Egy néhány kilométeres – a bátrabb autósok esetében mindössze néhány száz méteres – gyalogtúra végén, odafenn, a Molitva (Imádság)-csúcson, a fából eszkábált kilátóhelyről lélegzetelállító kép tárul elénk: Szerbia legérdekesebb természeti képződménye, az Uvac-kanyon. Egyedülálló, szinte egymásba fonódó kanyarulataival hódítja meg egy életre a szívünket.
A délnyugat-szerbiai Ivanjica és Sjenica falu között – Sjenica felett 12 kilométerre, Ivanjica alatt 52 kilométerre – található az Ursule falu irányába vezető elágazás, utána pedig a Vidikovac (Kilátó) jelzést kell követni. A GPS-készülékeken a Molitva Vidikovac helymeghatározást érdemes elmenteni. Az odavezető út nem túl bizalomgerjesztő, rossznak tűnik, de járható, épp ezért nem szabad feladni. Persze érdemes jó időjárási körülmények között nekivágni, de egyértelműen megéri a verejtékezést. Az izzadságcseppekkel a nyári melegben és a hűsítő tavaszi szélben egyaránt számolni kell. Ha gyalog tesszük meg az utat, azért, ha kocsival, a komfortzónán kívüli helyzetért. A kilátó eléréséig gyakran feltesszük a kérdést: kellett ez nekem?! De az elénk táruló látvány mindenért kárpótol majd.
A kanyargó Uvac folyó külföldön egyelőre kevésbé ismert, Szerbiában a leglátványosabb nemzeti parkként számontartott térsége a Javor és Zlatar hegység között terül el 2543 hektáron, 902 és 1276 méter tengerszint feletti magasságban. Még a múlt század hetvenes éveinek az elején nyilvánították természetvédelmi övezetté. A térséget fenyvesek, nyírfaerdők, zöldellő rétek, lejtők teszik változatossá. Az Uvac folyó 560 méter tengerszint feletti magasságban ered, 120 kilométeren át vezet az útja a Lim folyóba. Energiatermelési potenciáljának a kihasználása érdekében két vízerőműt is építettek rá, a Kokin Brod és az Uvac nevűt. Három vízgyűjtőt duzzasztottak a folyón, az Uvaci-, a Radoinjai- és a Zlatari-tavat. Utóbbi a legjelentősebb: az előtte emelt gát Európa legnagyobb földből rakott, tömött töltésének számít. A Zlatari-tó vízmagassága elérheti a 45 métert is. Térségét az Uvac mészköves sziklákon áttörő, ezen a szakaszon jellegzetesen zöld színt nyerő folyami „labirintusa” határozza meg. A meanderek egészen a Radoinjai-tóig haladnak. A Zlatari-tó után elvarázsolttá válik a folyó.
A térség madártani szempontból is rendkívüli jelentőségű: a csaknem kipusztult fakókeselyű egyik utolsó élőhelye van itt, az Uvac-kanyonban. A világos tollazatáról, nagy termetéről ismert, elhullott állatokból táplálkozó madár megmentéséért az utóbbi években a természetvédők komoly erőfeszítéseket tettek. Felismerték a keselyű jelentős szerepét az ökoszisztéma fenntartásában, etetőhelyeket alakítottak ki, figyelemmel kísérik a szaporodását. Húsz évvel ezelőtt mindössze hét egyedről tudtak, ma már több mint háromszáz él itt, s ezt óriási sikerként könyvelik el. Ha szerencsénk van, a kanyon kilátóhelyéhez közeledve megpillanthatunk egyet-kettőt e kiveszőben lévő, szinte mozdulatlanul sikló tollasok közül. Ezt a madarat a környékbeliek az egek királya megnevezéssel illetik.
A kanyon nemcsak a messziről érkezők számára rejt meglepetéseket, hanem a helyieknek is. Ők sokáig abban a tévhitben éltek, hogy mindössze két barlang van a nemzeti park területén. A szpeleológusok azonban a hosszadalmas feltárómunka során egészen más információk birtokába jutottak. Mint kiderült, az Ušačka és a Lednička néven ismert barlang egy ritka természeti jelenséggel, a sziklák alatt lévő, hat kilométer hosszúságú rendszerrel kapcsolódik egymáshoz. Szűkebb és szélesebb átjárók, barlangdíszek tarkítják e rendszert, az Ušačkából kijutva pedig a kempingezők egyik legkedveltebb helyére érkezünk. Hegymászásra, gyalogtúrára, kerékpározásra, hétvégi kirándulásra egyaránt alkalmas a környék, lenyűgöző a táj.
Az idelátogatóknak a kempingtábor mellett Sjenicában, esetleg Nova Varošban foglalható szállást érdemes keresniük. Nincs messze onnan Szerbia egyik legismertebb hegysége, a Zlatibor sem, ahol az Uvac térségénél már jóval fejlettebb idegenforgalmi infrastruktúra várja a turistákat. A régióban tehát azok is megtalálják a számukra megfelelő ajánlatot, akik az új felfedezések hívei, s azok is, akik minden tekintetben komfortos üdülésre vágynak.