Két áldozat, sok gyanúsított, maffiaszálak

Mátrix
Szlovákiában komoly politikai feszültség alakult ki a több mint tíz napja a mátyusföldi Nagymácsédon történt kettős gyilkosság miatt. Február 22. és 25. között lelőtték Ján Kuciak (†27) oknyomozó újságírót és régész végzettségű menyasszonyát, Martina Kušnírovát (†27).  

A rendőrség azután fedezte fel a két holttestet, hogy Martina édesanyja bejelentette lánya eltűnését, mivel már napok óta kereste telefonon. A nyilvánosság előtt először Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitány számolt be a tragédiáról, és már akkor lehetségesnek tartotta, hogy a gyilkosság összefügghet Kuciak tényfeltáró munkájával. Robert Fico kormányfő pedig egymillió eurót ajánlott fel nyomravezetői díjként azoknak, akik érdemi információkkal tudnák segíteni a rendőrség munkáját.

A férfi az utóbbi hónapokban több cikket is közölt az Aktuality.sk hírportálon adócsalási ügyekről. Elsősorban a különböző politikusokkal összefonódott üzletember, Marián Kočner ügyleteivel és a Szlovákiában már huzamosabb ideje üzletelő olasz vállalkozók gyanús tevékenységével foglalkozott. Kočner korábban megfenyegette Kuciakot, sőt kilátásba helyezte, hogy a férfi családját is meghurcolja, ha az újságíró nem száll le róla. Az újságíró emiatt feljelentést tett a rendőrségen, de a hatóságok másfél hónappal később sem kezdték meg a nyomozást az ügyben.


A fiatal párt gyászolják pozsonyban. Ján kuciakot szülőfalujában, trencsén-selmecen, Martina Kušnírovát pedig Gergelylakán temették el

Az olasz vállalkozókról már régóta az a hír járja, hogy az itáliai maffiával, mégpedig a calabriai ’Ndranghetával állhatnak szorosabb kapcsolatban. A két legismertebb személy Antonio Vadala és Carmine Cinnante. Ők több tucat céget működtetnek elsősorban Délkelet-Szlovákiában, a Tőketerebesi és a Nagymihályi járásban. Köztudottan ezek a területek – más ottani járásokkal (Rimaszombat, Nagyrőce, Losonc, Nagykürtös) egyetemben – az ország legszegényebb régiói. Itt a legnagyobb a munkanélküliség, ugyanakkor nem nehéz hozzájutni olyan termőterületekhez, amelyek „fejlesztésére” komoly EU-s támogatásokat lehet megpályázni. Éppen ezeknek a több százezer vagy millió eurós juttatásoknak a követhetetlen elosztása és az adócsalások tömege foglalkoztatta Kuciakot és más újságírókat.

A napok múlásával egyre több összefüggésre derült fény, sőt néhány ember hirtelen úgy döntött, hogy távozik posztjáról. Ezek egyike Mária Trošková, Robert Fico „fő állami tanácsadója” volt, aki harmincéves kora ellenére már sok mindent kipróbált. 2007-ben egy szépségverseny résztvevőjeként az egyik cseh férfimagazinnak pózolt szinte pucéran. 2011-ben megismerkedett Antonio Vadalával, akivel – a nő édesanyjának elmondása szerint – közös jövőjüket tervezték, de végül Vadala családja egy olasz nőt talált a férfi számára, így a házasság kútba esett. A „párnak” közös vállalata is volt, de miután Trošková előbb egy parlamenti képviselő asszisztense, majd pedig 2015-ben a miniszterelnök közeli munkatársa lett, kilépett Vadala cégéből. Mivel a sajtóban mostanában gyakran szerepelt a neve, jobbnak látta, ha háttérbe vonul.

Az ellenzék igyekszik nagy zajt csapni az eset miatt, és nemcsak Robert Kaliňák belügyminiszter, hanem Robert Fico lemondását is követeli. A kormányfő pártjának koalíciós partnerei közül csak a Most–Híd szlovák–magyar vegyes párt fogalmazott meg (eléggé visszafogott) kritikát, sürgetve az ügy mielőbbi felderítését. Hogy a Most–Híd kilép-e a koalícióból, arról csak találgatások vannak, ugyanis Bugár Béla pártelnök addig nem kíván egyértelmű véleményt mondani, amíg le nem zárul a nyomozás. Szigeti László, a Kalligram Könyvkiadó alapító-igazgatója és a vegyes párt szellemi háttérembere úgy látja, hogy a Most-Híd távozik a szövetségből. De a vezető kormánypártban is akadnak néhányan, akik nem tartják összeegyeztethetőnek a lelkiismeretükkel, hogy továbbra is a helyükön maradjanak. A múlt héten bejelentette lemondását a smeres Marek Maďarič kulturális miniszter, aki már huzamosabb ideje bírálja a pártjában kialakult állapotokat. Robert Kaliňák azonban határozottan kitart a helyén, noha múlt pénteken Pozsonyban vagy húszezer tüntető követelte egyrészt az ügy mielőbbi kivizsgálását és a felelősök megbüntetését, másrészt a velük összefüggésbe hozható politikusok távozását a politikából. Ezen a tömegmegmozduláson egyébként Andrej Kiska szlovák államfő is beszédet mondott.

Közben a rendőrség őrizetbe vett hét személyt; valamennyien Olaszországból érkeztek annak idején Szlovákiába, de miután kihallgatták, 48 óra elteltével szabadon is engedték őket.

Az ügy kuszaságát jól érzékelteti, hogy a rendőrségnek egy másik szálon is nyomoznia kell, ugyanis nemcsak az olasz maffia és a kormányhoz közel álló személyek közti kapcsolatokat szükséges felderítenie, hanem bizonyos magasabb szintű bíróságokon is meg kellene találnia azokat a korrupt bírókat és munkatársakat, akik ítéleteikkel elősegítették olyan cégek zavartalan tevékenységét, amelyek kapcsolatba hozhatók a korrupcióval és adócsalásokkal. Radovan Bránik tényfeltáró újságíró a cseh Aktuálně.cz hírportálnak úgy nyilatkozott, hogy egy kulcsfontosságú szlovákiai bíróságon egy cégekből álló csoport alakult ki, amely érthetetlen ítéletekből él. „Olyan iparág alakult ki, amely szédületes vagyon kialakulását eredményezte egy szűk csoport tagjai számára az általuk generált több tucat bírósági ügynek, illetve ítéletnek köszönhetően.”

Bránik nem nevezte meg a bíróság működési helyét, sem konkrét személyeket, nehogy veszélybe sodorja a tanúkat. Az újságíró szerint korábban bizonyos politikusok még azt hitték, képesek ellenőrizni ezt a csoportot, sőt anyagi hasznot is húzhatnak belőle, mára azonban „önállósodott”, s a legmagasabb szinten is tartanak tőle. Úgy véli, a gyilkosság nem személyes ügy volt, több potenciális jelölt közül azért esett Kuciakra a választás, mert az ő megölése járt a legkisebb kockázattal. Ezzel a tettel üzentek a többi újságírónak, hogy „a játék véget ért; ha nem maradnak csendben, így végezhetik ők is, valamint a hozzátartozóik”. Akadnak azonban olyan vélemények, hogy Bránik ezzel csupán tovább ködösíti az amúgy is nehezen átlátható ügyet.

De egészen meghökkentő vélemények is napvilágot láttak. Az AE News cseh portál VK szignójú „főszerkesztője” 2018. február 28-án közölt írásában összefüggést vél felfedezni a kijevi Majdanon 2014-ben történt események és e mostani kettős gyilkosság között. Szerinte Soros György állhat a háttérben, mint ahogy annak idején Ukrajnában is, hogy kormányellenes indulatokat gerjesszen, s megbuktassa a jelenlegi szlovák kabinetet. Állítását arra alapozza, hogy megjelent Szlovákiában Soros embere, Marcello Fabiani, aki anno Kijevben is tevékenykedett, azóta pedig Ukrajnában kaotikus állapotok uralkodnak. Ez tehát a csehországi szerző eszmefuttatása. Mindenesetre Andrej Kiska elnök szerint súlyos politikai válság alakult ki, amit csak a kormány mélyreható átalakításával, vagy előre hozott választásokkal lehet orvosolni. Ezt Robert Fico kormányfő visszautasította, szerinte az államfő nyilatkozatát nem Szlovákiában írták, és azzal vádolta meg Kiskát, hogy az ellenzékkel együtt államcsínyt szeretne.

A nagymácsédi gyilkosság külföldön szintén nagy visszhangot keltett. Az Európai Parlamentben egy bizottságot is létrehoztak az ügy mielőbbi kivizsgálását segítendő. Időközben a két megölt fiatalt szülőhelyükön nagy részvét mellett eltemették. Martina Kušnírovát menyasszonyi ruhájában fektették a koporsóba.

Borítófotó: A Mintegy húszezer fős pozsonyi tüntetés néhány üzenete. A maffia a kormányig ér

Ezek is érdekelhetnek

További híreink