HÁROMPÁRTI TÖBBSÉG PRÁGÁBAN
A csehországi belpolitika egyébként is erősen hömpölygő vizeit szinte cunamiszerű hullám kavarta fel, amikor Miloš Zeman köztársasági elnök a múlt szerdán kinevezte a jobboldali, pragmatikus Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) elnökének, Andrej Babišnak az új, kisebbségi kormányát. Az ellenzék külön felhívta a figyelmet az időpontra; ez a nap ugyanis Csehországban a kommunizmus áldozatainak emléknapja. 1950. június 27-én végezték ki Milada Horákovát és három társát, akiket a kommunisták koncepciós perben a rendszer elleni összeesküvés vádjával ítéltek kötél általi halálra.
A kormányalakítás kacskaringós folyamatáról már korábban is írtunk. Most úgy tűnik, végre felállhat a múlt októberi választásokat relatív többséggel megnyerő Andrej Babiš kisebbségi kormánya, a kommunista párt (KSČM) külső támogatásával. Az ANO-nak és koalíciós partnerének, a Cseh Szociáldemokrata Pártnak (ČSSD) együtt csak 93 képviselője van a kétszáz fős törvényhozásban, a kommunisták tizenöt képviselőjének a szavazataival azonban többségben lesznek.
A KSČM az ANO-val kötött „toleranciamegállapodásban” hét feltételt szabott a támogatás fejében, egyebek mellett az általános népszavazás lehetőségének a módosítását, a minimálbér emelését, az egyházi kárpótlás megadóztatását, az ország természeti és ásványkincseinek cseh kézben tartását, valamint a vízforrások állami tulajdonba vételét.
TRÜKKÖS MEGOLDÁS
Továbbra is vannak azonban válaszra váró kérdések a Babiš pártja és a ČSSD közötti koalíciós szerződéssel kapcsolatban is. Miloš Zeman egyelőre nem hajlandó kinevezni a szociáldemokraták által felterjesztett, migránspártinak tartott Miroslav Poche európai parlamenti képviselőt külügyminiszternek (egyébként a kommunisták sem támogatják a jelölését), így átmeneti időre Jan Hamáček szocdem pártelnök és leendő belügyminiszter irányítaná a diplomáciát is. A csehekre jellemző furfangos megoldást találtak azonban arra, hogy a kecske is jóllakjon és a káposzta is megmaradjon: Miroslav Poche elfoglalt egy irodát a külügyben, ahol a tárcavezető „főtanácsadójaként” dolgozik majd. Mind az ANO, mind a ČSSD vezetői abban bíznak, hogy a kemény tárgyalások során kimunkált kompromisszumok garantálhatják a kormány hosszú távú működését, de hogy mennyire lesz stabil, azt végső soron a következő hetek és hónapok mutatják majd meg.
BÍRÁLATÖZÖN A RENDSZERVÁLTÓKTÓL
Az ellenzéki pártok szégyenteljesnek nevezik a kisebbségi kormány megalakulását, és kritikájukat elsősorban a kommunisták szerepvállalására hegyezik ki. A legerősebb ellenzéki párt, a rendszerváltásban fő szerepet játszó jobboldali polgári demokraták (ODS) vezére, Petr Fiala egy Twitter-bejegyzésben tömören ennyit írt: „Andrej Babiš kormányának a sorsáról a KSČM Központi Bizottsága döntött. Ehhez talán nem is kell semmit hozzátenni.”
A cseh parlament második legkisebb pártjának, a liberális-konzervatív Hagyomány Felelősség Prosperitásnak (TOP 09) az elnökét, Jiří Pospíšilt egyáltalán nem lepte meg a kommunisták döntése. „Úgy látszik, hogy az állami cégekben és a közhivatalokban betölthető zsíros állások utáni vágy igen erős” – fogalmazott. Jóllehet erről sem a kormánypártok képviselői, sem a kommunisták nem beszélnek a nyilvánosság előtt, nagyon valószínűnek tűnik, hogy a KSČM nem csupán a feltételként szabott hét pont teljesítését várja el az új kabinettől. „Andrej Babiš lelkén szárad, hogy a forradalom után közel harminc évvel a kommunisták visszatértek a hatalomba” – fogalmazott Pospíšil.
A kereszténydemokrata (Csehszlovák!) Néppárt, amely az előző kormánynak még a tagja volt, de most az ellenzék sorait erősíti, úgy látja, hogy ez a döntés várható volt. Elnöke, Pavel Bělobrádek megjegyezte: „A KSČM már huzamosabb ideje szavazógépszerűen együtt voksol az ANO-val.ˮ Szerinte bizonyos személyek a tisztségekért cserébe bármit készek végrehajtani, beleértve azt is, hogy az állam irányítására gyakorolt befolyás egy részét átadják a kommunistáknak.
ELITELLENES, EUROSZKEPTIKUS, LIBERÁLIS VÉLEMÉNYEK
A Kalózok nevű balos, elitellenes párt elnöke, Ivan Bartoš a kommunisták támogatásával megalakult kormányt Babiš szégyenének nevezte, mivel képtelen volt az együttműködéshez megnyerni a demokratikus pártokat. „A Kalózok nem fognak voksolni, de a termet sem hagyják el, amikor a parlament bizalmi szavazást tart az új kabinetrőlˮ – hangsúlyozta.
Tomio Okamura, a Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) radikális jobboldali, euroszkeptikus mozgalom vezére a felálló kormányt az ANO, a ČSSD és a KSČM koalíciójának nevezte. „Egy hatalmi paktumról van szó, amelyben ezek a pártok megállapodtak, miközben Andrej Babišé a teljes felelősség” – szögezte le a migrációt a legvehemensebben elutasító politikus. Szerinte olyan kabinet jött létre, amelynek meg kell felelnie Brüsszel és Angela Merkel német kancellár elvárásainak. Korábban az SPD is szóba jött mint a kisebbségi kormány külső támogatója, de az ANO a nagy belföldi és külföldi felzúdulást tapasztalva elállt ettől a „felkínált” lehetőségtől.
A legkisebb parlamenti párt, a magát inkább liberálisként meghatározó Polgármesterek és Függetlenek elnöke, Petr Gazdík úgy véli, a kommunisták aktív támogatása azt jelenti, hogy közvetlenül részt vesznek a kormányzásban, ami nagyon rossz. „A mostani döntésük azt bizonyítja, hogy kezdettől fogva segíteni akarták a kormányt, és az utolsó pillanatban megfogalmazott kifogásaik csak arra irányultak, hogy elbizonytalanítsák Andrej Babišt és a szociáldemokratákat, s ezzel megemeljék a saját árukat” – fogalmazott.
A cseh alsóházban előreláthatólag július 11-én szavaznak az ANO vezetőjének kisebbségi kormányáról.
Erőviszonyok a cseh alsóházban
A tavaly októberi választás eredménye alapján az ANO mozgalomnak 78, a Polgári Demokrata Pártnak (ODS) 25, a Kalózpártnak (PS) 22, a Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) mozgalomnak 22, Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSČM) 15, a Cseh Szociáldemokrata Pártnak (ČSSD) 15, a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppártnak (KDU-CSL) 10, a TOP 09 formációnak 7, a Polgármesterek és Függetlenek (Stan) pártnak pedig 6 mandátuma van a parlamenti alsóházban.
Borítófotó: Babiš kormányfő, Hamáček kétszeres miniszter és Zeman elnök a kabinet beiktatása után. Az őket támogató kommunisták még nem elég szalonképesek