Indulatok és koordinált indulás a baloldalon

Mátrix
Miközben a „színpadon” mosolyogva jelentette be a Magyar Szocialista Párt (MSZP) és a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke, hogy lesz együttműködés a 106 egyéni körzetben, a függöny mögött a DK nem nézi jó szemmel Karácsony Gergely szocialista miniszterelnök-jelöltségét.

Megbízhatatlan – és még ez a legfinomabb jelző, amellyel DK-s forrásaink minősítették Karácsony Gergelyt. Azt is egyértelműsítették: biztosak benne, hogy „nem lesz hosszú életű” pályafutása a szocialisták élén, hiszen szerintük nem kizárt a lázadás ellene az MSZP-s „talpasok” részéről. Hozzátették: mindent elmond a szocialisták állapotáról, hogy egy egyszázalékos párt, a vidéken teljesen ismeretlen Párbeszéd társelnökét teszik meg kormányfőjelöltnek. Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke nyilvánosan – épp Molnár Gyula MSZP-elnökkel egy stúdióban ülve – is kifejtette, hogy a szocialista párt vezetési válsággal küzd, hiszen egy másik pártból igazolt listavezetőt. De nem állt meg itt, így folytatta: egy politikust nem a személyes népszerűsége igazol, hanem annak a formációnak a támogatottsága, amelyet vezet. Majd jelezte, hogy Karácsony pártszervezéséről mindent elmond, hogy ugyanott állnak, mint öt éve: egy százalékon. Magát vállon veregette, amikor azt mondta, hogy ők viszont az utóbbi időszakban folyamatosan növelik a népszerűségüket.

 

KÜLÖNÖS LISTA

DK-s forrásaink arra is felhívták a figyelmet, hogy Karácsony hitelessége szerintük azért is megkérdőjelezhető, mert néhány hete még Gyurcsánnyal, valamint Juhász Péter Együtt-elnökkel közösen jegyezte azt a levelet, amelyet Molnár Gyula MSZP-elnöknek írtak, s amelyben egyértelműsítették, hogy a koordinált egyéni indulás mellett és a közös baloldali országos lista ellen vannak. Néhány nap múlva azonban a zuglói polgármester a pont ezzel ellentétes szocialista érvrendszert vette elő, és felcsapott az óhajtott „közös baloldali” miniszterelnök-jelöltnek. Sőt, ezután még egy ideig arról beszélt, hogy nem akar az MSZP listavezetője lenni, hanem az egész baloldalt akarja vezetni, aztán mégis MSZP-s listavezető lett belőle.

Az egyelőre nem világos, hogy ezt a szocialista lajstromot miként hívják majd, hiszen az MSZP-n kívül rajta lesznek a már említett Párbeszédnek és az örök túlélő Fodor Gábor pártjának, a Magyar Liberális Pártnak (MLP) a politikusai is. Csakhogy így nem öt, hanem annak a háromszorosa, tizenöt százalék lenne számukra a parlamenti bejutási küszöb. 

Ezt biztos nem kockáztatják meg, így minden jel szerint a listát MSZP-nek nevezik majd, és a szegfűs logó alatt indulnak a szövetséges pártok is. Erre mondta DK-s informátorunk, hogy ez Karácsony politikai halálos ítélete, hiszen ezzel a társulással a „liberális”, valamint a „zöld” jelzőt ki is dobta az ablakon, hiteltelenné tette önmagát. A választások után egy önálló Párbeszéd-frakció megalapítására sem lesz esély.

 

KEZDŐDHETNEK A BELSŐ HARCOK

A következő hetekben dől el, hogy mit szólnak ehhez a „szocialista” lajstromhoz az MSZP-sek, akik az utóbbi években listás parlamenti helyekért hajtottak. Hiszen az első biztos húsz helyből a Párbeszédnek és az MLP-nek négy-öt pozíciót mindenképp biztosítani kell majd. Azoknak a pártoknak, amelyek mögött vidéken például egyáltalán nincs se szavazó, se szervezeti háttér. Már 2014 után is sokan háborogtak az MSZP-ben, hogy nem értik, miért vitték be a hátukon az Együttet és a DK-t a parlamentbe, miközben ők sokat dolgoztak terepen, de a kis pártokat nem látták dolgozni a két ciklus között a választókerületükben.     

