Alig hetven nappal a választás előtt felesleges kedélyborzolás az egyéni körzetekben elindított közvélemény-kutatás. Ráadásul a Gulyás Márton-féle Közös Ország Mozgalom akciója olyannak tűnik, mintha a vesztesnek látszó körzetekben egyfajta LMP-s legitimáció előkészítésén fáradozna. Ez zavarkeltő, okafogyott akció – olvasható az állítólag Gyurcsány Ferenchez és a Demokratikus Koalícióhoz (DK) köthető Európa kávézó elnevezésű blogon. Az elemzésnek álcázott pamflet jól példázza, mennyire örülnek a baloldalon az aktivista által gründolt kezdeményezésnek, amelynek során – jelen állás szerint – az ellenzék szempontjából kiemelt figyelmet érdemlő választókörzetekben szerveznek vitafórumokat a jelölteknek, továbbá rendelnek meg közvélemény-kutatást a potenciálisan legesélyesebb aspiráns megtalálása érdekében. Ezzel a kéretlen akcióval – állítja Gulyás – csupán segíteni szeretnének az egyes pártoknak, csakhogy a megméretés egyrészt belekavar az MSZP–DK-paktum folyamatos frissítésébe, másrészt felemeli a törpeformációkat, így a Gyurcsányéknál kegyvesztett, Bokros Lajos nevével fémjelzett Modern Magyarország Mozgalmat, illetve a szocialistákkal leginkább a csepeli jelölés okán összekülönböző Együttet.
A jelek szerint a DK elsősorban az önállóskodó LMP-t látja érdekeltnek az ügyben, mondván: felettébb furcsa, hogy Szél Bernadették minden fontos körzete, politikusa bekerült a kutatásba, függetlenül attól, milyen győzelmi esélyű körzetben indulnak. Hogy a korábban a választási rendszer igazságosabbá tétele érdekében egy teljességgel értelmetlen, közös manifesztumot tető alá hozó, botrányos megmozdulásairól ismert Gulyást mi hajtja, valóban talány, ám az biztos: jelen állás szerint egyetlen szóba jöhető formáció sem vállalja nyíltan a már elkezdődött fórumsorozat bojkottját. Még úgy sem, hogy ezeken rendre feltűnik a korábbi mumus, az immár „cukisodó” Jobbik is. Azt sem tudni, mikor lesznek meg az emlegetett kutatások, és szintén talányos, milyen következménye lesz annak, ha egy adott körzetben mondjuk nem a korábban kialkudott jelöltet nevezik meg a legesélyesebbnek a Fidesszel szemben.
A többek szerint leginkább a belvárosi, úgymond liberális értelmiség, sőt, kifejezetten a Soros-szervezetek körül sündörgő Haraszti Miklós egykori SZDSZ-alapító kottájából játszó Gulyás egyelőre az elszámolással is adós. Korábban ugyanis az Agóra néven futó, az Országházzal szemben felállított sátor, illetve a többhetes, végül érdektelenségbe fulladó rendezvénysorozat költségeinek tételes közzétételét ígérte a mozgalom, ám erre lapzártánkig még nem került sor. A mostani, százmilliós nagyságrendű, A Többség EREJE nevű attrakcióját is mikroadományokból fedezné, ugyanakkor mindig csupán annyit közöl a csapat, éppen hány körzetre elég támogatás jött össze. Úgy néz ki, tizenötnél megállnak.
Annyit azért tudunk, hogy Gulyás személyes tartalékai kitartanak a választásig, utána – ahogy azt a HVG-nek a minap elárulta – tervei szerint visszamegy dolgozni.
Borítófotó: Gulyás Márton az internetadós tüntetésen 2014 októberében. A Demokratikus Koalíciónak sem tetszik már Gulyás aktivitása (fotó: Vörös Szilárd)