TRUMP–PUTYIN-CSÚCS
Egy patthelyzet feloldásához nagy elszántságra és energiára van szükség. Különösen igaz ez a két legnagyobb atomhatalom, az USA és Oroszország viszonyára, amely a McCain–Obama–Clinton-doktrína idején fagyossá vált.
Az új washingtoni establishment már másként ítéli meg a világhelyzetet. Kína felemelkedése és Irán regionális hatalommá válása, illetve e kettő szinergiájaként az új selyemút projektje nagyobb fenyegetés a szemükben, mint az egyébként gyenge lábakon álló Oroszország.
OSZD MEG ÉS URALKODJ
A Trump-doktrína ezért keresi a megegyezést a Kremllel a terrorizmus elleni harcban, az atomfegyverek korlátozása érdekében vagy éppen az európai energiapiac felosztásánál. Egy amerikai–orosz közeledés széthúzná Moszkvát és Pekinget, s elszigetelné Teheránt is, hiszen Putyin orosz elnök sem lelkesedik egy 130 milliós újperzsa birodalomért, amely a szénhidrogénekben gazdag iráni és iraki síita területekről terjeszkedne a Közel-Keleten.
Ezért érdemes küzdeni, és Trump elnök tud harcolni. Az America first program a multilaterális világrend helyett a kétoldalú megállapodásokra épül, amelyek terén jobban érvényesül az USA gazdasági és katonai súlya. Aki Trumppal, az ő feltételei szerint köt alkut, azt az új világrend befogadja. Így már jobban érthető az Egyesült Államok első számú vezetője és Kim Dzsongun találkozása is, ami látszólag az amerikai elnök feltételei mellett jött létre.
Washington feltehetően Teheránnal is kétoldalú alkut akar majd kötni, felülírva a 2015-ös nemzetközi atomegyezményt. Putyinnak legkésőbb akkor döntenie kell Trump és az ajatollahok között, akiknek a palesztin szövetségesei-vel és katonai tanácsadóival (ma még) közösen harcol Szíriában.
ÜZLETI TAPASZTALAT
Trump kellően elszánt Amerika hanyatlásának a megállítására, amihez nagyot kell változtatni a nemzetközi politika jelenlegi szabályain. Az USA ereje ehhez megadja a hátteret, ám az establishmenten belül még kevés az új doktrína elkötelezett híve. Trumpék erejéből eddig pusztán az előző garnitúra semlegesítésére futotta.
Az elnök pedig menne tovább. Üzletemberi múltjából tudja, hogy ha túl nagy az adósság, az nem az adós, hanem a bank problémája. Ezért bombázza Twitter-üzeneteivel (eddigi) szövetségeseit, akik az Egyesült Államok legnagyobb hitelezői és áruszállítói is egyben. A brexit után töpörödő uniós országok Washington védelmi garanciája által zsarolhatók. Európában Trump ezért leginkább egy olyan fejőstehenet lát, amely az amerikai LNG és/vagy fegyverek felvevőpiacaként finanszírozza az USA iparának újjáépítését.
A Trump-doktrína megvalósításához azonban idő kell, és abból van a legkevesebb. Most mindenki a novemberi időközi megmérettetést várja, ahol eldől, hogy az elnöknek megmarad-e a kongresszusi többsége. Ehhez le kell rázni az elnökválasztás állítólagos orosz manipuláció-jának a vádját, így a bizonyítási kényszer Mueller különleges ügyésznél van. Ha az őszi Putyin-látogatás előtt sem jön elő érdemi bizonyítékokkal, Trump két év után már nyugodtan menesztheti. Ez vabank játék a javából, ám Trump ehhez szokott, és eddig legalábbis mindig nyert.
Borítófotó: Donald Trump és Vlagyimir Putyin a helsinki csúcson. Az oroszok felkészültek, az amerikaiak improvizáltak