Enyhült a feszültség Moldovában

Mátrix
Megszűnt az alkotmányos és a politikai válság Chişinăuban (Kisinyov), miután a „tűz és víz”  koalíciója, a Nyugat- és EU-párti ACUM (Most) pártszövetségből s a Moszkva-barát szocialistákból (PSRM) álló kormány megtarthatta első ülését. 

A LEGBEFOLYÁSOSABB POLITIKUS ELMENEKÜLT
A februári választások óta ügyvezetőként kormányzó Moldovai Demokrata Párt (PDM) miniszterelnöke, Pavel Filip egy nappal korábban bejelentette kabinetje lemondását, pártja ellenzékbe vonulását.

Egy hétig két kormánya és két államfője volt Európa legszegényebb (az 1990-es évek eleje óta területileg is kettészakadt) országának. A demokrata párti Pavel Filip volt az ideiglenes elnök és a miniszterelnök is, mert az alkotmánybíróság szerint a parlament a hivatalos határidő után egy nappal szavazta meg Maia Sandu ACUM–PSRM-kormányát, ezt pedig Igor Dodon elnök elfogadta. Ezért fel is függesztették, s a helyére szintén Pavel Filipet nevezték ki, aki szeptemberre előre hozott választásokat írt ki. Egy hétig az erőszakszervezetek jelentős létszámmal őrizték a kormányhivatalokat. A rendőrök panaszkodtak is, hogy a tűző napsütésben csak egy kevés fasírtot és kenyeret kaptak, míg a körükben lézengő PDM-es képviselők üdítőztek és pizzát faltak, a maradékkal pedig hetykén szemeteltek. 

a játékos
Nos, a taláros testület a múlt hét végén visszavonta a válságot okozó összes határozatát, így azt is, amely megkérdőjelezte a Sandu-kormány legitimitását. Visszakerült a hivatalába Igor Dodon, és nem lesznek előre hozott választások, legalábbis addig, amíg az EU-pártiakból és a Moszkva-barátokból álló új koalíció nem akarja. Egy dolgot viszont hamarosan megtesz: új összetételű alkotmánybíróságról szavaztat a parlamentben, a régi ugyanis tulajdonképpen az ország eddigi erős emberének, a milliárdos üzletember-politikusnak, Vlad Plahotniuc PDM-elnöknek kedvezett. 

A chişinăui politikai mezőben szinte egyöntetű a vélemény, hogy az oligarcha a kezében tartotta az összes állami intézményt és az üzleti világot, de a most megbukott kormány ún. koordinátoraként fogadták Washingtonban és az EU-ban is, a Szocialista Internacionálé pedig két éve az egyik alelnökévé választotta. A PDM 2015-ben választások nélkül került hatalomra, miután az akkori kormányfő belebukott egy egymilliárd dolláros, az egész bankrendszert megrendítő csalási ügybe. Akkor kisebbségből, más pártokból átcsalogatott képviselőkből állított fel parlamenti többséget. 

A Plahotniuc által akkor gründolt kormány – némi változtatással ugyan, de – mostanáig gyakorolta a hatalmat. A választásokon a PDM második lett. Hogy hatalomban maradjon, megpróbálta megtörni a harmadik helyen végzett ACUM pártszövetséget, s megkísérelt hozzácsapni még egy törpepártot, de a legtöbb egyeztetést az első helyen végzett, orosz irányultságú PSRM-mel folytatta. Moszkvában nem szeretik Plahotniucot, elsősorban a Porosenko ukrán exelnökkel kialakított baráti viszonya miatt, de pénzmosással is vádolják, és elfogatóparancsot adtak ki ellene, mert egy orosz üzletfelével közösen állítólag 560 millió dollárnyi rubelt futtatott át a moldáv bankrendszeren, úgy, hogy a pénz végül más országokba került. 

üzenet amerikából
Plahotniucot egyedül Románia támogatta, hiszen erős szálak kötik Bukaresthez és a román üzleti világhoz. De miután kiderült, hogy a Nyugatnak szintén elege lett belőle, Románia is kihátrált mögüle, s immár üdvözölte az egyébként tisztességes politikus hírében álló, nyíltan EU-párti Maia Sandu miniszterelnöki kinevezését. 

Az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország még az alkotmányos válság kezdetén kiállt a június 9-én megszavazott Sandu-kormány mellett. Érdekes fejlemény volt, hogy a chişinăui amerikai nagykövet nem sokkal a PDM-kormány június 14-i lemondása előtt felkereste a párt székházát, ahol állítólag Plahotniuckal is tárgyalt, aki később külföldre távozott. (Egyesek szerint Svájcban van a családjánál, és a 28 millió eurós villájában lakik.)
A geopolitikai érdekek ezúttal egybeestek.

 

Borítófotó: állítólag ez Plahotniuc Villája a genfi-tó partján. A családja svájcban lakik, de Franciaországban és Romániában is luxusingatlanokat tart fenn

Ezek is érdekelhetnek

További híreink