Kockázatmentes MSZP-s megoldások

Mátrix
2015 után egyenesen csodafegyverként tekintettek a baloldali pártok a „civil” jelöltek indítására. De leginkább kényszermegoldás a függetlenek támogatása.

Mellár Tamásnak a baranyai (pécsi) 1-es választókerületben való indítását igazi sikerként tálalja a balliberális média. A valóságban azonban nem biztos, hogy az lesz: egyelőre sem a Momentum, sem az LMP nem sorakozott fel mögötte, a Jobbik pedig azt ígéri, mindkét pécsi körzetben elindul a választáson. 

 

AZ MSZP ELVESZETT PÉCSETT

A szocialisták még soha nem voltak olyan gyengék Baranya megye székhelyén, mint most.

A 2010 előtt kétségkívül MSZP-s körzetnek elkönyvelt Pécs már korántsem az a baloldali fellegvár, mint egykor volt, hiszen immáron nyolc éve fideszesek a város parlamenti képviselői – Csizi Péter és Hoppál Péter –, s kilenc esztendeje áll a város élén az ugyancsak Fidesz–KDNP-s polgármester, Páva Zsolt. 

Mindenesetre árulkodó tény a helyi baloldal helyzetéről, hogy Pécs két választókerületében az MSZP nem indít jelöltet. Ilyen a rendszerváltás óta nem fordult elő. A szocialisták frakcióvezetője, Tóth Bertalan ugyanis visszalépett Mellár javára, a 2-es körzetben pedig az MSZP–DK-s megállapodás alapján Gyurcsány Ferenc pártja indíthat jelöltet, a nem túl ismert Nagy Ferenc személyében.

Jobboldali informátoraink szerint Tóth eleve feladta a küzdelmet, kényelmesen, listáról akar bejutni a parlamentbe. Azt sem zárják ki, hogy most már inkább a polgármesteri választási indulásban gondolkodik. Csakhogy ilyen gyenge helyi MSZP-s bázissal és a mostani pécsi „szocialista választási lefagyás” után nehéz dolga lesz. Ha áprilisban ő indulna és veszítene, az nem lenne jó ajánlólevél 2019-re, ha viszont nyerne, le kellene mondani a mandátumáról, hogy polgármester lehessen, így időközi parlamenti választást kellene tartani. Ez persze mind feltételezés. Egyetlen dolog biztos: Tóth, az MSZP frakcióvezetője nem lesz egyéni képviselő a parlamentben.

Izgalmas helyzet alakulhat ki Veszp-rémben is. Ugyanis 2015 februárjában Kész Zoltán, a baloldali pártok által támogatott, független induló megnyerte az uniós bizottsági tagsága miatt a mandátumáról lemondott fideszes Navracsics Tibor körzetét. Kész egyik frakcióba sem ült be, de szinte mindig a baloldallal szavazott. Az ő indítása volt a balliberálisok által három éven át folytonosan hivatkozott példa, hogy miképp is kell majd legyőzni a Fideszt 2018-ban az egyéni körzetekben. Csak azt felejtik el szinte mindig kifejteni, hogy 2015 elején a Fidesz országos támogatottságának a mélypontján járt; olyan botrányok övezték Kész győzelmének útját, mint az internetadó, a kitiltási ügy és Simicska Lajos szakítása a kormánypárttal. 

És most 106 körzetben kellene ugyanolyan energiákat mozgósítani, mint akkor Veszprémben. Különös adalék, hogy Kész kampányát a most előzetesben ülő szombathelyi Czeglédy Csaba és csapata is segítette. Ezt a tényt a helyi Fidesz elő is húzhatja a kampányban. A jelöltet szintén gyengítheti, hogy a parlamentben nem sok mindent tudott kilobbizni a veszprémieknek. 

 

MESTERHÁZY VISSZALÉPNE

Mindenesetre az MSZP-s volt miniszterelnök-jelölt, pártelnök Mesterházy Attila már jelezte, hogy visszalépne Kész javára. Persze ez neki sem nagy kockázat, hiszen minden jel szerint újra listás képviselő lehet.

Az LMP-s Gerstmár Ferenc sem indul el Kész ellen a körzetben, a momentumos jelölt, Meződi János, a Veszprémi Törvényszék nyugalmazott elnökének döntéséről még semmit sem lehet tudni. November végi bemutatkozásán azt hangsúlyozta: senkivel sem kíván szövetkezni vagy együttműködni.  

A Jobbik hozzáállása a legfurcsább. Tapolcai képviselőjük, Rig Lajos – aki Kész után nem sokkal ugyancsak időközi választáson nyert mandátumot – nyíltan a független jelölt mellett kezdett kampányolni. Ez azért érdekes, mert egy másik választókerületből nem szokás átszólni a szomszéd várba, főleg úgy nem, hogy a Jobbiknak lesz jelöltje Veszprémben. Varga-Damm Andrea ügyvédet indítják, akit a városban élő, Jobbik-támogató Simicska Lajos bizalmasának tartanak. Ezért is hökkentek meg sokan a pártban Rig Készt támogató kijelentésén. 

Varga-Damm 2015-ben, az időközi választáson is elindult, bár igencsak lemaradt a második helyezett fideszes jelölt mögött. Hab a tortán, hogy Simicska akkor meglebegtette, hogy – függetlenként – megméreti magát, aztán az a hír robbant, hogy az ugyancsak a környéken élő, s a Jobbikkal (is) kapcsolatba hozott Török Gábor politológus szintén rajthoz áll. Aztán az egészből semmi sem lett – most se Simicska, se Török nem tervez hasonló akciót. 

A Fideszben azt szűrték le az időközi választás eredményéből, hogy a Jobbik nem támadta a baloldalt, csak őket, és ezzel segítette Kész győzelmét. Szerintük néhány hónappal később, Tapolcán az MSZP kampányolt visszafogottan, így járulva hozzá Vonáék sikeréhez.        

Az azonban biztos, hogy a kormánypárt sem nézi majd ölbe tett kézzel a fejleményeket: Veszprémben a Navracsics és a választókerület polgármesterei által is támogatott helyi önkormányzati képviselőt, Ovádi Pétert indítja. Tapolcán újra Fenyvesi Zoltán lesz Rig Lajos ellenfele.  

 

NYERNEK-E A FÜGGETLENEKKEL?

Egy időközi választáson nincs kockázata a független jelölt támogatásának, hiszen pártlisták sincsenek, így a vesztesektől nem is érkezhetnek töredékszavazatok. Országos megmérettetésen azonban nem ez a helyzet. A baloldali pártok arra törekednek, hogy a 106 körzetben minél több helyen indítsanak jelölteket, hiszen a választási rendszer miatt egy-egy vesztes körzet után nem vesznek el, hanem az országos (kompenzációs) listáikra áramlanak a töredékvoksok. Amennyiben ezeket bekasszírozzák, növelhetik listás képviselőik számát, ha már az adott egyéni körzetet elbukták. A kommunikációjukkal ellentétben ezért sem céljuk az, hogy sok helyen támogassanak független indulókat, hiszen azzal a listáikat is gyengíthetik, és kampánytámogatástól is elesnek. Bármilyen furcsán is hangzik, egyöntetűen az sem lenne túl jó hír számukra, ha az általuk támogatott független jelölt győzne, hiszen nem az ő frakciójuknak lenne a tagja, nem kötné semmilyen pártfegyelem, akár még az is előfordulhatna, hogy valamiért ellenük fordul. Az önálló induló támogatása tehát szinte minden esetben kényszermegoldás.  

Borítófotó: Tóth Bertalan egyik frakcióvezetői felszólalása a parlamentben. Ilyen még nem volt: Pécsett nem lesz egyéni MSZP-s induló a választáson

Ezek is érdekelhetnek

További híreink