DK-s forrásunk abban is biztos volt, hogy a Karácsony által polgármesterként vezetett Zuglóból nemsokára megkezdődik a különféle iratok, kényes ügyek szivárogtatása a XIV. kerületi Fidesz, MSZP részéről. Informátorunk nem tévedésből említette az MSZP-t is, hiszen Karácsonynak korántsem felhőtlen a kapcsolata a vele „szövetséges” szocialisták helyi erős emberével, Tóth Csaba parlamenti képviselővel. Őt a pártban Mesterházy Attila volt elnök köréhez sorolják, aki viszont – úgy tudjuk – nem nagy rajongója Karácsonynak, inkább Hiller István választmányi elnököt szerette volna kormányfőjelöltként látni.

 

MIT JELENT A KOORDINÁLT INDULÁS?

Ha közös MSZP–DK-lista és miniszterelnök-jelölt nem is lesz, a koordinált indulás megvalósulhat a két párt között a 106 egyéni körzetben. A 60-46 MSZP–DK-s felosztás igazából a szocialisták között okozhat újabb feszültségeket, hiszen olyan eddig MSZP-s (nem teljesen reménytelen) körzetekről mondott le a Demokratikus Koalíció javára 2018-ra a szocialista párt, mint Salgótarján, Eger, Pécs vagy épp Újpest. De Óbudán is lehetnek gondok, hiszen itt, a 10-es választókerületben 2014-ben az MSZP-s Kiss László győzött, ám most minden bizonnyal nem őt, hanem a párbeszédes Szabó Tímeát indítják a szocialisták. Csakhogy még így sem teljesül az a kívánalom, hogy egy balos (vagy inkább ellenzéki) jelölt induljon a választókerületekben, hiszen az LMP kitartóan elutasító a baloldallal szemben, és a Momentumon sem látszik a heves tárgyalási szándék. Az Együttben – miután otthagyta őket Karácsony – a sebeiket nyalogatják, de túl gyengék ahhoz, hogy ne társuljanak be a választókerületekben az MSZP–DK-s szövetség mellé. Országos listát viszont ők is állítani akarnak.

És még ott van a balos pártok által is csak csodálkozva nézett, erőteljes balratolódáson átment Jobbik, amelyet láthatóan nem nagyon tudnak hová tenni se Karácsonyék, se Gyurcsányék. A szövetségkötést egyelőre azért kizárják velük.   

 

MIT MONDANAK A FIDESZBEN?

Kormánypárti forrásaink „tartalom nélküli”, „teflonpolitikusnak” tartják Karácsonyt, hiszen a korábbi években leperegtek róla a támadások. Igaz, ezek hevessége meg sem közelítette az ellenfél miniszterelnök-jelöltjének kijáró ilyenkor elvárt szintet. Azt a kormánypárti politikusok viszont elismerik, hogy a zuglói polgármester jól kommunikál, de ezzel a képességgel szerintük még nem emelkedik igazi kihívói szintre. Azt is megemlítették, hogy Karácsonynak igazából nem is a Fidesszel kell majd megküzdenie, hanem „szövetségesével”, Gyurcsánnyal. A kormányoldal képviselői meg vannak győződve arról, hogy a DK elnöke presztízskérdést csinál majd Karácsony miniszterelnök-jelöltségéből, és mindvégig azon lesz, hogy ellehetetlenítse, bedarálja ellenfelét.

Borítófotó: Gyurcsány Ferenc, a DK és Molnár Gyula, az MSZP elnöke (a háttérben). Molnárnak ez hiába nem tetszik, Gyurcsány átvette az irányítást a baloldalon

Ezek is érdekelhetnek

További híreink