Korántsem fogalmazott meg az ellenzéki pártok számára biztató mondandót Haraszti Miklós, az SZDSZ egykori alapítója, a bevándorlást támogató ENSZ jelenlegi munkatársa, aki a napokban a Soros által finanszírozott, a kormányt hazai és nemzetközi fórumokon egyaránt támadó Magyar Helsinki Bizottság által szervezett fórumon vázolta az „illiberális demokráciákról” szóló téziseit, egyfajta ideológiai alapállást adva az Orbán-kabinet engesztelhetetlen ellenfeleinek. A nemzetközi tanácskozás kezdetén elhangzott rövid beszédében ugyanis kijelentette: a pártokra bízott képviseleti demokrácia alkalmatlan arra, hogy betöltse az eredeti funkcióját. Vagyis: pártok nem tudják leváltani a jelenlegi vezetést, „remény csak a civil társadalom és a szabad média miatt van, s hogy ez jogos remény, arra történelmi példák is vannak”.
A szervezet közreműködésével létrejött, több nyelven megjelent, A beteg demokráciákkal szembeni ellenállás Európában című esettanulmányt bemutató budapesti összejövetelen Haraszti olyanokat is mondott, hogy a társadalom joga a politika, nem a politikusoké. A dokumentum kvázi kisokosként veszi górcső alá, milyen eszközökkel lehet és érdemes harcolni a liberális világképpel ellentétes állásponton lévő kormányokkal szemben, hazánk mellett Lengyelországban, Horvátországban és Szerbiában. Az alaptézis az, hogy ezen államok az orosz mintát követik, amikor a külföldről pénzelt szervezeteket támadják, noha e csoportok, azaz NGO-k kvázi a társadalmi szabadság garanciái. Mindennek tükrében pedig szinte minden módszer alkalmazható a választásokat megnyerő, nemzeti alapon politizáló pártokkal szemben.
Haraszti okfejtése szerint a második világháború egyik legfontosabb tapasztalata az volt, hogy az emberi jogok érvényesülése a béke egyetlen záloga. Ahol az értékek helyét érdekek veszik át, ott előbb-utóbb háború következik be, „ez itt a legnagyobb veszély, ezért nincs más út, növelni kell a társadalom erejét”. Vagyis – ha jól értjük – nyomást kell gyakorolni a nekik nem tetsző kormányokra.
Hasonló alapvetések köszönnek vissza a Soros György által eurómilliókkal támogatott, az egykori TASZ-os Dénes Balázs által vezetett Liberties nevű nemzetközi tömörülés minapi közleményében is. Az egyéves szervezet erre az esztendőre is aktivitást ígér. Mint írják: az emberi jogok szerencsére az Európai Unió alapító okiratainak és törvényeinek szerves részét alkotják. „Itt az idő, hogy érvényt szerezzünk ezeknek az elvárásoknak. Erőt kell mutatnunk, s elítélni azt, ha a kormányok megkísérlik figyelmen kívül hagyni a jogállamiságot, és megkérdőjelezik azokat az alapvető értékeket, amelyekre az EU épült” – fogalmaznak.
Ami a Helsinki Bizottság és társai által összeállított munkát illeti, az eszközök a demonstrációkon és az állam elleni különböző peres eljárásokon át egészen az adott kormány politikusainak megkereséséig terjednek. A cél ugyanis kvázi szentesíti az eszközt. Ahogy Haraszti fogalmaz a tanulmányhoz írt bevezetőben: a civil erő, a nem kormányzati állampolgári szervezetek a „társadalmi szabadság védelmének végvárai”.