Június közepén tartott tisztújítást az MSZP, ahol sokak számára meglepő eredmény született. Miután Kunhalmi Ágnes visszalépett az elnökjelöltségtől, Tóth Bertalan korábbi frakcióvezető és Mesterházy Attila, a szocialisták egykori miniszterelnök-jelöltje indult a pártvezetői tisztségért. Végül 54:46 arányban a volt elnök alulmaradt Tóth Bertalannal szemben. Az MSZP belügyeire rálátó forrásunk szerint Mesterházy ellen több érdekcsoport fogott össze a párton belül. De az elnökhelyettesi és az alelnöki pozíciókba épp a hozzá köthető emberek – Szakács László, Mesterházy volt kabinetfőnöke és Szanyi Tibor – kerültek be.
A szavazati arányokból úgy tűnhet, hogy a szocialisták is ugyanarra a sorsra jutottak, mint az ellenzéki pártok többsége: a választási vereség után két részre szakadtak. De belülről úgy látják, ez másfajta megosztottság, mint például a Jobbikban, hiszen az MSZP-sek csak az eszközökben, a vezetők személyében válogatnának, az értékek, a világlátás, a célok továbbra is közösek. Nem lesznek platformok és pártszakadás sem.
Ettől függetlenül nem lesz könnyű dolga Tóth Bertalannak, hiszen a helyettese és az alelnökök nem az ő emberei, bár lapunk értesülései szerint ellentartással sem kell számolnia. Mesterházy ugyanis senkit sem kért arra, hogy ne teljesítse az új vezető kéréseit százszázalékosan, a volt elnököt jól ismerő forrásunk szerint pedig Mesterházy is egy időre a háttérbe léphet. A most kinevezett elnöknek pedig egy olyan pártot kell visszahoznia a versenybe, amelyet az elmúlt években az ellenfelek mellett a saját tagjai is ütöttek belülről, szimpatizánsai pedig egyre kevésbé tudtak hinni a megújulásban. Kérdés, hogy a 42 éves Tóth Bertalannak sikerülhet-e változtatni ezen.
Az MSZP-n belül az a szóbeszéd járja, hogy az új irányító az egykori pártpénztárnok, Puch László bizalmasa, egyesek szerint rendszeresen jár raportra a háttérbe húzódott vezetőhöz. Ismerői szerint személyisége nem vezetésre termett, inkább introvertált, „szürke”, nem híve a harsány politikának. Egyik forrásunk szerint rétori képességei sem kimagaslók; a tisztújító kongresszuson például többeknek feltűnt, hogy Tóth egy kész helyzetre készült, arra, hogy másodikként szólal fel, a versenytársa után. De a beszédek sorrendjét végül sorsolták, az új elnök pedig nem tudott elvonatkoztatni a papírra írtaktól, így sok helyen érthetetlen volt, mit miért mond.
Ennek ellenére az MSZP-tagok többsége még bízik abban, hogy ezúttal jó döntést hoztak, és a megszokott két év után nem kell leváltaniuk friss vezetőjüket. Neki pedig bőven lesz lehetősége bizonyítani, hiszen ő irányítja majd a pártot a 2019-es európai parlamenti, majd az önkormányzati választásokon is. A szocialistáknak ez utóbbi sokkal fontosabb, de mégis e két esemény dönti el, hogy milyen jövőre számíthat a párt és új elnöke, Tóth Bertalan.
Borítófotó: Kovács László volt, Tóth Bertalan új pártelnök és Kunhalmi Ágnes választmányi elnök. Búcsút intettek Mesterházy Attilának