FRANCIA BELPOLITIKA
„2019. január 7. A Charlie Hebdo elleni merénylet negyedik évfordulójának napján Emmanuel Macron nagy pompával fogadja a CFCM (a franciaországi muszlim tanács) vezetőjét, azok képviselőjét, akik be akarták tiltani a lap karikatúráit” – olvashatjuk Jordan Bardella, a Rassemblement National (RN) – az egykori Front National – legifjabb politikusának Facebook-oldalán. A 23 éves ifjú titánt bízta meg Marine Le Pen, a radikális jobboldali párt elnöke az európai kampány vezetésével.
A REMÉNY JELEI
Bardella már bejáratott neve nem okozott meglepetést, a párt kilenctagú végrehajtó testülete az AFP információi szerint egyhangú szavazással adott zöld utat a fiatalembernek. A Párizs-Sorbonne Egyetemen geográfiát hallgató politikus még 2012-ben, tizenhat évesen csatlakozott az akkor még Front National nevet viselő formációhoz. 2015-ben már a párizsi külvárosok ügyeivel bízták meg, majd Seine-Saint-Denis választási listájának az élére került. Hamarosan megválasztották Île-de-France regionális tanácsába képviselőnek.
„Ezekben a zavaros időkben a remény jelét kell közvetítenünk a fiatalok felé” – indokolta a határozott, a politikai életbe új színeket hozó politikus megbízatását Louis Aliot, az RN alelnöke a BFMTV-nek nyilatkozva. A homoszexuális házasságot nyíltan ellenző és az országban illegálisan tartózkodó emberektől a szociális támogatások megvonását szorgalmazó Bardella talán olaszos temperamentumának is köszönheti fáradhatatlan aktivitását. A Torinóból származó család fiaként ő már az Île-de-France régióban lévő Drancyban született.
Szintén az ifjú titán vezeti a Génération Nation nevű ifjúsági szervezetet, amely 2018-ig a Front National „keltetője” volt. Bardella korábban kemény összetűzésbe került egy másik franciaországi olasz politikussal, Aulnay-sous-Bois polgármesterével, a magát nyíltan szabadkőművesnek hirdető Bruno Beschizzával. Vele kapcsolatban az RN tagja figyelmeztetett, hogy a politikus túl közel került az iszlám radikálisokhoz. Beschizza ugyanis támogatta egy muszlim magániskola megnyitását.
KETTŐS MÉRCE
S itt visszakanyarodtunk ahhoz a komoly társadalmi vitát kiváltó kérdéshez, melyet Bardella is pedzegetett bejegyzésében, hogy a CFCM mit akar Macrontól. Pontosabban arról van szó, hogy – mint arról a Libération is beszámolt – a köztársasági elnök, aki „új fejezetet akar nyitni a franciaországi iszlám történetében”, hozzányúlna az állam és az egyház szétválasztását kimondó 1905-ös törvényhez. A francia alkotmány ugyanis szigorúan tiltja bármely egyházi tevékenység állami finanszírozását. Erre a törvényre hivatkozva döntött úgy a francia Államtanács még 2017 októberében, hogy eltávolítják a keresztet Szent II. János Pál pápa szobráról, mely a bretagne-i kisváros, Ploërmel főterén állt. Most viszont, hogy a muszlim közösségek finanszírozását akadályozza ez a törvény, hiszen részben az országban illegálisan tartózkodókat is lehetne támogatni a vallás örvén, rögtön fölmerül a megváltoztatása, mely szóba sem jöhetett a lengyel egyházfő emlékműve kapcsán.
ORBÁN HIVATKOZÁSI ALAP LETT
Váratlan helyről kapott erősítést a francia radikális párt: nem más, mint Thierry Mariani jelentette be, hogy otthagyja a magukat a 2017-es összeomlás óta nem találó, most éppen Republikánusok néven szerveződő konzervatívokat, és az RN soraiban folytatja tevékenységét – tudósított a francia LCI televízió. Nicolas Sarkozy kormányának volt közlekedési minisztere, aki 2010–12 között töltötte be posztját, így nyilatkozott az európai erőviszonyokról a Le Parisien című lapnak: „Mindeddig a bal- és a jobboldal, a PES (Európai Szocialisták) és az EPP (Európai Néppárt) osztozott a hatalmon. Ez alkalommal Matteo Salvini és Orbán Viktor egy új alternatívát képez.” Kifejtette: az, hogy 2017-ben a pártjuk kikapott, némileg szabaddá teszi őt. Ezzel visszautalt a Republikánusok döbbent tehetetlenségére, melyet csak fokoz a megosztottság, ugyanis a konzervatív politikusok egy részét ellenérzésekkel tölti el mindenféle nemzeti érzelem kifejezése és a globális tőke elleni bármely fellépés. Mariani elmondta: egy volt republikánus képviselővel, Jean-Paul Garraud-val csatlakozott az RN-hez, mert pillanatnyilag ez az a párt, amely a leginkább közel áll az elképzeléseikhez Európa megváltoztatása kapcsán.
SÁRGA MELLÉNYES PÁRT
Egy új formáció is megjelent a francia belpolitika porondján. Egyelőre nehéz megjósolni, mennyiben lesz meghatározó képviselete a sárga mellényeseknek az a párt, melyet Jacline Mouraud szeretne Les Emergents néven létrehozni, hogy artikulálja a mozgalom mérsékelt szárnyát. Mouraud a korábban népszerűvé vált, a közösségi oldalakon megosztott videós hozzászólásai által lett ismert, ahogy véleményt nyilvánított a sárga mellényesek ügyeiről. Egyelőre nem sokat lehet tudni a végzettségéről, foglalkozásáról (legfeljebb azt, hogy a breton vidéken él és 51 éves), arról már jóval többet, hogy életveszélyesen megfenyegették, mikor átvette a mozgalom szóvivői posztját. Január végére ígérte, hogy bemutat valamiféle programot, amely új és konstruktív országképpel áll elő.
SORRA HAGYJÁK OTT MACRONT A BIZALMI EMBEREK
Sylvain Fort, a köztársasági elnök kommunikációs szolgálata vezetőjének és az államfő egyik szövegírójának év eleji távozása nehezen betölthető űrt hagy maga után. A Benalla-botrány, az elnök mellett titokzatos, „több mint testőr” szerepet betöltő és a hatalmával súlyosan visszaélő testőrparancsnok 2019-es évre is átgyűrűző ügyei után szinte lehetetlen felépíteni egy új, jól működő kommunikációs csapatot. A l’Express című francia napilap szerint Ismaël Emelien vagy Alexis Kohler neve jöhet számításba új szolgálatvezetőként. Emelien korábban a Szocialista Párt kampányaiban vett részt, Kohlert múltja a szocialisták több vezető politikusa mellett az IMF-hez köti. Macront eddig Gérard Collomb belügyminiszter, Bruno Roger-Petit szóvivő, Alexandre Benalla biztonsági főnök és Nicolas Hulot környezetvédelmi miniszter hagyta ott.
Borítófotó: Jordan Bardella, a Rassemblement National új üdvöskéje. Új jobboldal formálódik Franciaországban