Eltűnt a román csillag, a Steaua

Mátrix
Hiába keressük a román első liga csapatai közt a Barcelona skalpját megszerző, 86-os BEK-győztes Steauát. Nem esett ki, csak névváltoztatásra kényszerült.

A futballegyesület jelenlegi tulajdonosa az aromán (macedoromán) pásztordinasztiából származó, kétes hírnevű üzletember, Gigi Becali egykori nacionalista pártelnök, európai parlamenti képviselő, aki 2002-ben vette meg a Steaua csapatát, és magától értetődőnek gondolta, hogy a márkanév is az övé.   

A klubot 1947-ben alapította a román védelmi minisztérium ASA néven (a Hadsereg Sportegyesület román rövidítése – a szerk.), majd szintén a katonaságra utaló CCA nevet viselte, 1961-ben keresztelték Steauára (magyarul: csillag). Nyolc szakosztállyal működött az egyesület, a labdarúgócsapat jelentős nemzetközi sikereket ért el, kétszer bekerült a bajnokcsapatok Európa-kupájának (BEK) a döntőjébe, s emlékezetes az 1986-os győzelme, amikor büntetőpárbajban 2-0-ra verte a Barcelonát, úgy, hogy sváb kapusa, Helmuth Duckadam négy 11-est hárított. A csapat vezető egyénisége a marosvásárhelyi Bölöni László volt, edzője pedig Jenei Imre, aki később magyar szövetségi kapitányként is tevékenykedett. 

A Steaua átalakulása 1998-ban kezdődött el, amikor kiderült: a hadsereg többet nem lehet fenntartó, mert az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) megtiltotta, hogy állami intézmények pénzeljenek csapatokat. Ekkor bukkant fel Viorel Păunescu üzletember, aki négy évig vitte a hátán a Romániában rendkívül népszerű klubot. Kezdett azonban teher lenni a számára, ezért bevonta Gigi Becalit, aki kezdetben alelnök volt, s négy évvel később átvette az egyesületet egyedüli tulajdonosként. 

Becali már közvetlenül a rendszerváltozás után elkezdett üzletelni. Vagyonából és a szintén aromán származású Gheorghe Hagi futballsztártól kapott kölcsönökből Törökországban kamionszámra vásárolt szappant és farmernadrágot, amit jelentős haszonnal adott el Romániában. Igazán nagy vállalkozóvá a 2000-es években nőtte ki magát a kedvező román ingatlanpiaci konjunktúrának köszönhetően, de segített neki egy törvénytelen telekcsere is, amelyet a védelmi minisztériummal bonyolított le, és amelyért 2013-ban több mint három év börtönbüntetésre ítélték.  

A védelmi minisztériummal 1999-ben még üzletelő Becalitól most szintén a tárca perelte el a Steaua márkanevet. A kereset szerint az üzletember csak a csapatot vásárolta meg, így többé nem használhatja a klub nevét. Egy román bíróság jogerősen igazat adott a tárcának, ezért áprilistól a Steauát hivatalosan Fotbal Club FCSB SA-nak hívják. A minisztérium még kártérítési pert is indított és több mint 35 millió eurót követel Becalitól a jogtalan márkanévhasználatért, s időközben levédte a szabadalmi hivatalnál a Steaua brandet. Ehhez most focicsapatot alapíttat két egykori híres játékosa, Victor Piţurcă volt román szövetségi kapitány és Marius Lăcătuş bevonásával. A 300 ezer eurós költségvetésű csapatot négy év múlva az élvonalba akarják juttatni. A védelmi tárca csak a tulajdonában levő Ghencea stadiont és edzőbázist biztosítja majd az új Steauának.

A márkanévháború rendkívül sok kárt okozott Becali csapatának. A nagyszájú üzletember többször konfliktusba került a szurkolókkal, akiknek egy része az FCSB-t nem tekinti az igazi Steauának, mások szerint viszont nem a név, hanem a csapat számít. Mindenesetre a szurkolók a régi nevén biztatják az FCSB-t, amely jó eséllyel pályázik egy újabb bajnoki címre.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink