Oroszországban Mihail Gyegtyarjov, a duma egyik jobboldali honatyája javasolta, hogy a moszkvai amerikai nagykövetségnél lévő utcának adjanak új nevet. Hívják ezentúl Észak-amerikai zsákutcának – terjesztette elő indítványát, amelyről ezekben a napokban dönt az Orosz Föderáció fővárosának a kormányzata.
TÖRÖK–AMERIKAI KONFLIKTUS
A New York Times az utcanév-változtatások történetét áttekintve megjegyzi: a már-már gyerekesnek tűnő átnevezősdi újabb fordulóját ezúttal az Egyesült Államok kezdte. Az egykori indián hadiösvényből, később dohányszállítási útvonalból lett patinás washingtoni Wisconsin Avenue-nak azt a háztömbjét, amely magában foglalja az orosz nagykövetséget is, átnevezte Boris Nemtsov Plazára. Ezzel állított emléket a moszkvai Kreml közvetlen közelében három éve lelőtt Borisz Nyemcovnak, az orosz ellenzék egyik jóvágású, karizmatikus vezetőjének – és a Jelcin-korszak miniszterelnök-helyetteseként a parttalan kapitalizmus előmozdítójának.
A buliba a törökök is beszálltak. Miután hírét vették, hogy az USA nem szíveli Észak-Szíriába való katonai behatolásukat, amelynek az elég sajátosan hangzó Olajág hadművelet elnevezést adták, az ankarai polgármester indítványára a török főváros azon utcaszakaszát, ahol az amerikai nagykövetség áll, átkeresztelik Olajág utcára. Törökország és az Egyesült Államok Észak-Szíriában egymással szemben álló erői már-már egymásnak estek, amikor Washington váratlanul beadta a derekát és elpártolt korábbi ottani szövetségeseitől, a kurdoktól.
A feszültség azonban ezzel nem oldódott. A török offenzíva célterületére, Afrín városába bevonultak a szír kormányhadsereggel tartó erők, hogy segítsenek a kurdoknak az ország területi egységének a megőrzésében. Egyelőre nem világos, miként fogadják ezt az utóbbi népcsoport fegyvereseinek az oldalán működő amerikai egységek, tanácsadók, mi lesz az USA által a kurdoknak mostanáig szállított fegyverek sorsa. Ennek kapcsán írják orosz katonai elemzők, hogy az Iszlám Állam elleni eddigi hadműveletek csak könnyű tavaszi szellőnek tekinthetők a jövő fenyegető nagy regionális háborús viharához képest.
KÍNA IS BESZÁLL
Peking sem maradhatott ki az átnevezési kampányból. Az amerikai honatyák felvetették, hogy a washingtoni kínai nagykövetség előtti útszakasz új neve Liu Xiaobo (Liu Hsziao-po: tavaly elhunyt kínai Nobel-békedíjas emberjogi harcos) legyen. Persze az ázsiai óriás sem maradt adós: a dokumentumkiszivárogtatásaival az Egyesült Államoknak roppant nagy fejfájást okozó disszidens, egykori amerikai titkosszolgálati alkalmazott Edward Snowden nevét javasolták a pekingi amerikai nagykövetség utcájának. De a korábban a pacifizmusáról ismert India is aktivizálta magát. Még a vietnami háború idején az egyik, Újdelhiben lévő amerikai diplomáciai képviselet utcáját Ho Si Minh-ről, az amerikaiak ellen harcoló Észak-Vietnam nagy tekintélyű vezetőjéről nevezték el.
Borítófotó: Az amerikai faji zavargások képeivel tüntető nő a moszkvai amerikai nagykövetség előtt. Lélektani hadviselésbe kezdtek a nagyhatalmak