbe, még a negyvenes évek második felében. Később magas állami beosztásai voltak, egy felvétel tanúsága szerint például ő kísérte el Jichák Rabin miniszterelnököt egy nukleáris létesítménybe.

Ron az izraeli Benshivában született, New Yorkban járt egyetemre, majd a kilencvenes évek elején maga is Rabinnak dolgozott, kampányigazgatóként. Egyik, az interneten elérhető életrajza szerint jelentős szerepe volt abban, hogy tizenöt év után, 1992-ben ismét választást tudott nyerni a Rabin-féle Izraeli Munkapárt. Ugyanakkor Werber nem csak a politika környékén tevékenykedett, állami vállalatoknak és magáncégeknek is adott tanácsokat. Ami pedig a családja sorsa miatt állítása szerint „cinikus nem hívő” szakember ideológiai alapállását illeti: részt vett szociális és környezetvédelmi, valamint a vallási sokszínűséget propagáló kampányokban is. Felesége ugyanakkor bankár, akit az amerikai Jewish Agency vezető tanácsadójaként ismert meg. Ez a szervezet világszerte dolgozik a zsidóság összefogásán, kiállva Izrael állam erősítése mellett.

Public relations supremo, vagyis elsőrangú PR-os, legalábbis így jellemezte a brit The Economist Ron Werbert. Az izraeli baloldalnak nyújtott tanácsadói szolgáltatásai mellett dolgozott egyébként Afrikában is, mégis, leginkább Kelet-Európában aratott sikereket, már ami a pártpolitika terepét illeti. Hazánkban 2002 környékén lett ismert, amikor a két évvel korábbi romániai balos választási sikerben való közreműködését látva felfogadták a hazai szocialisták, akik egy külső miniszterelnök-jelölttel, Medgyessy Péterrel készültek az áprilisi parlamenti választásokra. Valamennyi közvélemény-kutató cég fideszes győzelmet jósolt, vagyis semmi sem utalt arra, hogy a mainál akkor jóval egységesebb baloldal, karöltve a bejutási küszöbön táncoló SZDSZ-szel, megverheti a regnáló kormányt, amely egyebek mellett stabil gazdasági teljesítményt tudott felmutatni.

A NÉLKÜLÖZHETETLEN

Nélküle nem tudtunk volna nyerni – nyilatkozta Werber közreműködéséről később Kovács László külügyminiszter, az MSZP akkori elnöke, aki szerint „ő az a plusz, amire szükségünk volt”. Hogy mi az a „plusz”, azt sokáig emlegették a magyar közélet elemzői, illetve maguk a politikusok is. Bár Werber több nyilatkozatában is tagadta, hogy köze lett volna a lejárató kampányelemekhez, és később Tóbiás József pártigazgató is azt magyarázta, hogy a politikai terméket az MSZP állította elő, lehetetlen nem észrevenni a 2002-es korteskedés, illetve az azelőtti szocialista kommunikációs és tematizálós akciók közötti különbséget. Érdemes megjegyezni, hogy akkoriban egyértelműen balra lejtett a pálya a média területén, így az üzenetek célba juttatása szempontjából nem volt elhanyagolható tényező.

Köteles beszéd, egyházak és nemzeti jelképek támadása, túlzó, ám könnyen értelmezhető ígéretek, elejtett félmondatok felnagyítása, korábban nem látott mozgósítás, a szimpatizánsok listázása, máig tisztázatlan választásnapi akciók, korrupciós vádak, Orbán démonizálása – szinte mindent bevetett az akkori MSZP, a karaktergyilkos akciók középpontjában pedig természetesen az akkori miniszterelnök állt. Eközben a Fidesz inkább az eredmények kommunikációjára koncentrált – míg az MSZP későbbi koalíciós társa, az SZDSZ például egy Orbánnak kezet csókoló idős asszonyt ábrázoló plakátra. Mindenesetre a szocialisták annyira „hálásak” voltak mentoruknak, hogy még az európai parlamenti választások előtt elküldték, máig tisztázatlan okokból.

A VISSZATÉRŐ

Mégis, némi kihagyás és pár éves brüsszeli ténykedés után Werber 2012 környékén visszatért a már jóval leharcoltabb, ráadásul a balos ellenzék összefogásügyi vitáival is terhelt MSZP-hez, hogy segítse a 2014-es választásokra való felkészülést. Az eligazításokon – a Hetek korabeli beszámolója szerint – egyenesen balfékeknek nevezte megbízóit, majd néhányukkal, például az akkori budapesti elnök Molnár Zsolttal állítólag majdnem fizikai erőszakba hajló konfliktusa is volt a párt Jókai utcai székházában. Molnár a negatív kampány túltolása miatt támadta az efféle akciókat nyilvánosan ellenző tanácsadót, aki mindenáron ki akarta használni a Rogán Antal vagyonbevallásában lévő hiányosságot. A Népszabadság akkoriban mindenesetre arról cikkezett, hogy a szocialisták szerint Werber két dologban igazán profi: a negatív kampányban és a fanatizálásban. Ez azonban 2014 tavaszán nem jött be, s bár az érintett ezt cáfolta, az MSZP másodszor is útilaput kötött az azóta egyes hírek szerint alulfoglalkoztatott egykori sztármenedzser talpára. Egy befolyásos szocialista vezető úgy fogalmazott vele kapcsolatban, hogy „már öregszik”.

Werber tehát most a Lehet Más a Politika elnevezésű párttal próbálkozik, és igen pikáns felhangot ad új megbízatásának a Heti Válasznak ez év tavaszán tett, a „demokratikus oldallal” kapcsolatos nyilatkozata: „Néhány politikus, és nem csupán az MSZP-ben, csak a maga útját egyengeti, s kizárólag a saját érdekét nézi. Információkat szivárogtatnak ki pártjuk ellenfeleinek, megosztanak és demoralizálnak – ahelyett, hogy együttműködnének. A kollégáik tudják, hogy kik ők.” Azt már csak mi tesszük hozzá, hogy ezt maga Ron Werber is tudja. Meglátjuk, mihez kezd ezekkel az információkkal.

Borítófotó: Ron Werber Medgyessy Pétert igazítja útba még 2002-ben. A tanácsadó most az LMP-nek dolgozik. Lehet más a politika? (Vörös Szilárd)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink