Az ESI a múlt heti uniós csúcstalálkozó előtt is aktivizálta magát. A cél ugyanaz, nagyszámú migráns Európába telepítése ellenőrzött és ütemezett módon. A fenti nemzetközi szervezetek a bevándorlásra alapjában véve mint esélyre tekintenek, bár az nem zavarja őket, hogy a nagy földrajzi térségek közül szinte csak Európa fogad be jelentős számban migránsokat. Japán, Kína, India, az USA, Ausztrália és a gazdag olajsejkségek inkább zárják, semmint nyitják a kapuikat.
ERKÖLCSI KÖTELESSÉG?
Brüsszelhez és Berlinhez hasonlóan a bevándorlást támogató szervezetek is látják, hogy lehetőleg még a 2019-es európai parlamenti választás előtt kellene keresztülverniük a kötelező betelepítési kvótát. A migrációt felkaroló pártok ugyanis Európa-szerte mélyrepülésben vannak, miközben az azt korlátozó formációk erősödnek. Az ESI ezért most áthangszerelte korábbi indítványát, amelynek célja egy permanens betelepítési hányad elfogadtatása.
Knausék most Macron francia elnök javaslatát lovagolnák meg, aki a Sorbonne egyetemen tavaly szeptemberben mondott beszédében a külső határok védelmének a megerősítéséről beszélt. Az ESI, mint ahogy Soros György is, támogatja ezt, ám a visegrádi országokkal ellentétben ők nem állnak meg itt, hanem Macron szavait átértelmezve ellenőrzött módon hoznának be migránsokat Európába.
Már itt van egy ellentét, mivel a francia államfő átvette David Cameron volt brit miniszterelnök ötletét, és a korábbi harmincezres kvótával szemben már csak évi ötezer főt engedne be országába, akiket az EU területén kívül válogatnának ki.
Az Európai Stabilitási Kezdeményezés első körben ötvözné a külső határok védelmét a menekültek befogadásával. A szervezet ezt a két egymástól független kérdést Angela Merkel korábbi kijelentése mentén kötné össze. A német kancellár szerint a „menekültek” befogadása a jólétben élő európaiak erkölcsi kötelessége.
A Századvég friss kutatása ezzel szemben azt mutatja, hogy az európai válaszadók többsége inkább a segítséget vinné a menekülttáborokba, semmint a migránsokat hozná Európába. Utóbbi ráadásul sokkal drágább is lenne, és megnehezítené a háború utáni hazatérésüket.
NEM ADJÁK FEL
A Soros-agytröszt második lépésben a külső határok fokozott védelmének és az elutasított menedékkérők gyors kiutasításának népszerű követelésébe kapaszkodna bele. Az ő javaslatukban azonban ismét van egy csavar. A török–német egyezmény mintájára a kiutasítottakéval megegyező számú „valódi” menekültet hoznának ellenőrzött és ütemezett módon az EU-ba. A nagyságrendet mutatja, hogy csak Olaszországból hatszázezer migránst kellene „hazaküldeni” Afrikába. Az ESI nem adja fel, a júniusi uniós csúcs előtt újabb médiakampányt indít.