Hobbikertláz Lengyelországban

Mátrix
Ha tavasszal vagy nyáron a hétvégi terveiről faggatja valaki lengyel ismerősét, nagy valószínűséggel azt válaszolja, hogy a család hobbikertjébe készül. A kis telkek szerves részét képezik a nagyvárosoknak, illetve ezek peremén helyezkednek el. A pihenés és a föld-művelés ideális helyszínei.

HAGYOMÁNY ÉS DIVAT

A lengyel hobbikertek hagyománya a XIX. századig vezethető vissza, de igazán népszerűvé a szocializmus idején váltak. A kommunista hatalom és hiánygazdasága szorításában a munkások elvonulhattak hétvégére, s az aktív pihenés során megtermelt zöldséggel, gyümölccsel kiegészíthették a család szegényes élelmiszerkészletét. A rendszerváltás után a hobbikertek főként az ifjúkorukat felidéző nyugdíjasok számára nyújtottak elfoglaltságot, manapság pedig a fiatalok a hegyi túrák vagy a tengerparti üdülés helyett egyre inkább a „Rodoszt” választják. Na nem a görög szigetet, hanem a telket. ROD ugyanis a hivatalos rövidítése a családi kerteknek (rodzinny ogród działkowy), amit szlengben csak Rodosznak emlegetnek.

 

A RODOSZ KÖLTSÉGEI

A ROD-ok működését a családi kertépítményekről szóló, 2013 végén elfogadott törvény szabályozza, s meghatározása szerint ezek kerti infrastruktúrával felszerelt, egyéni használatra szánt telkek vagy közös földterületek, amelyek egy község tulajdonában vannak, s országos szinten az úgynevezett kerti szövetségek menedzselik őket. Használatukra minden felnőtt, természetes személy jogosult a szövetségtől megszerzett bérleti megállapodás alapján. A legtöbb ROD a kiemelt lengyel ingatlanpiac közelében található, azaz Varsó, Krakkó, Wrocław, Poznań, Łódź és Hármasváros agglomerációiban. (Kedvező elhelyezkedésük gyakorta közéleti vitát generál, mert az ingatlanfejlesztők vonzó üzleti lehetőségként vetnek szemet rájuk, s a hatékonyabb hasznosítással próbálnak érvelni.) A hobbikertekért a nagyobb városokban valóságos sorban állás van. Kielcében a helyi rádió rendszeresen hírt ad arról, hol lehet bérlethez jutni, s hogy egy-egy telekre akár öt pályázó is van.

A költségeket tekintve rendkívül széles a paletta, anyagi helyzetének megfelelően mindenki talál valamit. A szövetség igazgatótanácsa által kezelt telek, amelyen nem történt beruházás, ingyenesen, legfeljebb mintegy 500 złotys (38 ezer forint) áron megszerezhető. Ha azonban víz- és energiaszolgáltatáshoz kötött, és szilárd kerítése van, a használati jog három-négyezer złotyba (227–303 ezer forintba) kerül. Egy gondosan kialakított, faházas telekért – amely nemcsak az eső ellen nyújt menedéket, hanem éjszakázni is lehet benne, vagy pár napot kényelmesen eltölteni – kb. tízezer złoty (mintegy 758 ezer forint) bérleti jogot kell fizetni, ami elérhető összeg egy átlagos lengyel család számára is. A ROD igényesebb és leggazdagabb kedvelői viszont 100–150 ezer złotys (7,58–11,37 millió forint) áron szerezhetik meg az álomhobbikertjüket. Ebben már benne van egy kétszintes, egész évben használható téglaház, amely inkább egy kis villára emlékeztet, mint egy kerti pavilonra.

Az adatbázis megerősíti azt az álláspontot, hogy egy jelentős, tökéletesen szervezett társadalmi mozgalma van a városi hobbikertészetnek Lengyelországban. A legfrissebb adatok szerint összesen 41 ezer hektár felületen (egy Krakkóénál is nagyobb területen) 4,7 ezer ROD van, több mint 900 ezer egyéni kerttel. A kertterületeket közvetlenül használók számát négymillióra becslik, de többen is lehetnek, mivel általában több generáció használ egy kertet egy családon belül. Egy pár éve végzett felmérés szerint az összes lengyel hobbikertész közel fele nyugdíjas, a negyedük munkás, 12 százalékuk pedig fehérgalléros, és azóta egyre növekszik a fiatalabb korúak (25–40 évesek) aránya. Elsősorban fiatal, gyermekes családokról van szó, amelyek megkedvelték a rendszeres, olcsó és aktív pihenést a természet lágy ölén, s nem akarnak, vagy az anyagiak miatt nem tudnak üdülőhelyekre utazni.

 

Małgorzata vallomása

A Głos Wielkopolski regionális napilap felhívja a figyelmet a hobbikertek fontos közösségi és intergenerációs szerepére. Gyakran szerveznek műsorokat a nyugdíjasok és a velük vakációzó unokák számára. „Egy évvel ezelőtt élő zene mellett szórakoztunk, majd egész éjszaka táncoltunk” – emlékszik vissza Małgorzata hobbikertész. „Otthonos a hangulat, mindenki hoz ételt, italt. Természetesen a saját uborka a legnépszerűbb” – foglalta össze a lényeget a nyugdíjas asszony.

 

Idill egy varsói hobbikertben. Egyre több fiatal csatlakozik a négymilliós mozgalomhoz

Ezek is érdekelhetnek

További híreink